Üç ayrı esnaf Odasının Başkanı esnaf ve sanatkârın penceresinden piyasayı yorumladı

Üç ayrı esnaf Odasının Başkanı esnaf ve sanatkârın penceresinden piyasayı yorumladı

Uzun yıllar esnaf teşkilatlarına hizmet eden Hüseyin Karnıbüyük, Cengiz Üstün ve M. Emin Birliktir birlik ve beraberlik içerisinde milli dayanışma ruhuyla zor dönemin atlatılmaya çalışıldığı görüşünde birleşti. Başkanlar sorunların çözümü, ihtiyaç duyulan yasal düzenleme için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getirdi
Hazır Giyim Eşyaları Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Karnıbüyük, Bakkallar Odası Başkanı Cengiz Üstün, Madeni Sanatkârlar Odası ve EKKK Başkanı Mahmut Emin Birliktir Kurban Bayramı döneminde piyasa izlenimlerini gazeteniz Kocatepe’nin muhabirine aktardı.
Burcu Aydın: Hazır Giyim Eşyaları Satıcıları Odası Başkanı olarak Kurban Bayramı döneminde piyasanın durumunu nasıl yorumlarsınız?
Hüseyin Karnıbüyük: Pandemi sürecinin esnaf ve sanatkâr açısından iyi geçmedi. Seyyar tuhafiyecilerimiz yaklaşık 3 aya yakın tezgâh açamadı. Bu durum il merkezi, ilçeler ve köyleri kapsıyor. Seyyar tuhafiyecilerimiz üç ay boyunca hapis oldu. Pandemi bizleri de derinden vurdu. Sabit durumda olan esnaf ve sanatkârımızın da iş ve ticaret durumu tabii ki olumsuz etkilendi. Siftahsız dükkânlar kapandı. İki aylık süreçte de normalleşmeye başlanıldı. Esnaf ve sanatkâr o üç aylık pandemi döneminin yaralarını daha yenice sarmaya başlıyor. Atabilir mi? Zor atar. Ama devletimiz ve hükümetimiz gereken çalışmaları esnafımız ve sanatkârımız için yapmaktadır. İlerisi iyi olur diyeceğiz, dua edeceğiz, yapacak bir şey yok.
Burcu Aydın: Tuhafiyeci ve ayakkabıcı esnafının yeni normalleşmede durumu nasıl?
Hüseyin Karnıbüyük: Yalnız şu var kamuoyunun bilgisi yok. Kocatepe Gazetesi aracılığıyla kamuoyu bilgilensin. Bizim seyyar tuhafiyeci esnafımız üç ay boyunca hiçbir yere tezgâh açamadı. Bizim seyyar tuhafiyeci esnafımız hiçbir yere üç ay boyuna tezgâh açamadı. Normalleşme süreci başlayınca Çarşamba katlı Pazar yerinde zücaciye, tuhafiye ve ayakkabıcı esnafımızın kullanımına ait olan yerler kiraya verildiğinden dolayı boşa çıktı. Çarşamba günleri kurulan Katlı Pazar Yerinde sadece sebzeci esnafı tezgâh açıyor. Ne yazık ki Çarşamba günleri bizim tuhafiyeci esnafımız boşta kalıyor. Çünkü yer yok, yer gösterilmiyor. Sebzeci esnafı oraya tezgâh açıyor. Yaklaşık 200’e yakın tu-hafiyeci ve ayakkabıcı esnafına yer yok. Normalleşme süreci başladı başlayalı esnafımız boşta. Bu-nunla ilgili Belediye Başkanımıza defalarca vardık öneriler sunduk. Bugün yarın derken Kurban Bayramı geldi ve geçti.
Burcu Aydın: Peki bayram akabinde düşünülen bir şey var mı?
Hüseyin Karnıbüyük: Bayramda sadece Çarşamba ve Perşembe günleri sebze ve tuhafiyecilerin tezgâh açıldı. Daha sonra nasıl bir çözüm gelecek bilmiyoruz. Belediye yönetiminden çözüm bekliyoruz. Eskisi gibi biz fazlaca kamuoyunu bu konularla dertlendirip Belediye’yi de karşımıza almak istemiyoruz. Bilindiği üzere geçmiş dönemde esnaf ve sanatkârımız için boykotlar, eylemler yaptık. Bu dönemde bunu yapmak istemiyoruz. Ama Belediyemizin esnaf ve sanatkârın sahipsiz olmadığını bilmesini istiyorum. Seyyar tuhafiyeci esnafımız Çarşamba günkü durumdan dolayı mağdurdur.
Burcu Aydın: Bu noktaya nasıl gelindi?
Hüseyin Karnıbüyük: Biz tuhafiyeci esnafı olarak Çarşamba Pazar yerindeki 2 yüz kişilik hakkımızı verdik. Bize burayı Tekstil Fabrikasına kiraya vereceğiz dediler. Zaten bir katı boştu, iş yapmadığından dolayı esnafımız sergi açmıyordu. Biz de Afyonumuza bir katkı olsun diye burayı boşalttık. Karşılığında ise pazar yerinin komple Çarşamba günleri Fuar Alanına taşınması işi görecekti. Biz buna razı olduk. Hem Çarşamba hem de Cumartesi günleri için bunu sebzeci esnafı kabul etmedi. Belediye Başkanımız ve yetkililer sebzeci esnafına kabul ettiremedi.
Burcu Aydın: Sebzeciler de tuhafiyecilerde iki ayrı iş kolunun esnafları olarak oturup anlaşma yoluna gitmediler mi?
Hüseyin Karnıbüyük: Hayır öyle bir şey olmadı. Herkes kendi kafasına göre menfaati doğrultusunda hareket etti. Ben şunu da önerdim; Çarşamba ve Cumartesi günleri ana pazardır. Tüm pazarların ana eksenini sebzeci esnafı oluşturur. Salı günleri boş olan katlı Pazar yerinde sebzeciler faaliyetine devam etsinler, bizimle yani tuhafiyecilerle birlikte de Çarşamba günü Fuar Alanı’nda ki pazaryerine gelsinler önerisini sunduk. Bunu da kabul etmediler. Sebzeci esnafı halden anlamıyor. Belediye de bununla ilgili yaptırım uygulayamıyor. Burada çözüm bulacak merci Belediye Başkanıdır. Haberin devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi