Pandemiden sonra Afyon gümbür, gümbür

Pandemiden sonra Afyon gümbür, gümbür

Vali Gökmen Çiçek, tek başına hiçbir Vali’nin hiçbir yerde yapabileceği bir şey olmadığını söyledi. “Hiçbirimizin elinde sihirli bir değnek yok” diyen Çiçek, “Bürokrasisi, siyaseti, idaresi, basınıyla aynı noktaya bakmalıyız. İnşallah pandemiden sonra bir çok konuda alt yapısı tamamlanmış gümbür, gümbür bir Afyonkarahisar ortaya çıkacak” dedi
Afyonkarahisar’ın 43’üncü Valisi Gökmen Çiçek, ilimizdeki 40’ıncı görev gününde ilk detaylı röportajını gazeteniz Kocatepe’ye verdi. Vali Çiçek, Kocatepe Gazetesi Haber Merkezinin sorularını içtenlikle yanıtladı.
“BELLİ BİR CAZİBE MERKEZİMİZ OLMALI, SONRASINDA TÜMDEN GELİŞİMİ ARAMALIYIZ”
Kocatepe Haber Merkezi: Sayın Valim 40. görev gününüzde Afyonkarahisar’a yönelik değerlendirmeniz nedir?
Vali Gökmen Çiçek: Dediğiniz gibi 40. görev günümdeyim. 40 gündür Afyon’da olmak beni inanılmaz mutlu ediyor. Onur verici bir görevdir. 40 gündür de alanda Afyonkarahisar için neler yapabiliriz, hem de potansiyelimiz nedir noktasında görme, bilme ve ihtiyaçları değerlendirme fırsatı buldum. Ufak tefek çalışmalara başladık. Aynı zamanda kafamızda belli projeleri oluşturduk. Onun için proje ofisi kurduk. Proje ofisimizde sürekli çalışmaktadır.
Kocatepe Haber Merkezi: Özellikle Afyonkarahisar için üzerinde durduğunuz bir düşünceniz var mı?
Vali Gökmen Çiçek: Benim özellikle düşüncem turizmle ilgili kesinlikle göreve hangi Vali gelirse gelsin Afyonkarahisar bir turizm önceliği olacağıdır. Turizm de özellikle şunu istiyorum; Frig Yolları diye bir 576 kilometrelik bir yolumuz var. Bu yol Kütahya ve Eskişehir’de içine alıyor. İlimiz termal turizmde belli bir noktaya geldik. Ama biz hala kültür turizminde istenilen noktaya ulaşamadık. Anladığım kadarıyla buna sizlerde katılırsınız. Bu durum birazcık da yatırımlarımızı parça parça yapmaktan da kaynaklanıyor. Güzel işler yapmışız ama 25 kilometrede bir şey yapmışız sonra 30 kilometrede başka bir şey yapmışız. Dolayısıyla tam bir yeri cazibe merkezi olarak ayağa kaldırıp diğer yerleri kaldırmak için lokomotif olmamış. Benim turizmde kalkınma modelim kalkınmada istediğim şey, önce bir yeri cazibe merkezi yapıp oralarda tümde ciddi bir yatırım yapıp yatırımları paylaştırmak yerine önce bir yeri yapıp ondan sonra oranın diğer yerleri öne çekmesini çok önemsiyorum.
“AYAZİNİ’NE AŞIK OLMUŞ BİR ADAMIM, ORANIN BAŞKA BENZERİ YOK”
Kocatepe Haber Merkezi: Sizin için kültür turizminde gözde bir yer var mı?
Vali Gökmen Çiçek: Özellikle kültür turizminde ben Ayazini’ye âşık olmuş bir adamım. Ayazini’ye gittim oradaki köyle o tarihin iç içe olduğu inanın Türkiye’de çok az yer var. Belki Kapadokya’da var. Kendimi muazzam hatta içerisinde gizemli bir ortamda dolaşıyor gibi hissettim. Ev var, evin arkasında tarihi bir kilise var. Sol tarafından yine 2 bin yıl önceden yerler evlerle iç içe. Bir kent, bir köy ancak bu kadar tarih kokar. Kesinlikle ve kesinlikle Vali olarak niyetim Ayazini köyünü bambaşka bir hale getirmektir. Bu manada elimizde örnekler var. Bir Safranbolu örneği var. Bunun yanında ben Bursa’daki Cumalıkızık köyünü çok önemsiyorum. Belki kimileri buraya çok fazla yatırım yapıyor diye beni eleştirecekler. Ama emin olun AyaziniFrig Vadisi’nin ilk duraklarından birisi olmalı. Oradaki evlerin tamamını giydirme cephelerle o yapılarla uyumlu hale getirilmesi projesini çok önemsiyorum ve bunu çok uzatmamayı düşünüyorum. Butik, kadınlar için satış yerleri, el işi yerleri, bir karşılama merkezi, maalesef turistlerin kullanabilecekleri bir lavabo tam oluşturulamadı. Bunları da işin içine alarak muazzam bir tarih ve turizm destinasyonu yapma hayalim var. Hemen işe başladık. Şu anda projeler çizildi. İlk oraya gittim. Daha önce duymuştum. Orası ile ilgili projelerimiz şu anda hazır. Tüm projelerimizi bitirmek üzereyiz. Bununla ilgili bütçelerimizi de ayırdık. Orayı gerçekten ayağa kaldırıp Türkiye’ye model bir köy haline getirmek istiyorum.
Kocatepe Haber Merkezi: Sayın Valim o bölge ile ilgili Emre Gölünün etrafındaki işletme ile ilgili problemler olduğu söylenilmişti. Orayı da gördünüz mü efendim?
Vali Gökmen Çiçek: Emre Gölünü görme fırsatım oldu. Emre Gölü ile ilgili orada daha önce başlayan hukuki süreçler var. İş yeri sahibinin kira sözleşmesi, sözleşmenin bitişi bunun gibi bir takım sorunlar vardı. Şu an oradaki bu sorunlar kalktı. Bu sorunun kimden kaynaklandığını konuşmanın gereği yok. Fakat Emre Gölü ile ilgili muazzam bir projemiz var. O da çok uzamayacak projemiz hazır. Frig Vadisi ile birlikte Ayazini ile proje aynı anda başlayacak. Orada Frig Vadisi’ni yukarıdan görebilecek şekilde bir tepe var. Çalışmanın tam detaylarını inşallah süreç gelince açıklayacağım. Ama süreç çok uzamayacak. Kesinlikle o bölgeyi çok farklı hale getireceğiz. Sezer KÜÇÜKKURT-Burak AYDIN-Burcu AYDIN’ın Özel Röportajının devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi