YOKSULLUK NE ÜRETİR?

YOKSULLUK NE ÜRETİR?

Yoksulluk sadece kendini üretir.
Maalesef…
Yaşadığınız şehirlerde geçmişten bugüne yoksul bölgelere bakın, değişmediğini göreceksiniz. Bu, oradaki insanların daha az akıllı olduğundan ya da daha az çalışkan olduklarından değildir.
Ağzında gümüş kaşıkla doğanlarla bu insanlar arasında ki farklardan en kolay giderilebilecek eşitsizlik bilgidir. Günümüzde bilginin ekonomik değeri ve hayata katılımda sağladığı avantaj düşünülürse yapmamız gereken kendiliğinden ortaya çıkacaktır.
Eğitimde fırsat eşitliği çokça söylediğimiz ama aynı şehrin farklı mahallelerinde dahi uygulayamadığımız bir ilkedir. Zaten Anadolu’nun has evlatlarının “ödevleri” vardır, “hakları” yoktur.
Kamunun görevi hakları kullandırmak ve kullanılabilecek iklimi oluşturmaktır. Bir beldenin, bir şehrin, bir ülkenin en büyük zenginliği beşeri sermaye olduğuna göre bunu başarabilirsek geleceğimiz bugünden daha iyi olacaktır.
Üretim unsurlarından iki tanesini konumuz açısından açıklayıcı olması için kavram olarak kullanacağız.
Üretim için gerekli olan unsurlardan iki tanesi, sermaye ve (insan) bilgidir. Sermaye olsa zaten yoksulluk olmayacaktı. Sosyal devlet sürgit yardımlarla vatandaşını yaşatmaya çalışan devlet değildir. Zor durumda ki veya dezavantajlı vatandaşlarına yaşamalarını sağlamak için yardım eder. Bunu yaparken de onları zor durumdan, dezavantajlı konumdan çıkaracak kalıcı politikalar geliştirir.
Oluşan kısır döngüyü kırmanın en kolay ve kesin yolu bilgidir; yani eğitim…
Yoksul ailelerin çocuklarına iyi eğitim vererek meslek sahibi kılabilirsek hem beşeri sermayemizi artırmış hem de yoksulluk kısır döngüsünü kırmış oluruz.
Özellikle mesleki eğitim uzun yıllardır gündemimizde olan ama bir türlü hakkıyla yerine getiremediğimiz bir proje olarak dilimizde ve raflarda durmaktadır. Artık onları hayata geçirelim ve insanımızı müreffeh kılalım.
Okul inşa anlayışımız büyük eğitim kampüslerinden, yeniden “en iyi okul mahallindeki okuldur” anlayışına evrildi. Yukarı mahallelerin ortak bir noktasına “Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” yapalım.
O bölgede çocuklarımızın kolayca ulaşabileceği, velilerin ve öğretmenlerin öğrencilerle daha kolay ilgilenebileceği bir ortam hazırlayalım.
O mahallelerde değişmeyen, kader gibi duran yoksulluğu bugün olmasa bile yakın gelecekte yenelim. İnsanımızı hak ettiği onurlu yaşama kavuşturabilelim.
Uzun yıllardır kendini yeniden ve yeniden üreten yoksulluk bitsin. Gençlerimiz meslek sahibi olabilsinler. Hak ettikleri hayatı yaşayabilsinler.
Asayiş sorunu gibi bakılan mahalleler, üreten insanların neşesiyle şenlensin… Emeğin değdiği her yer gibi mamur olsun…
Yerel yönetimler bunun iklimini oluştursun. Merkezi yönetim en iyi öğretmenlerini, idarecilerini bu okullara göndersin…
Aksi halde yıllarca yine şehrin merkezinden yukarılara bakıp sorarız: “Yoksulluk ne üretir?”
Cevap değişmez:
“Yoksulluk sadece kendini üretir…”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi