“Vergi adaleti için adım atılmalı”

“Vergi adaleti için adım atılmalı”

Birlik Haber-Sen Afyonkarahisar İl Başkanı Ömer Tekik, TBMM’de görüşülecek olan Gelir Vergisi Kanunu öncesinde “Gün vergi adaletinin sağlanması için bir adım atma günüdür” dedi

 

Birlik Haber-Sen İl Başkanı Ömer Tekik, Gelir Vergisi Kanunu teklifinin Mecliste görüşülmeden devlet memurlarının üzerindeki acımasız vergi yükünün hafifletilmesi için gerekli adımların atılması gerektiğini belirtti.
“EN KOLAY VERGİ TAHSİLİ KAMU ÇALIŞANLARINDAN”
Birlik Haber-Sen İl Başkanı Tekik, ‘Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin’ alt komisyonda kabul edilen halinin devlet memurlarının üzerindeki acımasız vergi yükünü hafifletmeyeceğini belirtti.
Tekik, “Kanun teklifi TBMM’ de görüşülmeye başlamadan önce hala düzeltilmesine imkân olduğundan, Birlik Haber-Sen olarak yaşanan mağduriyetleri anlatmak ve önerilerimizi paylaşmak için bu gün burada ve tüm ülke genelinde eş zamanlı olarak toplandık. Anayasamızın ‘Vergi Ödevi’ başlıklı 73’üncü maddesinde ‘Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür’ demesine rağmen, ülkede toplanan vergilerin azımsanmayacak ciddi bir kısmı çalışanlardan alınan dolaylı ve doğrudan vergilerden oluşmaktadır. Hatta verginin en kolay tahsil edildiği kesim kamu çalışanları olmaktadır. Sosyal ve hukuk devletinin en önemli özelliklerinden birisi adil, eşit ve düşük gelir grubunu koruması gereken Vergi kanunu bugünkü haliyle amacından uzaklaşmış ve her geçen gün inandırıcılığını yitirmektedir.” dedi.
“VERGİ ELE GEÇMEYEN PARALARDAN ÖDENİYOR”
Anayasa da belirtilen haliyle herkesin mali gücüne göre vergi ödemek ile yükümlü olduğunu hatırlatan Tekik, “Anayasada ki hükme rağmen daha maaşını almadan elinden alınan yüksek vergiler yüzünden çalışanlar mağdur edilmektedir. 399 sayılı KHK kapsamında ve çeşitli kanunlara göre İdari Hizmet Sözleşmesi ile çalışanlar, TRT’de çalışan kadro karşılığı sözleşmeli personeller, diğer devlet memurlarından farklı olarak Gelir Vergilerini net ellerine geçen maaş üzerinden değil kaba haliyle ifade etmek gerekirse brüt maaşları üzerinden yani ellerine geçmeyen para üzerinden ödemektedirler. Bunun sonucu olarak Ocak ayı maaşlarından yüzde 15 gelir vergisi kesilirken, Nisan ayında yüzde 20, Eylül ayında ise yüzde 27 gelir vergi kesintisiyle ocak maaşlarından bin lira daha düşük maaş alır hale getirilmekte ve yıllık 8.000-10.000 lira vergi ödemektedirler.” diye konuştu.
“ADİL VERGİ SİSTEMİ ZORUNLUDUR”
Adil bir vergi sisteminin olmadığı ülkelerde gelişmişlik ve kalkınmadan söz edilemeyeceğini ifade eden Tekik şöyle konuştu:
“Yanlışların düzeltilmesi için bir adım atma imkânı olanların, vatandaşına yakışır bir yönetim isteği içinde olan siyasilerin önünde bulunan vergi tasarısı ile bir imkân olduğunu ve bu imkânın iyi değerlendirilmesini istiyoruz. Adil, sosyal, hukuk sisteminin daha da güçlenmesi için tüm vatandaşlarına eşit ve kazançları oranında vergi sistemini getirme zamanıdır. Gün vergi adaletinin sağlanması için bir adım atma günüdür. Kanun yapıcıların bu hassasiyetle doğru kararlar vermesini, adil olmayan her sistemin başarısız olacağını, vergi afları ile vergi toplanamayacağını Birlik Haber Sen olarak hatırlatıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi