Kent Konseyi’nin 2020 planlamaları anlatıldı

Kent Konseyi’nin 2020 planlamaları anlatıldı

Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi’nin 2020 yılında hayata geçirmeyi planladığı faaliyetler basın toplantısında anlatıldı. Kent Konseyi Başkanı Şemseddin Yasan, istişareyi önemsediklerini vurguladı

Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Şemseddin Yasan, konsey üyeleriyle birlikte Belediye Kültür Evi’nde 22 Ocak akşamı düzenlediği basın toplantısında Kent Konseyi’nin 2020 yılında yapmayı planladığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Toplantıya konsey üyelerinin yanı sıra basın mensupları katıldı.
“KONSEY İSTİŞAREYE ÖNEM VERİYOR”
Toplantı açılışında konuşan Kent Konseyi Başkanı Şemseddin Yasan, konsey üyeleri olarak yeni yılla birlikte yaptıkları üç toplantıda 2020 yılında gerçekleştirilecek çalışmalara özel istişareler yaptıklarını açıkladı. İstişareler sonucu karşılıklı tartışmalar ve önerilerin ortaya çıktığını belirten Yasan, “2020 yılı faaliyet dönemimizde yürüteceğimiz çalışmaları 21 madde de topladık. Bunları sunmadan önce basın mensuplarının görüş ve önerilerini almak istedik. Basın mensuplarının bize sunacakları fikirleri olabileceği düşüncesiyle bu toplantıyı düzenledik. 2020 yılında daha başarılı ve daha çok iş yapabilmek için toplandık.” dedi.
“ÖNCE 2019 FAALİYETLERİ ANLATILDI”
Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Emekli Memur Ebru Sanatçısı Zeynep Gürman, konseyin 2019 yılında yürüttüğü çalışmaları slayt eşliğinde anlattı. Gürman, Kent Konseyi yönetimi seçimi akabinde; Gençlik, Engelli, Öğrenci ve Kadın Meclisi seçimlerinin de yapıldığını kaydetti. Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Gençlik Meclisi’nin kan bağışı kampanyası gerçekleştirdiklerini açıklayan Gürman, “Konsey üyeleri Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, siyasi partilerin İl Başkanları, AKÜ ve AFSÜ Rektörlerini ziyaret etti. Yardıma muhtaç ailelere yardımlar ulaştırıldı. Milli Mücadele ve Rize eski Milletvekili Şevki Yılmaz tarafından verilen iki ayrı konferans düzenlendi. Kadınlar Meclisi Diyarbakır Annelerine destek vermek için Diyarbakır’a gitti. Gençlik Meclisi tarafından hasta ziyaretleri yapılıp, ‘Benim Evim Benim Kültürüm’ konulu program yapıldı. Konsey Yürütme Kurulu mültecilerle ilgili yanlış bilinen konuları araştırıp basın açıklaması yaptı. Ebru Festivaline gelen sanatçılarla Belediye Kültür Sanat Evi’nde söyleşi yapıldı.” diye konuştu.
“FAALİYETLER 21 MADDE DE TOPLANDI”
Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi AKÜ Uluslar arası Ticaret ve Finans Bölümünden Doç. Dr. Fikret Yaman, 2020 yılı için planlanan 21 maddelik faaliyetler hakkında bilgi verdi. İlde bulunan 17 şehitliğe bilgilendirme amaçlı gezi düzenlenmesi, broşür hazırlanması, etkinlik ve programlarda kullanılmak üzere yardım ve ikram aracı alımının Belediye’ye teklifi, Ramazan ayında bir iftar çadırında vatandaşlarla buluşmanın planlandığını açıklayan Yaman, “AKÜ UTF Kulübü ile Gedik Ahmet Paşa Kütüphanesine verilecek destekle yeniden düzenlenmesini düşünüyoruz. Halktan gelen taleple kent merkezinde ki hayvanlar için çalışma yapılması, ilde bulunan 400 çölyak hastasının tüketimi için glutensiz gıdalar satan işyeri sayısını artırmak planlanıyor. AFRAY yapılıncaya kadar öğrencilerin şehir merkezinden ANS kampusune direk ulaşımı için yetkililerle görüşülmesi düşünülmüştür. ‘Afyon Spor Yapıyor” adlı etkinlikle her yaştan insanımızı spor yapmaya teşvik etmek istiyoruz. Şehrin ön plana çıkacağı ‘Afyonkarahisar Sempozyumları’ düzenleyeceğiz. 60 yaş üzeri kişilere özel aktivite merkezleri oluşturulması talebimiz vardır. Tatillerde öğrencilere el sanatları kursu açılmasını istiyoruz. Kent Konseyi Hatıra Ormanı oluşturulmasını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.
“TÜRKÇE’NİN ÖNEMİ VURGULANACAK”
“Kent tanıtımı için krokiler, yol tanıtım planlarının kent merkezine yerleştirilmesi için çalışma yürüteceğiz” diyen Yaman şöyle konuştu:
“Ev kadınlarının aktifliği için mahallelerde etkinlikler düzenleyeceğiz. Eylül’de Türk Dil Bayramına dilimizin önemini vurgulayan etkinlikler gerçekleştirilecek. İl tanıtımı için tarihi yerlere geziler düzenlenecek. Esnaf-Öğrenci Buluşması için etkinlikler hazırlanacak. 90 yaş üzerinde ki kadınlar ve şehit eşlerine düzenli ziyaretler yapılarak istek ve şikâyetleri dinlenecek. Muhtarlıklara şikâyet kutuları dağıtılacak. Sergi, sempozyum, kongre, konferanslarla halkımızı bilgilendireceğiz. Basın mensupları, vatandaşlar ve yöneticilerle istişare edilecek toplantılar düzenlenecek.” Katılımcılara yöresel keşkek ikramı akabinde fasıl dinletisi sunuldu. Burcu AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi