TSK Afyon’a sağlık tesisi kuracak

TSK Afyon’a sağlık tesisi kuracak

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Afyonkarahisar’a sağlık tesisi kurmak için çalışma yapılacağını açıkladı. Konuyu bizzat Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın takip ettiğini belirten Serteser, “Turizm Bölgesi’nde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 65 bin metrekarelik bir alan tahsis edildi. Türk Silahlı Kuvvetleri gibi büyük kurumlar Afyonkarahisar’da böyle tesislere imza atarlarsa, Sağlık Endüstri Bölgesi’ni de ilan ettirip, Bölge’yi donatabilirsek, Afyonkarahisar lig atlamış olacak” dedi

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2020 yılı Ocak ayı toplantısında, güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.
2019 yılında yapılan çalışmalar için meclis üyelerine teşekkür ederek sözlerine başlayan Serteser, “2019 yılı Aralık ayı karar özetleri ile birlikte tüm yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz 2019 Yılı Kesin Gelir ve Gider Bütçeleri’ni, 2019 Yılı Bilançosu’nu ve 2019 Yılı Yönetim Kurulu Faaliyetleri’ni oybirliğiyle ibra ettiniz. Bundan dolayı tüm Sayın Meclis Başkanımız’a, Meclis Meclis Divanımız’a, Yönetim Kurulu Üyelerimiz’e ve siz değerli Meclis Üyelerimiz’e teşekkür ediyorum. Güncel gelişmelerle ilgili değerlendirmelere geçmeden önce birkaç taziye mesajını, duyuruyu ve sevincimi sizinle paylaşacağım. Mustafa Özer Bey’i ve Merve Özer Hanımefendi’yi Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda seçildikleri konumdan dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Afyon’u temsil etmeleri nedeniyle gurur duyuyoruz. Meclis Üyemiz Sayın Yavuz Alkan’ın annesi Rabia Alkan, geçtiğimiz hafta vefat etti. Merhume Rabia Alkan’a Allah’tan rahmet, Meclis Üyemiz Sayın Yavuz Alkan’a ve ailesine başsağlığı diliyorum. İlimizin Eski Emniyet Müdürleri’nden Natık Canca da vefat etti. İlimize son derece kıymetli hizmetlerde bulunan, sevilen bir devlet adamı olan Natık Canca’ya Allah’tan rahmet, kıymetli eşi Nurdan Hanım’a, tüm ailesi ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, kısa bir süre önce vefat etti. Kendini doğaya ve onun korunmasına adamış değerli bilim adamı, TEMA Vakfı Kurucusu ve Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’ya Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve tüm doğa dostlarına başsağlığı diliyorum. Ben de TEMA Vakfı’nın bir üyesiyim. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız da TEMA Vakfı’nın kurumsal üyesidir. Meclis Üyemiz Sayın Çetin Dumlupunar’ın yerine Sayın Mustafa Oğuz Meclis Üyemiz olmuştur. Sayın Dumlupunar’a çalışmaları dolayısıyla teşekkür ederken, Sayın Oğuz’a da çalışmalarında başarılar diliyoruz.” dedi.


“AFYONKARAHİSAR ANADOLUNUN İNCİSİDİR”
Ocak ayının ATSO ve Afyonkarahisar için önemli bir ay olduğunu belirten Serteser, “İlimiz adına güzel bir gelişme yaşandı. İlimizin önde gelen markalarından İkbal Şekerleme, Türkiye’ye Değer Katan Markalar Ödül Töreni’nde ödüle layık görüldü. Ödül Plaketi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından İkbal Şekerleme Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Pancar’a verildi.
İkbal Şekerleme Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Pancar’ı, şirketin yöneticilerini ve personelini kutlar; başarılarının devamını dileriz. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde İkbal Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Salim Pancar’ın annesi Ayten Pancar vefat etti. Ayten Hanım’a Allah’tan rahmet, İkbal Grubu’na başsağlığı diliyorum. Ocak ayı Odamız ve şehrimiz için önemli bir ay oldu. Özellikle 15 Ocak’ta, benim de Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz ve Belediye Başkan Yardımcımız Süleyman Karakuş ile birlikte konuşmacı olduğumuz Ekonomi Basını Afyonkarahisar Buluşması, ilimizin tanıtımı ve iş insanlarımızın görüşlerinin yansıması için son derece önemliydi. Toplantıda Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz, tüm yatırımcıları Afyonkarahisar’da yatırım yapmaya davet etti. Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Süleyman Karakuş da ilimizin gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na girmesi dolayısıyla yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ben de hem ihracatın artırılması, yumurta ihracatında yaşanan sorunların giderilmesi, hem de Sağlık Endüstri Bölgesi’nin ilimize kazandıracaklarını anlattım. Afyonkarahisar iş dünyasının sesinin duyurulması ve ilimizin marka değerinin tanıtımı açısından son derece yararlı bir toplantı olduğu kanısındayım. Nitekim, toplantıda söylediğimiz konular, ulusal basın kuruluşlarında geniş bir şekilde yer buldu. 72 internet sitesinde, Akit, Akşam, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Posta, Türkiye ve Yeni Şafak gibi etkili gazetelerde, NTV ve TGRT Haber televizyonlarında ilimizden bahsedildi. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde büyük emeği olan Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz ve ekibine teşekkür ediyorum. İlimiz, bu tür organizasyonlarla tanıtıldıkça daha fazla merak edilir olacak; tatillerde Afyonkarahisar’ı tercih etmeyenler, kendilerinde bir eksiklik hissedecektir. İlimiz, hakikaten termaliyle, lezzetiyle, tarihiyle, kültürel varlıkları ile Anadolu’nun incisidir; yıldızı her geçen gün parlamaktadır. Böyle bir ilde yaşamaktan, bu ilin en büyük sivil toplum örgütünde vazife yapmaktan son derece mutluluk duyduğumu ifade etmeliyim.” şeklinde konuştu.
“TERMAL İLE SAĞLIK BİRLEŞTİRİLECEK”
Termalin merkezi Afyonkarahisar’da termal ile sağlığı birleştirecek Termal Kent adını taşıyan büyük bir proje inşa edileceğini kaydeden Serteser, “Yaklaşık 750 bin metrekarelik alana yayılacak proje kapsamında günde yaklaşık 4 bin kişiye sağlık hizmetleri, kür hizmetleri, SPA ve Wellness hizmetleri, ergoterapi, rehabilitasyon ile yaşlı bakım hizmetleri üst düzeyde ve geniş ölçekte sunulacak. Termal Kent’te ayrıca AR-GE ve üretim faaliyetleri de yapılacak. Biz de başta Cumhurbaşkanı Irak Özel Temsilcisi Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu olmak üzere, Sayın Valimiz, Sayın Milletvekillerimiz, Sayın Belediye Başkanımız, Sayın Rektörlerimiz ve Sayın İl Genel Meclisi Başkanımız ile Termal Kent’in Sağlık Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmesi için gayret gösteriyoruz. Bu konuda 2019’un Ekim ayında ve 8 Ocak 2020’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile de görüşme yaptık. Bu büyük projenin hayata geçirilmesi için kurulacak yönetici şirkette TOBB’un da yer almasını talep ettik. Ziyaretimizde, Türkiye’nin Otomobili’nin Afyon Mermeri üzerine işlenmiş karakalem çizimini de Sayın Hisarcıklıoğlu’na hediye ettik. Hisarcıklıoğlu, bu hediyemiz dolayısıyla kendi sosyal medya hesabında bize teşekkür etti. Ben de bu çalışmamızda bize destek veren iş insanı Sayın Kadir Sayın’a teşekkür ediyorum. Kendisini, ayrıca AFSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmesi dolayısıyla da tebrik ediyorum. Daha önce AFSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Meclis Üyemiz Hüseyin Şehitoğlu’na da katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.
“AÇIKLANAN BAZI RAKAMLAR KAYGILANMAMIZA NEDEN OLUYOR”
Açıklanan bazı rakamların, kaygılanmalarına neden olduğunu dile getiren Serteser, “Meselâ, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2019 yılı Ekim dönemi rakamlarına göre işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 608 bin kişi artarak 4 milyon 396 bine çıktı. Ekim dönemi işsizlik oranı 1,8 puan artışla 2018’in aynı dönemine göre artarak yüzde 13,4’e yükseldi. Tabii burada şunu söylemem lazım: Malumunuz olduğu üzere geçen yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde “Burası Türkiye, Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği’ne katılmıştık. Bu kampanyadan önce Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan Ekonomi Şûrası Toplantısı’nda her ilin istihdam hedefi soruldu. Biz de Afyonkarahisar olarak 2019 yılı içinde 10 bin yeni istihdam hedefimiz olduğunu söylemiştik. Memnuniyetle ifade edeyim ki bu rakama ulaştık ve 10 bin 4 kişi istihdam edildi. Verdiğimiz sözü tutmuş olduk. 2019 yılında açık iş sayısı ise 12.774 idi. TÜİK’e göre iş arayan 632 bin kadın, son bir yıl içinde ev hanımı oldu. Son bir ayda iş ararken ev kadını olmaya karar verenlerin sayısı 145 bin olarak açıklandı. Kadınların ve gençlerin ekonomide yer almasının önemli olduğunu bir kez daha vurgulayarak, ülkemizin nüfus potansiyelinin doğru kullanılması hâlinde çok daha büyük atılımlar yapacağımıza inanıyoruz.” dedi.
“YERLİ VE MİLLİ OTOMOBİLİN ÜRETİM SÜREÇLERİNDE AFYON’DA YER ALMALI”
Türkiye’nin Otomobili tanıtım toplantısında edindiği izlenimleri aktaran Serteser, “TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu A.Ş.’nin ürettiği 2 prototip Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde kamuoyuna tanıtıldı. 2022’de SUV, SUV’dan 18 ay sonra da sedan modelinin piyasada olması planlanan Türkiye’nin Otomobili ile 15 yılda 20 bin kişilik istihdam, cari açığa 7,5 milyar dolar iyileştirici katkı ve milli gelire 50 milyar dolarlık katkı sağlanması hedefleniyor. Bu projeyi biz de Oda olarak destekliyoruz. Geçen Meclis toplantımızda belirttiğim gibi yerli ve milli otomobilin üretim süreçlerinde Afyonkarahisar’ın da yer almasını arzu ve talep ediyoruz.

“AFYONKARAHİSAR LİG ATLAMIŞ OLACAK”
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afyonkarahisar’a sağlık tesisi kurmak için çalışma yapılacağını kaydeden Serteser, “Oda olarak geçtiğimiz günlerde İkmal ve Garnizon Komutanımız Tuğgeneral Sayın Osman Alp’i de ziyaret ettik. Ziyaretimizde Komutanımız Sayın Osman Alp, Turizm Bölgesi’nde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 65 bin metrekarelik bir alan tahsis edildiğini; burada sağlık tesisi kurmak için çalışma yapacaklarını söyledi. Bunu da ilk kez buradan duyurmuş olalım. Bu konuyu bizzat Kara Kuvvetleri Komutanımız Sayın Orgeneral Ümit Dündar’ın takip ettiğini öğrendik. Türk Silahlı Kuvvetleri gibi büyük kurumlar Afyonkarahisar’da böyle tesislere imza atarlarsa, Sağlık Endüstri Bölgesi’ni de ilan ettirip, Bölge’yi donatabilirsek, Afyonkarahisar lig atlamış olacak diye düşünüyoruz. İnanın bu konuda çok çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi