Sabır ve imtihan – Kocatepe Gazetesi

Sabır ve imtihan – Kocatepe Gazetesi

Ümit Demir 24 Haziran 2014 Salı 03:00:00
  Afyonkarahisarlı olan Münevvere Yılmaz’ın adını duydunuz mu? Gülle Atma dalında Türkiye ve Dünya şampiyonu… Bu ülkenin başbakanına kadar tanımadığı devlet erkanı yok belki! Ailesinin yüz akı, mutluluğu, sevinci, gururu…
Türkiye’ye ve ailesine madalyalarıyla büyük sevinçler yaşatan Münevvere Yılmaz aynı zamanda Down Sendromlu…
Doğumuyla beraber ailesi için belki oldukça zor bir dönem başladı. Ama ailesini tekrar tekrar tebrik etmek gerekir ki gönül gönüle vererek üzerilerine çöken sahte karanlığa, göz alıcı bir güneşi çekmiş getirmişler.
Bir başka down sendromlu güzel insan da Ayşegül Kara… O da ailesinin verdiği destekle üniversiteyi bitirmiş ve cilt uzmanı olarak çalışmaya, ailesine ve topluma faydalı olmaya başlamış. Ayşegül Kara’nın bir çift de sözü var: “Biz doğmadan öldürülmek istemiyoruz. Yaşamak bizim de hakkımız”
***
Bizler, sıradan düşünen insanlar istiyoruz ki her şey istediğimiz gibi olsun; hatta istediğimiz mükemmelliğinde fevkinde olsun! Çünkü bize gösterilen sanal dünya hep keyif üzre, hep rüya gibi, hep kusursuz… Gazete sayfaları, televizyon ekranları, magazin dergileri…vs. bize hep mükemmelliği gösteriyor hatta dikte ediyor. O yüzden ne kendimize ne çevremizde eksik, sıra dışı, olağan altı hiç bir şeye tahammülümüz yok.
***
Oysa bazen hayr, perde arkasında saklıdır. Sabrı sınar, imtihana çeker. Tıpkı şerr’in de güzel sûrette gelebileceği gibi…
Hayr ve şerr, hayırlı evlad-hayırsız evlad, eksiklik-fazlalık-mükemmellik… Tüm bunları ayrımını biz kendi dar görüşümüze, sığ anlayışımıza göre yapıyoruz.
Diyor ki Mevlana, “Musa’nın elindeki asa görünür ama onun Hakk katındaki adı ejderhadır!”
Ne biliyoruz ki bizim küçük gördüklerimizin bize güzellikler katmayacaklarını, bizi mutlu etmeyeceklerini?
Ne biliyoruz ki başımızın üzerine koyup yücelttiklerimizin, gün gelince başımızı öne eğdirmeyeceklerini?
Eyvah’ı çekmeden, üzülmeden, isyan bayrağını açmadan önce lütfen kaderin sizi aşan boyutunda Hakk’a teslimiyet ve tevekkül gösterin.
Ola ki Mevla, sizi sonu aydınlık bir karanlıkla imtihan eder.
Tıpkı Münevvere’de, Ayşegül’de olduğu gibi!
Kim bilir belki de başı gün ortası, sonu zifiri karanlıkla imtihan olursunuz.
“Rıza makamı” Hakk dostu olmanın alâmeti, der büyükler.
Razı iseniz, razı olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi