“Sabredelim, bu illetten hep birlikte kurtulalım”

“Sabredelim, bu illetten hep birlikte kurtulalım”

CHP Merkez İlçe Başkanlığı Sağlıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Sevilay Mara, koronavirüsle mücadele de uyarıların dikkate alınmasıyla salgının yavaş ilerleyip mevcut vakalara etkin tedavinin uygulanabileceğini belirterek, “Sabredelim, bu illetten hep birlikte kurtulalım” dedi

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi ve Sağlıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Sevilay Mara, dünyada ki hiçbir ülkenin sağlık altyapısının koronavirüs salgını için uygun olmadığını belirtti.
“ETKİN TEDAVİYE ULAŞABİLEN KURTULACAK”
Koronavirüsün henüz kanıtlanmış bir tedavisi olmadığını dile getirin Dr. Mara, “Hastalığın henüz kanıtlanan bir tedavisi ve aşısı yok. Mevcut vakalar üzerinde Sağlık Bakanlığı’nın izni ile denenen ilaçlar (antiviral) olsa da kanıtlanmış bir tedavisi yok. Ancak salgının çapını daraltabiliriz. Bu da uygun davranış modelleriyle mümkündür. Hijyen kurallarına uymak, sosyal mesafeyi korumak, zaruri olmadıkça evden çıkmamak, bekleyebilecek rahatsızlıklar için sağlık merkezine başvurmamak gibi. Sağlık çalışanlarının sayısı ve hastane yatak sayımız belli. 39 bin küsur yoğun bakım yatağımız var fakat sağlık çalışanlarının kapasitesini aşan bir vaka sayısı durumunda etkin tedavi her hastaya uygulanamayabilir. Belki hepimiz bu virüsle karşılaşacağız. Bağışıklık sistemi güçlü olanlar hastalığı hafif geçirecek. Bağışıklık sistemi zayıf olanlardan ise ‘etkin tedaviye ulaşma şansı olanlar’ kurtulabilecek. Etkin tedaviye ulaşılabilmesi için sağlık çalışan sayısının ve tıbbı malzeme-tıbbi cihazın yeterli olması gerekir.” dedi.
“ZARURİ OLMADIKÇA
EVDE ÇIKMAYALIM”
Dr. Mara açıklamasının devamında, “Bizim salgındaki ilk amacımız ‘vaka sayısının aynı anda artmasını engellemektir ki sağlık çalışanları vakalara yetebilsinler.’ Unutmayınız; hastanelerde sadece korona virüs vakaları acil durum oluşturmuyor. Trafik kazaları, kalp krizleri, beyin kanamaları, inme, yanıklar, astım krizleri, ateşli silah yaralanmaları, iş kazaları da aynı anda acil servislere başvuruyor. Bunların hepsi ağır sekel bırakma (kalıcı hasar) ve ölüm riski olan acil durumlar. Sağlık çalışanları korona virüs şüphesiyle başvurular dışında bu acil durumlara da müdahale etmek zorundalar. Vaka sayısını azaltmak için aktif olarak çalışma hayatında olmayan 65 yaş üstünün sosyal ortamdan uzak tutulması elzem oldu. Çoğu emekli olan ve kronik hastalığı olan 65 yaş üstünün sokaklarda, marketlerde, kahvehanelerde, otobüslerde olması bulaş riskini artırıyordu. 65 yaş üstüne dışarı çıkma yasağı geç bile uygulandı. Bu yasak başta sosyal hayatı kısıtlayıcı gibi algılansa da aslında 1. basamak tedaviyle yani ‘koruyucu hekimlik tedbirleriyle birebir örtüşüyor. Lütfen evimizden zaruri olmadıkça çıkmayalım ve korona virüste vaka sayısını artırmayalım. Sağlık personeline yardımcı olalım. Vaka sayısı kontrollü artarsa tedavi olma şansı artacaktır. Vatandaş olarak uyarıları dikkate alın ki, yeni vakalar oluşmasın, salgın yavaş ilerlesin ve mevcut vakalara etkin tedavi uygulansın. Sabredelim. Bu illetten hep birlikte kurtulalım.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi