KIZILAY’da 82 milyonun hakkı var, pozitif kişiler karantinayı ihlal etmesin

KIZILAY’da 82 milyonun hakkı var, pozitif kişiler karantinayı ihlal etmesin

Türk Kızılayı Şube Başkanı Fatih Okyar, karantinayı ihlal ederek yakalanan kişilerin yemek ihtiyacını karşılamaktan Kızılay mensubu olarak vicdanen rahatsız olduğunu söyledi. Okyar, “Kızılay’da 82 milyon insanımızın hakkı var. Ben bu insanlara şunu söylüyorum, milletle helalleşme şansınız yoktur. Bu yüzden lütfen Allah rızası için pozitif olan kişiler sokağa çıkmasınlar. Pozitif olup da dışarıyı çıkmanın cinayet işlemekten farkı yoktur” dedi
Türk Kızılayı Afyonkarahisar Şube Başkanı Fatih Okyar, şubenin yürüttüğü çalışmaları, pandemi sürecinde Kızılay Gönüllülerinin faaliyetlerini gazeteniz Kocatepe’ye anlattı.
VATANDAŞIMIZIN YANINDA OLDUK, HER GÜN SAHADAYIZ
Burcu Aydın: Türk Kızılay Şubesi’nin 1,5 yıldır görevde olan yönetimi olarak yürüttüğünüz çalışmeları nasıl anlatırsınız?
Fatih Okyar: Bize bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Biz Türk Kızılay Afyonkarahisar Şube Başkanlığı olarak yaklaşık 1,5 yıldır görevdeyiz. Ben ve ekibim yönetim kurulu üyelerimle birlikte gerçekten Afyonkarahisar’da gerçekten çok güzel işler yaptık. Kızılay’ın ismini halkımıza duyurduk. Vatandaşımızın yanında olduk. Bu bizleri çok mutlu etti. Ben her zaman şunu söylerim; Kızılay ailesi olarak bizlere aslında 365 gün Ramazan’dır, 365 gün Kurban Bayramıdır. Yaptığımız faaliyetler sürekli devam ediyor. 7/24 Kızılay çalışmaları devam etmektedir. Her gün rutin olarak arkadaşlarımız Genç Kızılay Topluluğumuz ve Gönüllülerimizle birlikte sahadalar. Yani özel bir güne gerek duymuyoruz. Çünkü ihtiyaç sahibi olan ailelerimizin ihtiyaçları hiç bitmiyor. Bizim şu anda bin 200’e yakın kayıtlı ailelimiz var. Bizde şube olarak mümkün olduğunca yardımları ailelerin kapılarında teslim ediyoruz. Şube’ye yönlendirmek istemiyoruz. Ailelerimizin rencide olmalarını istemiyoruz. Takdir edilir ki bin 200 aileyi rutin şekilde dolaşmakta gerçekten çok zor. O yüzden biz hergün sahadayız.
İNSANLAR EVLERİNDEN ÇIKMAYA KORKTUKLARI ANDA BİZLER SOKAKLARDAYDIK
Burcu Aydın: Covid-19 pandemi döneminde hizmet ve faaliyet durumunda ciddi bir değişiklik oldu. Bu sürece nasıl yorumluyorsunuz?
Fatih Okyar: Pandemi döneminde insanlarımızın ihtiyaçları arttı. Özellikle vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu dönemde ihtiyaç sahibi olmayan ailelerin de ihtiyaçlarını gidermek Vefa Destek Grubu adı altında Kızılay’da idi. Dolayısıyla bu dönem çok fazla çalıştık. O anlamda ben arkadaşlarıma, ekibime, gönüllülerimize çok teşekkür ediyorum. İnsanların evden çıkmaya korktukları anda bizler ailelerimizi, eşimizi, dostumuzu riske atarak kendimizden ziyade sokaklardaydık. Canımızı tehlikeye attık. Bundan dolayı ben Kızılay ailesine çok teşekkür ediyorum.
TÜM BAŞVURULAR EN AZ 5 ELEMEDEN GEÇİYOR
Burcu Aydın: Kızılay’ın yardım dağıtma prensip ve şartları nelerdir?
Fatih Okyar: Bizim Şubemiz Uzun Çarşı da Sarrafiye üzerinde 3. Noterin yanındadır. İhtiyaç sahibi ailelerimiz bu adresimizi biliyorlar. Biz çalıştıkça yerel basın bize sayfalarında yer veriyor. Bu vesile ile yerel basına teşekkür ediyorum. Bu yer verişle birlikte Kızılay’ı duymayan bilmeyen insanlarda Kızılay’ı bilmeyen insanlarımız Kızılay’ı öğrenmiş oluyor. Biz haberlerde çıktıkta inanın ertesi gün gelen aile sayılarımızda bir artış oluyor. Bu bizi ayrıca mutlu ediyor. Öncellikle bize gelen ailelerin başvurularını imza karşılığında alıyoruz. Genel Merkezimizin kullandığı ŞİBA isimli bir programı var. Bir ailenin ihtiyaç sahibi olup olmadığını bu program vesilesiyle görüyoruz. İlk önce orada bir eleme yapıyoruz. Bu elemeyi yaptıktan sonra elde ettiğimiz verilerimizi SYDV Müdürümüz Yönetim Kurulu Üyemiz Yaman beye iletiyoruz. Bu veriler SYDV elemesinden geçiyor. Daha sonra Belediye Yardımlaşma Biriminde çalışan Yönetim Kurulu Üyemiz Nesrin hanımın kontrolünden geçiyor. Bunlar hep kâğıt üzerindedir. Yarım Elma Derneğimizde görev yapan Yönetim Kurulu Üyemiz Seydi Bey de kendi kriterleri ışığında bu listeleri bir inceliyor. Tüm yönetim kurulu üyelerimize emekleri ve çabaları için teşekkür ediyorum. Tüm başvurular en az 5 ayrı elemeden geçiriliyor. Diyelim ki toplam 100 başvuru yapan aile sayısı 50’ye düştü. Biz yine bununla yetinmiyor, bu veriye itibar etmiyoruz. Sözkonusu 50 ailemizi ziyaret ediyoruz. Yerinde görerek bire bir inceliyoruz.
BİR AİLENİN BUZDOLABI YALAN SÖYLEMEZ
Burcu Aydın: Aile ziyaretleri ne şekide yapılıyor?
Fatih Okyar: Ben hep şunu derim; Herkes yalan söyleyebilir. Ama bir ailenin buzdolabı yalan söylemez. Biz ziyaret ettiğimizde aileyi inceliyoruz. Komşularına soruyoruz, buzdolabını açıp baktığımızda bu bize her şeyi söylüyor. Aileyi ihtiyaç sahibi olarak görürsek Kızılay’ın asli listelerine kaydediyoruz. Burcu AYDIN’ın Özel Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi