Himmet Kasal
Himmet  Kasal
H.kasal@kocatepegazetesi.com
OKUMUYORUZ-ANLAMIYORUZ-UYANMIYORUZ!
  • 0
  • 23
  • 01 Temmuz 2020 Çarşamba
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Resulullah’a vahyedilen ilk ayet “OKU” olmuştur. OKU emrinden hemen akabinde. “O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir (1) buyrularak bilgiye ihtiyacı olduğu, öğrenme kapasitesinin olduğu belirtilmiştir.
Kur’an’ı okuyan, hatta yüzlerce kere hatmeden Müslümanlar varken niye onların yaşayışı değişmez? Demek ki iyi okumuyorsunuz; iyice anlamıyoruz; anlamayınca da uyanamıyoruz. Kendimiz uyanamazsak başkalarını nasıl uyarabiliriz?
Kur’an’ı anlayan insanların, cahiliye toplumundan ilim, irfan adalet ve barış medeniyeti kurduklarını güzel ve hakikat olarak olarak biliyoruz. Ölümden dirim çıkarmak olan bu köklü değişimin adı İNKİLAP’tır.
Cahiliye toplumundan barış medeniyetine uzanan bu harikulade değişimi bilip de, Kur’an’ın emir ve yasakları konusunda gayret göstermeyip işin kolaycılığına kaçmak bizi sorumluluktan kurtarmaz. Ayrıca, kitabı kerim bizden şikayetçi olur.
Bütün yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı sırf Allah bizi görüyor ve yarın karşımıza hassasiyetiyle yaparsak hayatımızı yeniden tanzim için iyi bir başlangıç yaparız. Kimliğimizi şahsiyetimizi Kuran’ı sadece okuyan değil, YAŞAYAN bir şahsiyet olarak ortaya koyduğumuzda İnkilap bizde başlamıştır.
Müslümanların dünyayı hayret içerisinde bırakan fütuhatlarında şüphesiz Allah ve ahiret inancı vardır. Güzelce okuyup anlayabilirsek hayata bakışımız müspet yönde değişir. Bizde başlayan değişim çevremizdekileri de etkileyecektir. Okumazsak, anlamazsak kendi değerlerimize de bigane kalırız. Bizim değerlerimize başkaları sahip çıkar. En basit misali Trigonomet-renin ve matematiğin kurucusu Ebul-VEFA BUZCANİ’den haberimiz olmaz. İlk kıble tayinini TANJANT yöntemiyle bulan ilim adamı BUZ-CANİ’dir. Hint ve Yunan matematikçilerine meydan okuyarak çözemedikleri dördüncü dereceden denklemleri, cebirsel problemleri geometri yardımı ile çözmüş analitik Geometrinin temelini atmıştır.
Onun dönemi İslam dünyasının bilim ve fendeki gelişimini gösteriyor. Uzun yıllardan sonra Batılı bilim adamları buluşlarını anlayabilmiş ve geriden takip etmişlerdir.
Yine okursak şu ibretlik hadiseyi hatırlayıveririz. “Oğuzlar ve Peçenekliler karşılarında kendi dillerini konuşan ve kendi soylarından Alp Arslan’ın Türkmenlerini görünce onlarla anlaşıp taraf değiştirince savaşın seyri değişti, imparator esir düştü tam bir zafer elde edildi” demek ki dil birliği milli şuurun şahlanmasında önemlidir.
Batı’nın 1071’den beri Türk-Cihan Hakimiyeti mefkuresini tasfiye projeleri mevcuttur. Maalesef aydın ihaneti dediğimiz olguya kapılan bu projeye karşı çıkanları da gözlemleyebiliyoruz. GAFLET tembihle, cehalet talimle giderilirken ihanetin hiçbir ilacı yoktur.
Başta anlaşılmak ve yaşayabilmek üzere insanlığa indirilen Kuran olmak üzere ilim, fen, tarih, sosyoloji, astronomi vb. eserleri ve kitapları okuyalım, anlatalım, yaşayalım, yaşatalım. İrademizi Allah ve Resulü’nün uygulamalarını takip etmek yönünde kullanalım. Hak Teala insanın iman ve inkar tercihini kuluna bırakmıştır.Hayrı isterse hayrı, şerri isterse ona da şerri yaratmaktadır.
İnsan yaptığı yanlış işlerin sorumlusu olarak; Allah böyle takdir etmiş diyerek sorumluluktan kurtulamaz. Şeytanın vesvesesi ile belki kendini kandırabilir.
Okumak, Yazmak. Beyan etmek Rabbimizin kullarına ihsanıdır.(2)
(1) Alak Suresi, 1-45
(2) Hüseyin Toptaş, Yeniden Milli Mücadele 572. sayı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM