Ali Erşahin
Ali  Erşahin
a.ersahin@kocatepegazetesi.com
MAHALLENİN MUHTARLARI
  • 0
  • 1294
  • 19 Ekim 2019 Cumartesi
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

90’lı yıllarda TV kanallarının bu kadar yaygın olmadığı dönemlerde ulusal kanallarından birinde Mahallenin Muhtarları isminde bir dizi vardı.
Bir mahallede geçen olaylar silsilesinde her ne kadar mahallede bir muhtar olsa da diğer mahalleli de muhtara yardımcı olduklarındandır sanırım diziye bu ad verilmişti.
Mahalledeki her türlü gelişmelerden ve olaylardan muhtarın haberi olur yapılacak işlerle ilgili de mutlaka muhtarın görüşü alınırdı çünkü mahallede muhtar demek tabiri caizse mahalledeki devlet demekti.
Çocukluğumuzdan bugünlere geldiğimizde birçok kişinin kafasındaki muhtar kavramı evrildi, değişti. Artık onlara göre muhtar sadece seçimden seçime ortalıkta görünen, aday olduklarında halkın ayağına gelen işte bilmem ne kadar maaş alan ve bir takım özlük haklarını kullanmayı istediklerinden dolayı bu yola çıkan kişilerdi. Onlara göre muhtarların yaptıkları bir şey yoktu ki. Artık ikametler nüfus il müdürlüğünden verilmekte, fakirlik il muhabirleri sosyal yardımlaşma vakıflarından sağlanmakta ve mahalleyle ilgili sıkıntılarda da ilin yöneticileri doğrudan müdahale etmekteydi. O zaman muhtarlara ne gerek vardı değil mi?
Şimdi madalyonun diğer yüzünü de doğru görmek lazım. Muhtarlar acaba insanların kafasındaki gibi hiçbir iş yapmadan para kazanan meslek grupları mı yoksa bir mahallenin güvenliği dahil her şeyinden en ince ayrıntısına kadar sorumlu olan görevlileri miydi? Belki bu sorumluluk zoraki bir sorumluluk değildi ancak şahit olduğum o kadar olay vardı ki Allah muhtarların yardımcısı olsun dediğimi çoğu kez hatırlarım.
Nasıl mı? Mahallede elektrikler kesilir gecenin bir yarısı muhtar aranır, mahalledeki okulda problem vardır muhtar ön ayak olur düşer işin peşine, mahallede hırsızlık, cinayet gibi adli vakalar gerçekleşir muhtarlar günlerce emniyet birimleriyle gecesine gündüzüne katarak hareket eder bir daha böyle olayların gerçekleşmemesi için sıkı sıkıya tedbirler almaya çalışır. Mahallede düğün mü vardır, muhtarlar hem asayişin sağlanması için gerekli yazışmalarda bulunur hem düğünün tadında olmasına için düğün sahibine yardımcı olur, mahallede de cenaze mi vardır, yine muhtarlar cenaze sahibinin acısını paylaşırken onların işlerini yürütebilmek için yardımcı olur.
Mahallenin mahallelinin hastalığında, sağlığında,iyi günlerinde ve kötü günlerinde hep muhtarları vardır yanı başlarında.
Biz toplum olarak yapılan olumlu işleri küçük görmeye ve ne yaptı ki? zaten görevi değil miydi? demeye alışık bir milletiz maalesef. Dolayısıyla muhtarlarımızın da verdikleri emekler ve çabalar birçok kesim tarafından burun kıvrılarak karşılanmakta. Unutulmamalıdır ki yarın Allah korusun başımıza en ufak bir iş geldiğinde bugün burun kıvırarak baktığımız muhtarlar yanı başımızda olacaklardır çünkü onların kaderi ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar hep yalnız kalmaktır.
***
Bu vesileyle Değerli Muhtarlarımızın muhtarlar gününü en içten dileklerimle kutlar hepsine sağlık, sıhhat, esenlik dolu bir ömür dilerim.
Selam ve Saygılarımla.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM