Ali Erşahin
Ali  Erşahin
a.ersahin@kocatepegazetesi.com
NE 2020’YMİŞ BE!
  • 1
  • 1289
  • 13 Nisan 2020 Pazartesi
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Gerçi 2020’ye atıfta bulunmak için biraz geç oldu ama anca yazabildim. İnsan ömründe meydana gelecek felaketler resmen 4 ay içinde bu ülke insanın başına geldi.

Özel olan sıkıntıları saymıyorum bile.

Şöyle geriye dönüp 4 aya bir bakarsak; Malatya Elazığ depremi, Van’da çığ felaketi, İstanbul’da uçak düşmesi, Karadeniz’de sel felaketi, İdlib’de Kahramanlarımızın şehadeti ve son olarak tüm dünyayı kasıp kavuran Corona Vakası.

Bazen sosyal medyada dolaşan capslere gerçekten katılmamak içten bile değil. Hele bir tanesi diyordu ki: “Ulan işe bak be! 4 milyar yıllık dünyanın sezon finaline denk gel.”

2019 zaten sıkıntılı bitmişti benim için 2020 de aynı şekilde başladı. Yılın ilk ayında babamı kaybettim. Zaten geçen yılın sonunda hissetmiştim bir uğursuzluk olduğunu ve hissettiğim gibi çıktı. Bu arada acıların dostlarla paylaşıldığında hafiflediğini de yeniden test olmuş olduk bu acı günümüzde. Her ne kadar geç olsa da beni o acılı günümde yalnız bırakmayan tüm dostlarıma sonsuz teşekkür ederim. Rabbim hepsine huzurlu günler yaşatsın.

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HAKKI ÖDENMEZ DE …

Şimdi bu başlık altından bi mana çıkarmaya çalışanlar illaki olacaktır. Ne de olsa toplum olarak günü birlik yaşadığımız için.

Bugün bu travmalı günler altında sağlık çalışanlarını alkışlar yarın maalesef işimize gelmedi mi yumruklarız, huyumuz kurusun bizim.

Dünyayı saran şu Corona illetinde sağlık çalışanlarımız gerçekten emeklerinin üzerinde bir güçle çalışıyorlar Allah bileklerini güçlü kılsın inşallah, her türlü övgüyü değeri de hakkediyorlar buna diyecek zerre lafımız olamaz.

Peki bu virüsle imtihan edildiğimiz şu günlerde sadece sağlık çalışanları mı? Ya belediyelerin temizlik işçileri? Onlar bir alkışı bir övgüyü bir primi hak etmiyorlar mı sizce?

Her türlü pisliğin, çöpün virüsün içinde sabahlara kadar şehirleri dezenfekte etmek için verdikleri mücadele en az sağlıkçılar kadar değerli.

PTT çalışanlarına da bir parantez açmak lazım. Onlar da aynı şekilde kargoları paketleri yerlerine ulaştıralım diye ciddi özveriyle çalışıyorlar.

O zaman sağlık çalışanlarına verdiğimiz alkışların yanına temizlik işçilerini ve PTT çalışanlarını da ekleyelim.

Allah hepsinden razı olsun…

 

  1. DÜNYA SAVAŞI MIYDI?

Zaten herkes aynı fikirdedir diye düşünüyorum. Çin’de ortaya çıkan Corona Virüsünün bugün dünyayı kasıp kavurması ve özellikle an itibariyle dünyanın jandarması ve en büyük gücü olarak atfedilen ve kendini öyle gören ABD’yi tamamen etki altına alması ve bu gücü çaresiz bırakması, virüsün etkisinin geçmesinden sonra dünyadaki dengeleri yeniden oluşturacağının aleni işareti gibi geldi bana.

Nasıl mı?

Artık AB diye bir kavram içi boş bir kavram olarak karşımıza çıkacak belki de çok büyük parçalanmalarla artık AB diye bir kurum kalmayacak.

ABD’nin yıllardır sıkıntılı olarak bilindiği lakin sürekli ülke dışında yaptığı operasyonlarla gündeme gelmeyen bu problem, bu salgından sonra bence ABD’nin dünyaya ayar vermesinden ziyade içerisindeki aksaklıkları gidermek için çaba sarfetmesi anlamına geliyor. Zira yaklaşan seçimler öncesi Trump’a bu konuda büyük tepki var.

Ve Çin’e gelelim.

Tek kurşun atmadan ülkesinde ortaya çıkan bir virüsle Avrupa 2. Dünya Savaşından beri en sıkıntılı sürecini yaşıyor, en büyük rakibi ABD salgınla mücadele etmeye çalışıyor ve Çin de dünya ülkelerine yardımlar gönderiyor.

Merak etmeyin biz size bakarız der gibi. E bu bi savaşsa kazananı kim şimdi?

 

ÜLKEMİZDEN CORONAYA BAKIŞ

Üniversitede Hukuk Felsefesi Profesörü hocam derdi ki; “Nesnelerin göreceliği kavramında nesnelere nereden bakarsanız oradan görürsünüz. Dolayısıyla tek doğru asla yoktur. Tek doğruyu anlatmak için uğraşmayın.”

Bu günlerde hocamın bu sözü aklıma geldi.

Bakıyorum da şimdi Corona yorumlarına;

Muhafazakar kesim bu bizim imtihanımız, biz yoldan çıktık Allah bizi cezalandırıyor diyor.

Laik kesim bilimden uzaklaşılırsa sonu böyle olur diyor.

Demokrat kesim bu 3.dünya savaşının başlangıcı aslında virüs mürüs yok diyor.

Peki siz ne diyorsunuz?

 

AFYON SOKAKLARI SABUN KOKTU

Çarşamba günü erken saatlerden itibaren Afyonkarahisar Belediyesi Temizlik işçileri çarşı merkezi tabiri caizse resmen sabunla yıkadılar hem de hani Afyonluca bi tabir vardır ya çitiliye çitiliye.

Halkın başkanı Zeybek başkan da temizlik işçilerinin yanından bir an olsun ayrılmayarak hem onlara moral verdi hem de çalışmaları yerinde inceledi.

Şu sıkıntılı günlerde Zeybek başkana ve Belediye temizlik işçilerine Corona virüsle mücadelede vermiş oldukları emekler için teşekkürlerimizi iletiyoruz.

 

HAFTANIN SÖZÜ

Hayatta en büyük hediye sağlıktır…

Sağlıklı ve güneşli günlerde görüşebilmek dileğiyle,

Selam ve saygılarımla…

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM