Kitap kurtları ödüllerine kavuştu

Kitap kurtları ödüllerine kavuştu

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Afyonkarahisar İl Temsilciliği tarafından Türkiye Genelinde ‘Kitap Kurdu’ yarışmasında dereceye giren öğrenciler düzenlenen törenle ödüllerine kavuştu

 

Osmangazi Orta Okulu’nda düzenlenen törene Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, TÜGVA Afyonkarahisar İl Temsilcisi Yunus Emre Korkmaz, Okul Müdürü Osman Doğan, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Programda İlk olarak söz alan TÜGVA Afyonkarahisar Ortaokul Koordinatörü Kadir Karakoç, yarışma hakkında bilgiler verdi.
“SON ZAMANLARDA OKUMA ALIŞKANLIĞIMIZI KAYBETTİK”
Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, teknolojinin nimetlerinden faydalanırken, kitap okuma alışkanlığımızı kaybetmememiz gerektiğine dikkat çekerek, “Dinimizin ve inancımızın gereği ilk emri ‘Oku’ olmasına rağmen maalesef son zamanlarda okuma alışkanlığımızı kaybettik. Teknolojiyi kullanmak güzel ama teknolojinin bağımlısı olmak bizi maalesef okumaktan uzaklaştırdı. TÜGVA’yı ülke genelinde böylesi anlamlı bir okuma kampanyası başlatarak gençlerimize okuma alışkanlığını kazandırmasından dolayı tebrik ediyorum.” dedi.
“OKUYARAK UFKUZUNU AÇABİLİRSİNİZ”
Afyonkarahisar Belediyesi olarak okuma kampanyası başlattıklarına dikkat çeken Başkan Zeybek, “Afyonkarahisar Belediyesi olarak bizde Milli Eğitim İl Müdürlüğümüz ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanlığımız ile bir okuma kampanyası başlattık. Belediye olarak biz okuma ve eğitim hususunda üzerimize düşenin fazlasını yapmaya hazır olduğumuzu her ortamda ifade ediyoruz. Yeter ki bilinçli ve donanımlı gençlerimiz yetişsin. Okuyarak ufkunuzu açabilirsiniz. Bilgi sahibi olabilirsiniz. Dünya’ya daha fazla tanıyabilirsiniz.” dedi.
“KİTABI HER ZAMAN, ÖZELLİKLE DE ORTAOKUL ÇAĞINDA OKUYUN”
Son olarak söz alan ve özellikle ortaokul çağlarında kazanılan okuma alışkanlığının kalıcı ve etkili olduğuna değinen Vali Mustafa Tutulmaz, “Okumak bizi şekillendiren, bizi geliştiren, bilgimizi ve hayal gücümüzü arttıran, konuşma alışkanlığımızı, yeteneğimizi geliştiren olaylara farklı yönden bakabilmemizi sağlayan güzel bir etkinliktir. Ancak bunu sağlıklı bir şekilde elde edebilenin yolu da uzun süre devamlı bu işi yapmaktan geçer. Kısa süreli okumalarla ya da kısa bilgi notlarıyla bunu elde etmek mümkün değil, kitap okunması gerekir ve kitap okumanın temeli de ağırlıklı olarak işte bulunduğunuz dönem olan ortaokul döneminde atılır. İlkokulda bunun biraz başlangıç biraz ısındırma, ortaokul bölümü hızlı bir şekilde işin içine girme, liseden itibaren de artık ihtiyaca göre okuma şeklinde devam etmesi gerekir. Hayatın her alanında okunması lazım ama öncelikle ortaokul düzeyinde siz sevgili gençler bunu çok daha fazla önemsemeniz gerekir. Sınavlara giriyorsunuz bu sınavlardaki başarının birinci şartı anlamaktan geçer, soruyu anlamaktan geçer. Soruyu anlayabilmenin yani kolay anlayabilmenin yolu da çok okumaktan geçer. Sizlere kesinlikle çok okumayı tavsiye ediyorum.” dedi.
“YILDA 30-40 KİTAP OKUYUN HİÇBİR SINAV SORUN OLMAZ”
Kitaplar ve kütüphanelere ulaşmanın daha kolay hale geldiğini belirten Vali Tutulmaz, öğrencilere okumayı hedef edinmelerini tavsiye etti. Sınavlarda başarılı olmanın yolunun kitaplardan geçtiğini söyleyen Vali Tutulmaz, “Yılda 52 hafta var. Siz yılda 30-40 kitap okuyun hiçbir sınav sizler için sorun olmaz. Bundan sonraki hayatınızda kitap okumayı hedef edinin, ilke edinin. TÜGVA’yı bu alanda tebrik ediyorum. Kamu olarak bizler ne kadar kitap okuyun desekte bu işin bir STK ayağı olmadan bu iş biraz daha bireyselde kalıyor. İlimizde farklı STK ve kuruluşlar aracılığıyla 3 ayrı kitap okuma yarışması devam ediyor. Kamunun okuma kampanyası her zaman devam ediyor. Valiliğimiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz okumanın önemli olduğunu ve bunun bir proje çerçevesinde yürütülmesi gerektiğini her fırsatta anlatıyor. Bunun bir sonucu olarak ta her geçen gün okuma alışkanlığı yaygınlaşıyor. Okumaya yönelik alt yapıyı da fuarlar ve değişik etkinliklerle sağlamaya çalışıyoruz. Şuanda her okulumuzun kütüphaneleri, kitaplıkları her öğrencinin ulaşabileceği şekilde dizayn edildi. Bu durum kitaba ulaşmayı kolaylaştırıyor. Bizim öğrencilik yıllarımızda okul kütüphaneleri kilitli olurdu. Şimdi ise koridorlarda, sınıflarda, okul içerisinde kitaplıklar, kütüphaneler var ve ulaşılabiliyor. Bu kütüphanelerden faydalanın.” diye konuştu.
“2 AY SONRA KİTAP FUARI KAPILARINI AÇACAK”
Öğrencilere Kitap Fuarı müjdesini veren ve şimdiden hazırlıklara başlamalarını tavsiye eden Vali Tutulmaz, “Yeni kitaplar görmek, değişik kitapların kokusunu almak istiyorsanız şimdiden tasarrufa başlayın. 2 ay sonra Kitap Fuarı sizler için kapılarını bir kez daha açacak. Her türlü kitabı okuyabilecek hazırlıkta olun ve her kitabı fırsat buldukça okuyun. Kitap okumanın ödülü bisiklet. Bu ödül kitap okuyarak bilgi dağarcığınızı geliştireceksiniz, bisiklet ödülü ile de vücudunuzun ihtiyacını gidereceksiniz. İnsan spor da yapmalı. Eğer spor yapmazsak hastalıklara daha fazla maruz kalabiliriz. Sporu ihmal etmeyin. Yani kitap okuyarak beynin sporunu, bisiklet kullanarak da vücudun spor ihtiyacını gidermiş oluyorsunuz. Sözlerimi noktalarken emeği geçen herkese, kitap okuma yarışmasına katılan tüm öğrencilere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından 5 ve 6. sınıflar kategorisinde il birincisi olan Süleyman Efe Topal, 7 ve 8. sınıflar kategorisinde il birincisi aynı zamanda Türkiye 3’üncüsü olan Muhammed Aykız ve derece alan diğer öğrencilere Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, TÜGVA Afyonkarahisar İl Temsilcisi Yunus Emre Korkmaz ve Okul Müdürü Osman Doğan tarafından ödülleri verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi