MUTLULUK – Kocatepe Gazetesi

MUTLULUK – Kocatepe Gazetesi

Serencam Serencam 22 Eylül 2016 Perşembe 11:16:05
 

Mutluluk hazır paket şeklinde size sunulan bir şey değildir. Mutluluk kişinin kendi merkezine, kendi kaynaklarına geri dönmesidir. İçindeki mutluluğu keşfedemeyen insan, hayatı boyunca mutluluk peşinde koşmuş olsa da, tamam şimdi oldu dediği her an mutluluğun kendinden uzaklaştığını görecektir. Peki içinizdeki mutluluğu nasıl keşfedeceksiniz? Nasıl farkına varacaksınız?
Yapmanız gereken mutluluğu kendi içinizde aramak ve doğru sandığınız yanlışlardan vazgeçmektir. Nedir mutlu olmamızın önünde olan doğru bildiğimiz yanlışlar?
Geçmişi Geçmişte Bırakamamak; Gelecekteki mutlu günlerinizi inşa edebilmek için geçmişi geçmişte bırakmanız gerekiyor. Evet geçmişte hatalar, yanlış seçimler yapmış olabilirsiniz fakat sizin şuan geçmişte olmuş ve artık değiştirmeniz imkansız olan sorunlara yoğunlaşmanız size mutsuzluktan başka bir şey getirmez. Elbette Yaşadığınız durumları tamamen hafızanızdan silmeniz mümkün değil, her zaman bir köşede, içinden dersler çıkarılmış şekilde durmalıda… Fakat değiştirmenizin mümkün olmadığı durumlar, bugününüz tadını kaçırmasına izin vermemelisiniz.
Kendinize bir zaman çizgisi belirleyin ve hata yaptığını düşündüğünüz o zamana gidin, yanıldığınız yada hata olarak düşündüğünüz olayı yaşarken muhtemelen size o an için verdiğiniz karar en doğru karar olarak gelmiştir. O yüzden bugün kendinizi de suçlamanın bir anlamı yok. ”Evet o an için benim için en doğru karar oydu” deyin ve geçmişi bırakın. Geçmişteki yanlışlarınızın size güzel bir tecrübe olduğunu varsayın ve ”Bu günden sonra ne yapabilirim” deyin, yolunuza devam edin. Artık geleceğe bakmalı ve kendiniz için doğru adımları atmalısınız.
Yargılarınızla Hesaplaşmamak;  Eğer ki hayatınızda mutsuzluklar devam ediyorsa, bakış açınızı gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum. Çevrenize yada kendinize peşin hükümlerle ve yargılarla bakmak hem onları hem de kendinizi sevmenizi engeller ve sizi huzursuz eder. İnsanları sınıflandırarak, etiketleyerek, yargılayarak hayat alanlarına müdahale etmeyin. Kişileri oldukları gibi kabul etmek, onların  sevilmesi gereken yönlerini fark etmenizi sağlar ve size mutluluk getirir.
Kendinizi Affedememek; Zaman zaman sizde kafanızın içinde bir sesin sizi azarladığını fark ediyor musunuz? yada Kendi kendinize sinirlenip söyleniyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise; huzurlu bir mutluluk için bu durumdan vazgeçmeniz gerekiyor. Öncelikle bilin ki herkes hata yapabilir. Hiç birimiz mükemmel değiliz.  O yüzden kendinizi affetmeyi ve içinizdeki öfkeyi sağlıklı bir şekilde dışarıya çıkarmayı öğrenmelisiniz.
Öfkenin bir çok sebebi olabilir. Öfke dalgalı bir duygudur.  Bazen küçük bir asabilik haliyken, kimi zaman saldırganlık derecesinde hararetli olabilir. Fakat bu duygumuz kontrol edildiği ve sağlıklı bir biçimde dışa aktırıldığı sürece kendimize olan özsaygımızın gelişmesinde önemli bir faktördür. Sağlıklı Öfkeyi dışa vurmak için bir kaç ip ucu;
 * Sessizleşip tüm kızgınlık hislerini yüzeye çıkarmaya bırakın
 * İçinizden hissettiğiniz öfkenin hakikatini duyumsayabildiğiniz, buna hazır olduğunuz için kendinizi taktir edin.
* Öfke hissinizi olabildiğince yakın zamanda ve dürüstçe doğru kendinize/kişiye/ kişilere ifade edin. (Öfkeniz kendinize yada ifade edemeyeceğiz birine ise; öfkeyi dışarı çıkaracak en iyi yöntem duygularınızı yazmaktır. Sanki karşınızda kendiniz yada öfkeniz kime ise o varda söylemek istediğiniz her ne ise bunları yazarak ifade edin.)
*İçten ve dolaysız olduğunuz için kendinizi tekrar taktir edin.
Her Zaman Haklı Olduğunuza İnanmak; Kimse her zaman haklı olmak zorunda değil, hatta olamazda. Kendinize yanılma payı verin ve her zaman haklı olmadığınızı aklınızdan çıkarmayın. Her zaman haklı olmaya çalışmak kişiyi gereksiz yorar ve enerjisini düşürür. Unutmayın dünya bir imtihan meydanı zaman zaman yanılırız, bazen öğrenci oluruz, bazen de öğretmen…                    (devamı var)

 

YENİLENMEK

Eski Hint’te insanlar kapılarının önüne bir çanak su koyarlarmış ve her sabah o suyu tazelerlermiş. Bizler mütemadiyen lüzumsuz, çeşitli yükler yükleniyoruz. “Falan niye bana bu sözü söyledi?” “Filan niye bana sevgi, saygı göstermedi?” Sanki sabahleyin biz kalkmışız, kendimize yeni dertler arıyoruz. O eski Hint mitolojisinde olduğu gibi, ne olur o bir gün önceki suyu döksek ağacın dibine, kaba yeni bir su koysak… Hayata her sabah yeniden başlasak…
“Yeniden başlasak, yeniden aşka,
Hiçbir şey olmamış gibi yeniden…”
Sırtımızda öyle yükler taşıyoruz ki, kinler, nefretler, intikamlar, üzüntüler… Mühim olan benim iç dünyamdaki huzur. O halde beni üzen, kıran, inciten insanlara hayır duada bulunayım. Onları bir ömür boyu bir yük gibi sırtımda taşımayayım. Neden hep karşı taraftan bekleriz sevilmeyi, sayılmayı, ilgiyi… Ne olur bir gün biz de pişirdiğimiz yemekten bir tabak da komşumuza yollasak, insanların gönlünü almaya çalışsak.
Yaptığımız iyiliği sırf Allah rızası için yapsak. Bir teşekkür bile beklemesek. Söylediğimiz her sözü Allah rızası için söylesek. Attığımız her adımı Allah rızası için atsak. Her işimizde Allah’ın rızasını gözetsek. Bir an bile nefsimizle kalmasak. İşte bizi Allah’a yakınlaştıracak, onun rızasına ulaştıracak bir yol
Sabri Tandoğan

 

İÇİMDEN BİR SES DİYOR Kİ

Yaşadığın olaylar karşısında,
Tutumun son derece önemlidir,
Eğer bir şeyi UYGUN tutumla yapamıyorsan,
ACI çeker mutsuz olursun
Tutumunu değiştirinceye kadar da
Hiçbir şekilde MUTLU olamazsın.
Yaptığın şey seni MUTSUZ yapıyorsa
Senin için YANLIŞ olan yerde olduğunu fark et.
Değişime AÇIK ol..
Yaptığın şeyi yapmaktan keyif alana kadar DEĞİŞ.
Bu DEĞİŞİM,
KISA ya da UZUN sürebilir.
PES etme..
Yaptığın şey seni MUTLU etmeye başladığı zaman,
Sen senin için DOĞRU yere geldiğini ANLA
Her ne olursa olsun,
Hem kendin,
Hem de Bütünün pürüzsüz akışı için bu çok önemlidir.
KENDİ Sorumluluklarını yüklenmekten asla korkma,
Kendini MUTLU eden şeyi bulmaya çalışırken,
Kişiliğin de, bilgeliğin de gelişir.
Bilmelisin ki
ALLAH Hiç kimseye dayanabileceğinden daha fazla yük yüklemez.
Sorumluluklarının amacı,
Sana yük yükleyip ezilmene NEDEN olmak değildir;
Her aldığın SORUMLULUK
Seni biraz daha geliştirir, olgunlaştırır.
Gelişimine yardımcı olur.
Doğru yolu bulana dek,
DEĞİŞ..
Ondan KORKMA
Sana verilen sorumluluklara kızıp gücenme,
Onlara şükran duy.
Senin bu dersleri omuzlayabilecek kapasitede olduğunu hisset..
Yaşamın SIR’RI bu.
DÜNYADA Öğrenim bu yolla sağlanıyor
Unutma ki..
Bu yaşam planını kendin için SEN yaptın
Yani SEN istemeseydin,
Bunlar sana verilmezdi.
Takıldığın ..Her zaman
BENDEN yardım iste.
Ben daim seninleyim
Ne kadar küçük olursa olsun ilk adımı isteyerek at.
İyileşmeyi ve öğrenmeyi tüm içtenliğinle iste,
MUCİZELER mutlaka gercekleşecektir.
KENDİNLE BARIŞ, DÜNYA SENİNLE BARIŞMAYA HAZIRDIR
Cavit Çağ

 

Dünyada yarım ekmeği olanın, oturmak için bir de yuvası bulunanın iyi bir hali vardır. O, kimseyi dilemez, istemez. Kimse de onu istemez, dilemez. Böyle bir kişiye:”Neşe ile yaşa!” de! Çünkü, o isteklerden ve arzulardan kurtulmuş, mutlu olmuştur. Onun kendine göre hoş bir alemi vardır.
Mevlana, Rubailer

 

Allahu teâlâ Dünyanın aldatıcı tantanası, mülkü, zîneti, serveti, sâmânına aldanmamayı nasib etsin… Çünkü bunların hepsi elden gidecek, mirasçılara kalacak. Onlar, onları helâl olarak yerken, mirası bırakan âhirette onu nereden kazandığının hesabını verecek.
Mahmud Esad Coşan

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi