KUDÜS

KUDÜS

Değerli dostlarım…
Umre ve Kudüs ziyaretlerim dolayısıyla ara verdiğim köşe yazılarıma kaldığımız yerden devam ederek, siz değerli dostlarımla tekrar birlikte olmanın mutluluğu içindeyim. Bu yazımda yaptığım ziyaretleri ve tespitlerimi, siz değerli dostlarımla paylaşarak o maneviyatı çok yüksek kutsal topraklardan bahsetmek istedim. Önce Kudüs ziyaretimden bahsetmek isterim. Kaldığımız otel Zeytindağı denilen bir bölgede idi. Mescidi Aksa’yı karşıdan gören harika bir manzarası vardı.
Öyle bir yer düşünün ki adına Zeytindağı demişler, her tarafı zeytin ağaçları ile sıradan tepesiyle dağı taşıyla birçok peygamberimizin anılarıyla dolsun. Kısaca Hz. İbrahim (A.S) ve eşi Hz. Sara’dan, Hz. İshak, Hz. Yakup, Hz. Yusuf, Hz. Davut, Hz. Üzeyir, Hz. Zekeriya, Hz Yahya, Hz. Meryem, Hz. İsa’ya, İslâm’ın ilk kıblesi, Hz. Muhammed’in (A.S) Burak üzerinde Mekke’den geldiği ve üzerinden göklere yükselerek Cemalullah ile karşılaştığı, Mi’rac basamağı, Sahabeler durağı, Evliyalar ziyaretgâhı bir yer olsun. Bu yer, tasavvufta Allah’a (celle celâlühü) yaklaşmak için en önemli mekânlardan biri sayılan, gök ile yer arasında perdenin inceldikçe inceldiği yer olsun.
Evet, bu kutsal topraklarda bulunan Mescid-i- Aksa, Osmanlı döneminde son şeklini almış 144 dönümlük büyük bir alanın içerisinde, Kubbetül¬-sahra, Aksa cami, Burak mescidi ve Mervan mescidi gibi pek çok kutsal mekânı içinde barındırıyor. Burası aynı zamanda yeryüzünde ayakta kalan en eski İslam binası olarak kabul ediliyor.
Bu alan içerisinde bulunan Kubbe-tül Sahra miraç gecesi Hz. Muhammet (A.S) tarafından ziyaret edildiği ve Miracını kutlamak üzere oradaki bulunan peygamberlerimize namaz kıldırdığı, Miraca yükselerek Allah’la (celle celâlühü) konuştuğu yer olma özelliğini de taşıyor. Bu kutsal topraklar üç semavi din olan İslam, Yahudilik ve Hıristiyanlık için kutsal yerleri içinde barındırıyor. Binlerce yıllık tarihi barındıran dar sokaklarla dolu eski kentte Müslüman, Yahudi, Hıristiyan, Ermeni mahallelerini görmek mümkün.
Rehberimizin anlattığına göre 638 yılında Halife Hz. Ömer Kudüs’e hizmetçisiyle dönüşümlü olarak bindikleri beyaz bir deve üzerinde geldiklerinde Hz Ömer yaya idi, Kudüs halkının bu güne kadar alışmadıkları farklı bir zihniyet yönetimi ele almıştı. Hz. Ömer, şehrin büyüğü olarak yanına aldığı Patrik Sophronios’la birlikte kutsal yerleri ziyarete başlar. Hıristiyanlarca kutsal mezar olarak bilinen yere geldiklerinde sabah namazının vakti girmiştir. Patrik, burada namaz kılabileceğini söylemesine rahmen, Halife eğer burada namaz kılarsam, Müslümanlar burayı sizin elinizden alarak mescide çevirirler diyerek biraz ileride namazını kılmıştır. Nitekim namaz kıldığı yere sonradan Ömer cami yapılmıştır.
Kudüsün yönetimi Müslümanlarda olduğu dönemlerde, üç semavi din mensupları kardeşçe geçinmişlerdir. Fakat bu gün gelinen nokta içler açısıdır. İşgal altındaki Kudüs’te, İsrail askerleri Mescidi Aksa’nın ve eski kentin tüm giriş çıkışlarını kontrol altına almışlardır. İnsan üzülüyor böylesine dinimiz açısından önemli olan kutsal toprakların İsrail’in kontrolünde olmasını kabullenmek mümkün değil. Tepkilerimizi sadece Cuma namazı çıkışlarında beddualar yağdırarak, protestolar yaparak İsrail’in elinden kurtaramayız. Bu gün şöyle bir bakıyoruz, Dünya nüfusunun % 23’üne sahip Müslüman nüfusu1.5 milyar, İsrail nüfusu 8 milyon 150 bin.
57 Müslüman ülkenin toplam milli geliri 4 trilyon dolar, Sadece Almanya’nın milli geliri 2 trilyon dolar.
Dünyanın en büyük 500 şirketinden 420 yakını Musevilerin 80 tanesi diğer dine mensup insanlara ait.
Dünyanın en iyi 500 Üniversite içerisinde içerisinde, İslam dünyasından Üniversite yok.
Demek ki Kudüs’ü kurtarmak için sayı fazlalığı, beddua sayısının fazlalığı ve şiddeti, lanetlemelerin fazlalığı bir etki yapmamaktadır. İslam Ülkelerinin bir araya gelerek dayanışma içerisinde güçlü olması, birbirleriyle uğraşmak yerine, enerjilerini sanayileşmeye, üretime, eğitime, ekonomiye çok çalışmaya vermeleri gerektiğini düşünüyorum.
Üreten, ekonomisi güçlü, eğitimli, ahlaklı, güçlü ordusu ve güçlü siyasi yapıya sahip olan ülkeler her şeyin üstesinden gelmektedir.
Sevgiyle Kalın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi