TBF 2019-2020 sezonunu sonlandırdı

TBF 2019-2020 sezonunu sonlandırdı

Türkiye Basketbol Federasyonu 2019-2020 sezonunu sonlandırdı. Federasyon, ligleri; şampiyonu ve düşeni olmayan bir sezon olarak tescilledi

 

Basketbol severlerin merakla beklediği maçların oynanıp oynanmayacağı kararını sonunda Türkiye Basketbol Federasyon verdi. 2019-2020 sezonunun sonlandırılmasına karar verirken şampiyonun olmadığı, ligden düşmenin ise kaldırıldığı bir sezon oldu.
İşte TBF’nin açıkladığı o tarihi karar;
“Ülkemizde ve dünyada etkileri devam eden COVID-19 salgınının yarattığı belirsizlikle mücadelede devletimizin çizdiği çerçeveye uygun şekilde, Türkiye Basketbol Federasyonu da üzerine düşen sorumluluğu ilk andan itibaren büyük bir titizlikle üstlenmiştir. Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından, bu hassas duruma ilişkin tüm senaryolar değerlendirilirken, başta ilgili Bakanlıklar olmak üzere FIBA ve TBF Sağlık Kurulu ile tüm kulüplerimizin de görüşleri alınmıştır. Oluşan gerekçelerle, yaşanan belirsizliğin liglerimize daha fazla zarar vermemesi adına Federasyon Yönetim Kurulumuz bugün (dün) toplanmış ve ilgili konuları görüşmüştür. Türk basketbolunun geleceğini gözeterek, sporcu, idareci ve basketbol ailesinin sağlığını korumak amacıyla alınan ve lig organizasyonlarının sorunsuz başlaması adına önem arz eden kararlar belirlenmiştir.”
Federasyonun verdiği kararlar şu şekilde:
1. Tüm basketbol ligleri sonlandırılmıştır.
2. Hiçbir ligde şampiyon ilan edilmeyecektir.
3. Sezon öncesi ilan edilen statüde yer alan düşme/çıkma işlemleri uygulanmayacaktır.
4. Liglerin sıralaması ve kulüplerin Avrupa kupalarındaki temsil hakları mevzuata göre belirlenecek ve önümüzdeki günlerde duyurulacaktır.
5. Gelecek sezonun lig yapıları, kulüp mali denetim ve lisans talimatı da dahil olmak üzere ilgili mevzuat hükümlerine göre oluşturulacaktır.
Federasyonun bu açıklamasından sonra Meksa Yatırım Afyon Belediyespor Basketbol takımı gelecek sezon yine Basketbol Süper Ligi’nde mücadelesine devam edecek.
>> Ali Fuat GÜÇLÜER’in Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi