Yıldız: Afyon’da 590 bin dekar tarım arazisi sulandı

Yıldız: Afyon’da 590 bin dekar tarım arazisi sulandı

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, 2020 yılında Afyonkarahisar’daki 590 bin dekar tarım arazisinin sulandığı kaydetti

 

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ettiğini ifade etti.
“SUYUN DÖRTTE ÜÇÜ SULAMADA KULLANILIYOR”
Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanıldığının altını çizen Genel Müdür Yıldız, “Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz. Bilindiği gibi Türkiye’de suyun dörtte üçü sulamada kullanılıyor. Bu bakımdan suyu depolamak, inşa edilen sulama tesisleriyle tarım arazilerine ulaştırmak ve bu süreçte su kayıplarını minimum seviyeye indirmek önem taşıyor.” dedi.
“MODERN SULAMA
PROJELERİ GELİŞTİRİLİYOR”
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Yıldız, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselterek göçü önlüyor.” şeklinde konuştu.
“ÜLKE EKONOMİSİNE
59 MİLYON TL KATKI SAĞLANDI”
Afyonkarahisar’da 15 Mayıs 2020 tarihinde başlayan sulama sezonunun 1 Ekim 2020 tarihinde tamamlandığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Yıldız, “2020 yılı sulama sezonunda Afyonkarahisar ilimiz ve ilçelerimizde toplam 590 bin dekar tarım arazisi sulanmıştır. Afyonkarahisar il ve ilçelerimizde 2020 yılında toplam 590 bin dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 59 milyon TL katkı sağlandı.” ifadelerini kullandı.
“ÇİFTÇİMİZİN GELİRİNİ VE ÜRETİM
KONFORUNU YÜKSELTİYORUZ”
Tarımın ülkeler için stratejik öneme sahip olduğunu, içinden geçilen salgın sürecinde bunun çok daha net görüldüğünü söyleyen Yıldız, “İnşa ettiğimiz baraj ve göletler, sulama kanalları ile iletim hatları sayesinde suyu toprakla buluşturuyoruz. Yaptığımız toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile tarım arazilerini büyütüyoruz. Çiftçimizin gelirini, üretim konforunu yükseltiyoruz. Böylece kırsal alanlardan göçün belli ölçüde önüne geçtiğimiz gibi gıda arz güvenliğinin de teminatı oluyoruz.” dedi.
“AFYONKARAHİSAR’DA SULAMA
SEZONUNDA PROBLEM YAŞAMADIK”
Yapılan sulama yatırımlarına ülke çiftçilerinden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade eden Genel Müdür Yıldız, “Afyonkarahisar ilimizde 2020 yılı sulama sezonunda problem yaşamadık. Yaptığımız yatırımlarla bunu sürekli hale getirmek ve modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Hem suyumuza hem toprağımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Çiftçilerimiz de üretmeye devam etsinler. Hep birlikte ülke tarımını daha yukarılara taşıyacağız.” diye konuştu. >> Kocatepe Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi