Özkaya infaz kanun teklifini anlattı

Özkaya infaz kanun teklifini anlattı

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, hazırlık aşamasında yer aldığı İnfaz Kanunundaki değişiklikleri içeren kanun teklifini detaylarıyla anlattı

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya imzacısı olduğu İnfaz Kanunundaki değişiklikleri içeren kanun teklifinin TBMM’ye sunulmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“TEKLİF SALI GÜNÜ GENEL KURULTA GÖRÜŞÜLECEK”

Milletvekili Ali Özkaya, İnfaz Kanunu ve Diğer Kanunlardaki Değişiklik Teklifinin TBMM’ye sunulduğunu, teklifin bugün Adalet Komisyonunda, aksi karar olmazsa da haftaya Salı günü genel kurulda görüşülmesinin planlandığını söyledi. Özkaya, “Kanun Teklifinin hayırla kanunlaşarak Milli Birliğimize katkı sağlamasını, bu vesile ile cezaevinden dışarı çıkacak vatandaşlarımız içinde, içeride geçirdikleri süreyi göz önünde bulundurarak suçlardan uzaklaşmalarını ve aileleriyle birlikte mutlu bir hayat kurmalarını temenni ederim. Kanun Teklifinin hazırlanmasına destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Devlet Bahçeli’ye, Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül’e ve diğer Milletvekili arkadaşlarıma teşekkür ederim.” dedi.

“KOŞULLU SALIVERME KURAL OLARAK YARIYA İNİYOR”

Kanun Teklifinde yapılması öngörülen önemli değişiklikleri sıralayan Özkaya, “Ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken süreler yeniden belirlenmektedir. Koşullu salıverilme oranı kural olarak yarıya indirilmektedir. Uyuşturucu ticareti ve cinsel istismar suçları ile terör suçlarında kesinlikle bir indirim söz konusu olmayacaktır. Bu suçlar bakımından dörtte üçlük koşullu salıverilme oranı korunmaktadır. Kasten öldürme suçu bakımından da herhangi bir indirim yapılmamaktadır. Denetimli Serbestlik uygulamasında ki cezasızlık algısı ortadan kaldırılmaktadır. Mevcut denetimli serbestlik uygulaması toplumda cezasızlık algısına yol açmaktadır. Denetimli serbestlik kriterleri değiştirilerek herkese maktu 1 yıl uygulamak yerine ceza adaletini sağlamak amacıyla hükmolunan ceza ile orantılı bir uygulama yapılacaktır.” ifadelerine yer verdi.

“6 AYDA BİR DEĞERLENDİRME YAPILACAK”

Hükümlülerin iyi hal değerlendirmesinin infazın tüm aşamalarında ve 6 ayda bir yapılacağına değinen Özkaya, “Hükümlülerin tutum ve davranışlarının değerlendirilmesine ilişkin esaslar yeniden belirlenmektedir. Hükümlüler ceza infaz kurumlarında bulunduğu tüm aşamalarda en geç 6 ayda bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır. On yılın üzerinde olan cezalar ile terör ve kasten öldürme gibi önemli suçlardan mahkûm olanların tahliyesine Cumhuriyet Savcısının Başkanlık edeceği bir kurul karar verecektir. Ayrıca, bu kurula Cezaevi İzleme Kurulu Üyesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı temsilcileri de katılacaktır. Açık Ceza İnfaz Kurumuna ayrılma koşulları yeniden belirlenmekte ve önemli suçlar bakımından İnfaz Hâkiminin onayı getirilmektedir.” dedi.

“ÖZEL İNFAZ USULLERİ KAPSAMI GENİŞLETİLİYOR”

Özel infaz usulleri kapsamının genişletildiğini bildiren Özkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Hapis cezalarının hafta sonu ve geceleyin veya konutta infazına ilişkin mevcut uygulamanın kapsamı genişletilmektedir. Kadınlar ve yaşlılar için öngörülen konutta infaz usulünün ceza sınırı arttırılmaktadır. Çocuklarda bu usule dâhil edilmektedir. Bu kapsamda konutta infazın sınırı; Kadın çocuk ve 65 yaşını bitirmiş erkekler için 1 yıl,  70 yaşını bitirmiş kişiler için 2 yıl, 75 yaşını bitirmiş kişiler için de 4 yıl olarak belirlenmektedir. Beş yıl veya daha az hapis cezasına mahkûm olan hasta veya engelli hükümlüler Adli Tıp Kurumu raporuna bağlı olarak cezalarını konutlarında infaz edebilecektir. Yeni doğum yapan ve toplam 3 yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkûm olan kadın hükümlülerde yine cezalarını konutunda infaz edebilecektir. Diğer yandan hamile kadınların cezası bir buçuk yıl ertelenebilecektir.”

“DENETİMLİ SERBESTLİK SÜRESİ ARTTIRILDI”

Geçici bir düzenlemeyle bir yıllık denetimli serbestlik süresinin arttırıldığını aktaran Özkaya şu ifadelere yer verdi: “Geçici düzenleme uyarınca, özellikle terör suçları, uyuşturucu ticareti suçları, cinsel saldırı suçları, kasten öldürme suçları ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç olmak üzere, belirli bir tarihten önce işlenen suçlarda, denetimli serbestlik süresi 3 yıl olarak uygulanacaktır. Belirli bir tarihten önce işlenen suçlar bakımından terör suçları, cinsel saldırı suçları, kasten öldürme suçları ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç olmak üzere; 0-6 yaş grubu çocuğu bulunan kadın hükümlüler ile 70 yaşını bitirmiş hükümlüler hakkında denetimli serbestlik süresi 4 yıl olarak uygulanacaktır.  Yine maruz kaldıkları ağır bir hastalık engellilik veya kocama nedeniyle hayatlarını cezaevinde yalnız sürdüremeyen 65 yaşını bitirmiş hükümlülerin cezası denetimli serbestlik tedbiri altında infaz edilecektir. Belirli bir tarihten önce suç işleyen çocuk hükümlülerin 15 yaşına kadar cezaevinde kaldığı 1 gün 3 gün, 18 yaşını dolduruncaya kadar kaldığı 1 gün ise 2 gün sayılacaktır. Covid-19 salgın hastalığının ülkemizde görülmüş olması sebebiyle açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler 31 Mayıs 2020 tarihine kadar izinli sayılacaktır. Bu süre gerektiğinde uzatılabilecektir.”

“CANAVARCA HİS ÖRGÜT KURMA YÖNETME VE TEFECİLİK SUÇLARININ CEZALARI ARTIYOR”

Yapılan diğer düzenlemelerle infaz hizmetlerinin daha da iyileştirildiğini ifade eden Özkaya, “Zorunlu ve çok ivedi durumlarda, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hapis cezasının infazına 6 ay ara verebilmeye ilişkin yetkisi, 1 yıla çıkarılmaktadır. Ayrıca, hükümlülerin eş veya çocuklarının sürekli hastalık veya malullükleri halinde infaza ara verilebilmesine imkân tanınmaktadır. Çocuk hükümlülere verilebilecek ödül imkânının kapsamı genişletilmektedir. Hükümlülerin hediye kabul etme hakkı genişletilmektedir. Açık ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin 3 günlük mazeret izin hakkı 7 güne çıkarılmaktadır. Hükümlülere hasta olan yakınlarını ziyaret edebilmesi amacıyla verilen mazeret izin hakkı 1 defadan ikiye çıkarılmaktadır. Cezaların infazı sürecinde verilecek tüm kararların uzmanlaşmış hâkimler tarafından verilmesi sağlanmaktadır. İnfaz Hâkimliği kurumunun kapasitesi güçlendirilerek uzmanlaşmalarının sağlanması ve infaza ilişkin tüm kararların bu hâkimlikler tarafından verilmesi amaçlanmaktadır. Bazı suçlarla daha etkin mücadele edilebilmesi amacıyla cezaları arttırılmaktadır. Bu kapsamda yaralama suçunun canavarca his saiki ile (örneğin; kezzap atmak suretiyle) işlenmesi durumunda verilecek azami ceza 18 yıla çıkarılmaktadır. Örgüt kuran ve yönetenlerin cezaları ile tefecilik yapanların cezaları artırılmaktadır.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi