MURAKEBE-MUHASEBE VE TEFEKKÜR – Kocatepe Gazetesi

MURAKEBE-MUHASEBE VE TEFEKKÜR – Kocatepe Gazetesi

H. Şaban Korkmaz 3 Nisan 2018 Salı 13:28:02
 

Kendini bilen her mümin her gün yatmadan önce kendini hesaba çekendir. Eksilerini, artılarını, günahlarını ve sevaplarını görmeye çalışandır.
 Öyle ki nefis ve şeytan insanın muhasebe yapmasını, tefekküre dalmasını engellemeye çalışır. Nefis ve şeytan kişinin her ne yaparsa yapsın mükemmel olduğun telkin etmeye çalışır.
 Kişi her gün yatmadan önce kendi kendine:
“Ben bugün Allah rızası için ne yapabildim. Hangi insanlara yararlı olabildim. Kimlere sadaka verebildim. Hangi yetimin, yoksulun başını okşayarak ihtiyacını gidermeye çalıştım.” diyebiliyorsa mesele halledilmiş demektir.
 Her ne olursa olsun kişinin kendi kendini eleştirmesi hiç hoşuna gitmez. Kendisinin hep iyi ve güzel olduğuna inandırmaya çalışır. Tefekküre dalamaz, etrafına bakamaz, bir şeyleri görür de ders alamaz bir vaziyete girebilir.
Takdir edersiniz ki günahın büyüğü ve küçüğü hiçbir zaman hoş görülmemeli. Küçük günahlar işlene işlene zaten kişi büyük günahlara sürüklenir. İşlenin günahlar üst üste gelince de kalp artık kararmaya yüz tutar.
 Kişi muhasebesini yaparsa kendini eleştirirse eksiklerini görür. İşledikleri günahlara karşı tövbekâr olur. Nasuh tövbesi eder ve bir daha o günahları yapmamak için kendi kendine söz verir. Aynı zamanda onbeş yaşından itibaren zamanında kılamamış olduğu namaz borçlarını hesap ederek en azından bir günlük kaza namazı kılarak namaz borçlarını ödemenin yolunu tutar.
Üç ayların içerisinde bulunuyoruz. Kendi8ni bilen9 kişi bu aylarda bol bol Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e bol bol salavat-ı şerife getirerek günahlarının bir bir silinmesini ve o günahların yerine sevapların yazılmasını sağlayabilir.
Ağzına fermuarı çekerek girene çıkanı dikkat eder. Şüpheli şeylerden akrepten kaçar gibi kaçması bilir. Hiçbir kimsenin dedikodusunu, gıybetini yapmaz. ( O bilmelidir ki gıybeti yapan kişinin yanında hiçbir sevabı kalmaz, müflis konumuna düşer. Üstelik gıybet ettiği kişinin de günahları onun amel defterine yazılır.)
Kurulmayan bir saat belirli biri saatte nasıl insanı uyandırmazsa plansız ve programsız yaşamaya çalışan kişi de hayırlı amel yapmak için gayret göstermez.
Kendini bilen kişinin mutlaka her gün sabah kalktıktan sonra günlük plan yapmaya ihtiyacı vardır. Sabah işine giderken kapıdan çıktıktan sonra:
“Ey Yüce Allah’ım,Sen bizi mükemmel bir şekilde yarattın, her şeyi bizim emrimize verdin. Çalışmayı da bize emreden Sensin. Çalışmasak da rızkımızı verecek olanSensin, ama bunun yanında çalışıp rızık kazanmayı da bize bildiriyorsun. Ey Rabbi, helal yoldan rızık kazanmayı bana nasip eyle, akşam eve dönünceye kadar da hiçbir kimsenin gıybetini yapmadan eve helal lokma ile dönmeyi nasip eyle.” Diyerek dua ederse o kişinin günü ne kadar huzurlu ve mutlu geçer hiç düşündük mü?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi