Himmet Kasal
Himmet  Kasal
H.kasal@kocatepegazetesi.com
YAP SANA YAKIŞANI!
  • 0
  • 157
  • 11 Haziran 2020 Perşembe
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Corona salgını nedeniyle televizyonlarda reklamı bol bir şekilde yapılan “yap sana yakışanı” neredeyse slogan oldu.
Maskeni tak, eldivenini giy, temizliğe dikkat et, Soysal mesafeye uy, yani tedbirini al, takdirini Allah’tan bekle.
İslam’la, şereflenmiş bir papazın Müslüman-lara şöyle bir sitemi var “Nedir bu Müs-lümanların hali! Öyle bir uykudalar ki, onlar uyuyup sustukça Allah’ın birliğini bilmeden ölen herkesin vebalini taşıyorlar. Kavminin cehenneme gidişine göz yumuyorlar.
Oyun, eğlence, öğünç, malzemeleri olacak şeylerin ön plana çıktığı bir hayat değildir, asıl olan. Göz açıp kapanıncaya kadar sürecek ömrün bereketini artırarak Allah’ın rızasını kazanarak sonsuz cenneti hak etmek varken tersini yapmak niye?
İyilikleri anlatmak, kötülüklerden sakındırmaktır hepimizin görevi. Bu görev UYARMAK ve UYANDIRMAK şeklinde kısaltılabilir.
Ecdadımızın bu görevi layıkıyla yerine getirdiği zamanlar yükselişimize; tersi zamanlarda, duraklama ve gerileyişimize sebep olmuştur.
“Türk milleti, asker millettir; Cünudullahtır; Allah’ın ordusudur. Bu isimlendirme bir hadisi Kudsi’ye dayanmaktadır. Tarihi ve coğrafi serüvenlerine bakıldığında bu isimlendirmeyi hak ettiğini gözlemleyebiliriz.
İlayı Kematullah ülküsü, mazlumlara kol kanat germe iştiyakı bizi asker-millet etmiştir. Yedi düvel üzerimize apansızca çullanmışken ayakta kalabilmekte ancak asker-millet olmak-la sağlanabilmiştir. Ne Balkanlara yapılan fütühat yürüyüşü, ne Anadolu’dan uzaklara uzanan fütühat yürüyüşleri sadece o bölgelerin askerlerinin katılımıyla olmuş değildir. Her bir fetihte top yekun milletin azim ve gayreti vardır. Kadınların, çocukların, bıyığı terlememiş yiğitlerin, anaların bacıların, ninelerin, dedelerin o zaferlerde katkısı vardır. El emeği, göz nuru içten kopup gelen yakarışla Kadir Mevla’ya kanatlandırılan duaların katkısı asla unutulmamalıdır.
HER BİTİŞ BİR BAŞLANĞIÇTIR!
Hiç alışık olmadığımız bir ramazan atmosferini yaşadık. Yine hiç alışık olmadığımız bir ramazan bayramını idrak ettik. Allah bundan sonraki hayatımızı ve bayramlarımızı öncekilerden daha hayırlı ve bereketli kılsın.
Az önce zikrettiğimiz bu asil milletin birliğine, dirliğine kasteden millet düşmanlarına karşı uyanık olmak zorundayız. Bitkilerin, hayvanların genlerine müdahale edilince ondan nasiplenenlere zarar veriyor, yerine göre onu öldürüyor. Toplumların ve de özellikle Türk Toplumunun genleriyle de oynamak isteniyor. Milletin genleriyle uğraşılması tümden o milletin ölümü demektir. Görüntüsü olan ama ruhu olmayan bir kalabalık.
İşte küçücük bir ilimizde açılan 6. İcra Dairesi haberi,
İşte 2,5 yılda 155 bin kişinin askere gitmemek için çürük raporu aldığı haberi,
İşte evlenmelerin-boşanmalarla yarıştığı geçimsizlik haberleri,
İşte kadın cinayetleri, taksici cinayetleri
İşte sağlık personeline yapılan fütursuzca saldırı haberleri
Haberleri sıralarsak satırlar almaz; ama görmemezlikten de gelinmez.
Türk toplumunun genleriyle uğraşma projesi olarak gördüğümüz İstanbul Anlaşmasının ne menem bir felaket olacağı enine boyuna tartışılmalı ve bu anlaşmanın en kısa zamanda ivedilikle yürürlükten kaldırılması için her bir birey kendisine yakışanı yapmalıdır.
* Yeniden Milli Mücadele 572. Sayfadan faydalanılmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM