KUTLU DOĞUM-MUTLU DOĞUM

KUTLU DOĞUM-MUTLU DOĞUM

Yeryüzünün ve Dünya tarihinin kaydedebileceği en anlamlı, kutlu ve mutlu doğumun bir yıldönümüne yaklaşmış bulunuyoruz. Hz. Muhammed Mustafa S.A.V efendimizin doğum yıldönümü Türk ve İslam alemi hakkında uyanışlara, dirilişlere hayırlara vesile olsun.
ONU ANLAMALI VE ANLATMALIYIZ!
Her birimiz Hz. Resulu ne kadar anladığımızı gözden geçirmeli, daha çok anlayabilmek için gayret içinde olmalıyız. Hayatımızın her alanında emsal olabilecek üstün yetenekler onun hayatında mevcuttur. Çünkü bizleri ve alemi yaratan Yüce Allah, onu vahiyle, Kuranla destekledi. Kıyamete kadar gelebilecek Resullerin sonuncusu olarak tescilledi. O yaşayan bir Kurandı. O en üstün örnekti.
– Aile Reisi nasıl olmalı? Sorunun cevabını arayan Hz. Resulun hayatına baksın.
– Yüce ahlak sahibi nasıl olurun cevabı da onun hayatında mevcuttur.
– Sabrın erdemini, cömertliğin faziletini onun hayatında görüyoruz.
– Hak-Hukuk ve adalet onun yaşantısının kılavuzuydu.
– Kadın hakları, çocuk sevgisi, merhamet onun yaşamının parçasıydı.
– Yazışmalarıyla dünya diplomasisine örnek olan oydu.
– Hicretiyle dostluğun, sadıklığın, sabrın meyvelerini veren oydu.
– Örnek baba, örnek koca, örnek arkadaşlığı onun hayatında görüyoruz…
Özelliklerini kısaca sıraladığımız bu güzelliklere yüzlercesini ilave etmek mümkündür. Hz. Resul hayatımızın her alanında bizlere rehber olacak şekilde ve donanımlı bir hayat sürmüştür.
Resulullah efendimiz sokakta oynayan çocuklara selam verir onlara hal hatır sorardı. Biz bunu ne kadar yapabiliyoruz? Birisi yeni bir elbise giyse, saçını başını traş etse ondaki değişikliği görüp takdir eder ne güzel olmuş diye onların gönlünü alırdı. Yetimin başını okşar, şehit aileleriyle ilgilenilmesini buyururdu.
ONU ANLAMANIN NERESİNDEYİZ?
Hz. Resul, Can emniyetine Kuranın emri gereğince çok önem verirdi… Can ancak ilahi kelimetullah için veya kendisinden daha değerli bir şey için feda edilebilir dediği halde toplumumuzdaki cinayetler çoğalıyorsa bizler can emniyetini anlamamışızdır.
Resulullah efendimiz Kuran hakkı için mal emniyetine de çok önem verirdi. “Aranızda mallarınızı haksızlıkla yemeyin. Bildiğiniz halde günaha girerek insanların mallarından bir kısmını yemek için onu hakimlere aktarmayın” Bakara suresi 188. Ayet. Böylece rüşvet ve iltimasın yasaklandığını da anlıyoruz. Yaşadığımız toplumdaki mal kavgaları onu anlayamadığımızın delilidir.
Namus emniyeti konusunda da Resul-u Ekremin tavsiyeleri vardır. Zinadan kaçınılmasını, helal olan nikahla evlenilmesini ısrarla buyurmuştur. Neslimizin hayırlı ve pak olması buna bağlıdır. Haram olan zina Batılı bâtıl ülkelere uyum çerçevesinde serbestleştirilmişse Allah’ın ve Resulunün bu konuda hiç anlaşılmadığını söyleyebiliriz…
Kutlu ve Mutlu Doğumu bu duygu ve düşüncelerle anlamaya çalışmalıyız. Bu yıldönümleri hepimiz için iyi bir muhasebeye sebebolmalı, her yıldönümünde hatalarımızın eksildiği, onu anlamamızın pozitif yönde artırtığını gözlemleyebilmeliyiz.
Selat ona, selam ona ve onun yolunda gidenlere olsun.
Kutlu ve mutlu doğum yıl dönümü hayırlara vesile olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi