“Kimin ne kadar çapı olduğuna halkımız karar verecek”

“Kimin ne kadar çapı olduğuna halkımız karar verecek”

MHP İl Başkanı Mehmet Kocacan başta olmak üzere MHP cephesinden gelen eleştiri ve yorumlara cevap veren CHP eski Afyonkarahisar İl Başkanı Dr. Mehmet Kemal Demirkırkan, “Muhalefete muhalefet etmek hangi aklın eseridir. Kimin ne kadar çapı olduğuna halkımız karar verecektir” dedi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar İl Başkanlığında dün öğlen basın açıklaması yapıldı. Açıklamada partinin eski İl Başkanları da hazır bulundu. CHP’nin iki dönem Merkez İlçe Başkanlığını, iki dönem de İl Başkanlığını yapan Dr. Mehmet Kemal Demirkırkan şahsına yönelik eleştirileri, CHP Merkez İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sevilay Mara da pandemi ile ilgili değerlendirmede bulundu.
“MHP’NİN YÖNETİM KADEMESİ ÜZERİNE ALINSIN”
Parti önünde dün öğlen yapılan basın açıklamasında konuşan CHP İl eski Başkanı Dr. Mehmet Kemal Demirkırkan, MHP İl Başkanı Mehmet Kocacan’ın eleştirilerini cevaplayarak Kocacan’ın tavrını kınadı. MHP İl Başkanı Mehmet Kocacan’ın şahsını hedef alan açıklamaları olduğunu söyleyen Demirkırkan, “MHP içinde birçok arkadaşımız, eşimiz dostumuz var. Bugün söyleyeceklerimizden MHP’ye gönül veren vatandaşlarımız değil, bugün yönetim kademesinde olanlar üzerine alınsın. Cumhuriyet tarihinin en yük işsizlik değerleri, en yük dış ve iç borcu, en yüksek dolar-euro kuru ile karşı karşıyayken, insanlarımız bir yandan Kovid-19 belasıyla diğer yandan yoksullukla boğuşurken, Suriye, Irak, Libya, Yunanistan ile savaşın eşiğindeyken, Ermenistan kardeş Azerbaycan’a saldırmışken Sayın Başkan nelerle uğraşıyor. Muhalefete muhalefet etmek hangi aklın eseridir? Ancak CHP’nin İl Başkanı varken, Milletvekili varken basın açıklamasının bir kısmını şahsıma ayıran MHP İl Başkanı beni de onurlandırmıştır. Demek ki doğru yoldayım.” dedi.
“GÖREVDEN ALINMADIM, 9 EYLÜL MİLLİ BAYRAM DEĞİL”
“Sayın Başkanın açıklamalarını hem içerik olarak, hem de Türkçe dil bilgisi olarak anlamakta güçlük çektiğimi belirtmek isterim.” diyen Demirkırkan, “Öncelikle açıklamadaki birkaç yanlışı düzeltmekle işe başlayayım.‘Görevden alındığım.’ şeklindeki ifade tamamıyla yanlış. 2018 Genel Seçimleri öncesi CHP’den Milletvekili adayı olabilmem için tüzüğümüz gereği İl Başkanlığı görevimden istifa etmem gerekiyordu. Bu nedenle kendi isteğimle istifa ederek, milletvekili aday adayı oldum. Yine tüzüğümüz gereği yeni İl Başkanımız yönetim içinden seçildi. Sayın Başkan ‘Milli günlerde gazetelere reklam verdiğimi bu nedenle hala kendimi İl Başkanı gibi gördüğümü.’ ifade etmiş. 2012 yılında devlet memuriyetimin son ermesi sonrası CHP’ye üye oldum. İlk seçimde il yönetim kurulu üyesi olarak görev aldım. Ardından 2 dönem Merkez İlçe Başkanlığı, 2 dönem de İl Başkanlığı görevlerini yürüttüm. Atamayla değil, seçimle geldiğimi belirtmeme gerek yok sanırım. İl Başkanı olmak gibi bir niyetim olsa geçtiğimiz bu dönem de İl Başkanlığına adaylığımı koyardım. İtiraf ediyorum! 9 Eylül 2020 tarihinde CHP’nin kuruluş yıldönümü kutlamak, partimi daha görünür kılmak için yerel gazetelere ilan verdim. 9 Eylül henüz milli bayram kabul edilmedi, ancak MHP İl Başkanının bu önerisini dikkate almakta fayda olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlar, her CHP üyesi partimizin başarısı için çalışır, reklam da verir, ilan da verir.” diye konuştu.
“HASTALANDIĞINIZDA ELİMİ İLK UZATAN BEN OLACAĞIM”
Siyasetin bir meslek olmadığını, bilgisi, birikimi olan herkesin, bu birikimlerini vatandaşlara ve memleketi uğruna kullanabilmek amacıyla düşüncelerini paylaşabileceğini söyleyen Demirkırkan, “Partimi savunmak, doğruları ifade etmem için CHP İl Başkanı olmam gerekmiyor. CHP’nin altı okunun benimseyen her üye CHP İl Başkanı, İlçe Başkanı, Genel Başkanı sıfatındadır. Her CHP’li bu düşünceyle çalıştığı için, CHP hergün iktidara bir adım daha yaklaşıyor. Sayın Kocacan; Unutmayın ki siyasette en önemli unsurlardan biri mesleğinde başarılı olmaktır. Ancak mesleğinde başarılı olan, sosyal hayatta ve insan ilişkilerinde başarılı olan, temiz bir geçmişi olan, aile hayatı düzgün olan insanlar siyasette başarılı olabilir. Hekimlik mesleğimi severek yapıyorum. Bundan önce de olduğu gibi siz hastalandığınızda inanın size ilk elini uzatan ben olacağım. Bugün tüm sağlık çalışanları hem kendileri hem de aileleri için son derece bulaşıcı bir hastalıkla mücadele ederken, kimin hangi siyasi görüşte olduğuna mı bakıyor. Gerçekten böyle düşünüyorsanız, büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Sizin Hipokrat Yemininden haberiniz var mı bilmiyorum ama, biz hekimler meslek hayatımıza başladığımız da ettiğimiz yeminde ‘Görevimle hastam arasına; yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, ırk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da başka herhangi bir özelliğin girmesine izin vermeyeceğime.’ diyerek yemin ediyoruz. Şükür ki 30 yıllık meslek hayatımda ettiğim bu yeminin sonuna kadar arkasında durdum.” şeklinde konuştu. Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi