Taytak: Haşhaş  üreticisi sıkıntılı

Taytak: Haşhaş üreticisi sıkıntılı

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Çiftçi Kayıt Sistemi’nin zorunlu hale getirilmesi nedeniyle haşhaş üreticilerinin problemler yaşadığını söyledi

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, haşhaş ekim alanı kotaları ve Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ile ilgili çiftçilerden gelen şikayetleri Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal’a iletti.
“ÇİFTÇİLER ÇKS BELGESİ NEDENİYLE PROBLEM YAŞIYOR”
Ziyarette konuşan Taytak, Afyonkarahisar’ın haşhaş üretiminde Türkiye’deki en önemli üretim sahalarından biri olduğunu söyleyerek, “Haşhaş ekimindeki artışın sebebi, alternatif ürünlere kıyasla üreticilerine daha fazla kazanç elde ettirmesidir. Haşhaş ekim alanı kotaları ve ÇKS ile ilgili çiftçilerimizden gelen şikayetler bulunmaktadır. Haşhaş üreticilerimiz zorunlu hale getirilen ÇKS belgesi sebebiyle problemler yaşamaktadırlar. Daha önceden taahhütname ile ekim yapabilen çiftçilerimize bu sene ekimlerini yapabilmek için ÇKS belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Çiftçilerimizin Temmuz ayı başında zorunlu hala getirilen ÇKS belgesi için önceden önlem alma imkanları doğmamıştır. Miras intikal işlemleri yapmayan çiftçilerimiz bu yıl ekim yapamamaktadır. Mirasçılar çoğu zaman maliyetli buldukları için miras intikal işlemlerini gerçekleştirmemektedirler. Tarlaları aile ortaklığında olan, ancak ortaklardan aileleri yurtdışında olan çiftçiler tarlalarına haşhaş ekimi yapamamaktadır.” dedi.
“GEÇEN SENEDEN DEVREDENSTOK NEDENİYLE ÇKS ZORUNLU HALE GETİRİLDİ”
Bu yıl yapılacak olan ekimlerde çiftçilere tolerans gösterilmesi konusunda TMO Genel Müdürü Güldal’a çiftçilerin taleplerini ileten Taytak, “Yıl içerisinde alınan yetiştirilen ve tarımsal ürünlerin takip edilerek tarım politikası oluşturulması adına ÇKS belgesi gereklidir. Fakat bu yıl yapılacak ekimlerde çiftçilerimize tolerans gösterilmesi konusunda TMO Genel Müdürümüze çiftçilerimizin taleplerini ilettim. Genel Müdürümüz, üretim planlanmasının, fabrikalarında bulunan stok ve yıllık işleme kapasitesi göz önüne alınarak yapıldığını ifade etti. Görüşmede aldığımız bilgilere göre, ülkemizde 2016 yılında 555 bin dekar, 2017 yılında 566 bin dekar, 2018 yılında 523 bin dekar alanda haşhaş ekimi yapılmış ve 2019 yılında ekimler 688 bin dekar’a kadar yükseltilmiştir. TMO Genel Müdürümüz Ahmet Güldal Bey, geçen seneden devreden stok ve 2019 yılında alınan 28 bin ton haşhaş kapsülü ile fabrikanın yıllık işleyebileceği miktarın çok üstünde 1,5 katı stok oluşması sebebiyle 2019-2020 döneminde ÇKS’nin zorunlu hale getirildiğini bu nedenle ekim alanlarına sınırlama yapılarak bu yıl devredilecek miktar ile birlikte fabrika işleme kapasitesi kadar stok oluşturmayı planladıklarını ifade etti.” diye konuştu.
“ÇİFTÇİLERE MAVİ-BEYAZ TOHUMLAR VERİLECEK”
Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, bu dönem başlangıçta verilen kotalarda çiftçilerden gelen istek üzere artırım yapıldığını bu sebepten bir problem görünmediğini, ayrıca talep olduğunda ihtiyaç olan bölgelere kota kaydırılması yapıldığını, kapsülün 2020’de 6 liradan alınacağını ve çiftçilere TMO tarafından tescillenen mavi-beyaz tohumlar verileceğini belirtti.
Ziyaret sonunda Milletvekili Taytak, Genel Müdür Güldal’a Afyon mermerinden yaptırmış olduğu haşhaş motifli Türk Bayrağı hediye etti.
Öte yandan Taytak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de konuyu gündeme getirdiğini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi