Kültür turizm sektörüne kapsamlı destek

Kültür turizm sektörüne kapsamlı destek

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sektörle ilgili geniş kapsamlı destek paketini detaylarıyla anlattı

 

Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Kültür ve Turizm Sektörüne yönelik destek paketi hakkında bilgi verdi.
“ACENTELERE
YÜZDE 10’LUK EK İNDİRİM”
Turizm sektörüne bakanlık desteğinin tam olduğunu kaydeden Tanır, “Turizm sektörüne desteğimiz tamdır. Kredi, anapara ve faiz ödemelerinin asgari 3 ay süre ile ötelenmesi dâhil olmak üzere birçok kolaylık sağlandı. Bu öteleme turizm sektöründe 12 aya çıkabiliyor. Seyahat acentelerine destek veriliyor. A grubu acentelerin müze ücretlerine 16 Mart-15 Ekim tarihleri arasında yüzde 10’luk ek indirim sağlandı. TÜRSAB aidatlarının 2020 yılında alınmaması karara bağlandı. Otellere, acente avanslarının geri ödemelerini kolaylaştıracak kredi imkânı sağlandı. Ödemelere 6 ay erteleme yapılıyor. Sektör paydaşlarının bu süreci kolaylıkla atlatabilmesi için; Nisan, Mayıs ve Haziran dönemlerinde verilmesi gereken muhtasar, SGK prim hizmet ve KDV beyannamelerinin ödemeleri 6’şar ay ertelendi. Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri, hâsılat payı ve ecri misil ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelendi.” dedi.
“ASGARİ DESTEK ÜCRETİ 2020 SONUNA KADAR UZATILDI”
Mehmet Tanır, müzik, sinema, ilim-edebiyat, güzel sanatlar ve radyo-te-levizyon sektörlerinde; eser sahipleri ile yapımcı ve yayınevlerinden oluşan 27 meslek birliğinin 2020 destek tutarlarının yüzde 50 oranında arttırıldığını ifade ederek, “İşçi çıkarmayan turizm firmaları için kamu bankaları ile programa katılan bankalardan 6 ay ödemesiz olmak üzere 36 ay vade ve yüzde 7,5 faiz ile KGF kefaletli ‘işe devam kredisi’ kullanma hakkı tanındı. İhracatçı ve döviz kazandırıcı faaliyeti bulunan firmaların Eximbank kredileri için KGF kefalet oranı yüzde 100’e çıkarıldı. Kullanılacak toplam kredi miktarı da artırıldı. Kısa çalışma ödeneğinde çalışma şartı 450 güne, hizmet şartı ise 60 güne düşürüldü. Askıdaki personelin kısa çalışma ödeneği hakkından faydalanması sağlandı. Asgari ücret desteği 2020 sonuna kadar uzatıldı. İç Havayolu Taşımacılığında KDV oranı düştü. İç hava yolu taşımacılığında yüzde 18 olan KDV oranı: Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için yüzde 1’e indirildi.” şeklinde konuştu.
“ÜÇ BİNDEN FAZLA SANATÇI SÖZLEŞME KAPSAMINDA”
Yeni sezonda yapılacak yardımların üst limitleri ve yardım yapılacak özel tiyatro sayısının arttırıldığını belirten Tanır sözlerini şöyle sürdürdü: “Başvurular Temmuz ayı, yeni sezon ödemelerini ise Eylül ayı olmak üzere öne çekildi. 2019 -2020 sanat sezonu için Kültür ve Turizm Bakanlığından yardım almış özel tiyatroların yasaklar kapsamında oyun taahhütlerinin tamamını yerine getirmeseler de 11 Mart 2020 tarihine kadar proje destek miktarında herhangi bir kesintiye gidilmeyecektir. Özel Tiyatroları; kapasiteleri ve personel sayıları ile orantılı desteklemek için çalışıyoruz. Özel tiyatroların devlet teşvik ve desteklerinden faydalanması sağlandı. Aynı zamanda 130 özel tiyatroya Kültür Girişimi Belgesi alma hakkı tanındı. Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bağlı Devlet Tiyatroları, Devlet Opera Balesi, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüklerinde üç binden fazla yevmiyeli çalışan sanatçımızı 2020 Ocak ayı itibariyle yıllık sözleşme kapsamına alındı.”
“KAPASİTE 2 MİLYON ÖĞRENCİYE ÇIKARILDI”
“Etkin Kütüphane Evinizde, Kütüphanem Cepte, E-Kitap Mobil Uygulaması ve Konuşan Kitaplık” hizmetlerinin digital ortamda olduğunu aktaran Tanır şu ifadelere yer verdi: “Gidemediğiniz müzeleri sanal muze.gov.tr adresi üzerinden gezebilir, nitelikli vakit geçirmek istediğiniz her an, youtube kanalımız üzerinden Bakanlık arşivine ulaşabilirsiniz. Ayrıca çocukların da keyifli vakit geçirmesi için Youtube kanalımızı ziyaret ederek çocuk oyunlarına kolayca erişebilirsiniz. ‘Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın’ etkinliği kapsamında, 1 milyon öğrenci için sunulan ücretsiz film hediyesi kapasitesi 2 milyon öğrenciye çıkarıldı. Bu sayede Anadolu’daki sinemalarımızın da desteklenmesi sağlandı.”
“KREDİ TUTARI 50 BİN TL”
“Bakanlığımız tarafından küçük ölçekli seyahat acentelerine finansman desteği sağlanması amacıyla işe devam kredisi paketi için kamu bankası ile mutabakata varılmıştır.” diyen Tanır, “İşe devam kredisine ilişkin Başvuru Esasları aşağıda açıklanmaktadır. Krediden, Bakanlığımızdan İşletme Belgeli Seyahat Acenteleri yararlanabilecektir. Kredi en fazla 36 ay vadeli olacaktır. Altı ayı ödemesiz 30 ay taksit ödemelidir. Kredi tutarı 50 bin Türk Lirası olacaktır. Kredinin yüzde 80’i KGF garantili olacaktır. Kredi faiz oranı yüzde 7,5 artı komisyon yüzde 1,5 oranında binde yedi buçuk şeklindedir. Banda binde yedi buçuk KGF olacaktır. Başvurular Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğüne yapılacaktır. Kredi Başvurusu İçin; Seyahat acentesinin 2019 yılı cirosu en az 500yüz bin TL veya üzeri olması gerekmektedir. Seyahat acentesinin sosyal güvenlik kurumuna tabi en az iki personel çalıştırıyor olması ve kredi süresi boyunca da çalıştırmaya devam edecek olması gerekmektedir. Başvurular ekte yer alan dilekçe örneği doldurularak dilekçe eki belgelerle birlikte yapılacaktır. Başvuruların 04 Mayıs 2020 tarihi saat 18:00’ e kadar Bakanlık evrakına giriş yapacak şekilde gönderilmesi gerekmektedir.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi