Misafir Kalem
Misafir  Kalem
misafir@kocatepegazetesi.com
KAL SAĞLICAKLA- VAR SAĞLICAKLA
  • 0
  • 345
  • 29 Kasım 2019 Cuma
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Himmet KASAL

 

 

Aklımızın erdiği zamanlar da, insanlar, aileler birbirlerine daha çok gidip gelir, ziyaretlerde bulunurdu. Yolda karşılaştıkların da, selamlaştıkları gibi musafaha ederek salavat da getirirlerdi. Yıllar geçtikçe bu güzel gelenekler ya çok azaldı ya da bitme noktasına geldi.
Cenazeden hemen sonra genelde toz veya kesme şeker götürülür, taziye ziyaretleri yapılırdı. Cenaze hakkında hadisi şerif mucibince iyilikleriyle anılır, taziyeye gelen büyükler merhumun bilinmeyen yönleri hakkında sohbet ederlerdi.
Cenaze sahiplerinin acılı durumda telaşlarından gelenlere yemek ikramında bulunamayacağını düşünüp evlerinde yemek hazırlayıp getirirler hep beraber yedikten sonra dualar edilirdi. Birkaç gün değişik akraba ve komşular bunu tekrarlayarak hem duayı arttırırlar hem de acıları hafifletmeye çalışırlardı.
Bu ne güzel bir gelenek ne de güzel alışkanlıktı. Bu güzel geleneğin sürdüğü zamanlarda müezzinler 50-60 basamaklı minarelere çıkar beş vakit çıplak sesleriyle selâ verir ezan okurlardı. Özellikle köyler de hocalar “Hak” ile tutulurdu. Demirci bir yıl boyunca çiftçinin işlerini yapar harman sonunda Hakk’ını almaya gelirdi. Berber bir yıl boyunca ailenin fertlerini traş eder o da harman sonunda hakkını almaya gelirdi.
Perşembe günleri ikindiden önce Cuma habercisi olarak sela verilir, namazdan önce ya da sonrasın da mevlit okutulur; dualardan nasiplenmek isteyenler kaba şeker dağıtır, bükme börek ikram ederlerdi. İnsanlar arasındaki kaynaşma ve samimiyet gerçekten çok güzeldi. Ağız tadı yokluklara rağmen daha fazlaydı. Enflasyon düşüktü. Faiz belası bugünkü kadar değildi; insanların bankaya olan bağımlılıkları çok azdı. Diyebiliriz ki şimdi bankaya olan bağımlılık şöyle veya böyle az-çok yüzde 98’lere varmıştır.
O zamanlar Karz-ı Hasen vardı. Yani Allah Rızası için borç vermek gücü olan borcu verir; ihtiyacı olan sıkıntısını giderir daha sonra aldığı miktar kadar iade eder her ikisi de bereketine inandıkları bu işlemden dolayı dua ederlerdi. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma böylece sağlanırdı.
Zamanımız insanı da karşılaştığında bazen selâmlaşıyor, bazen de selamlaşmamak için yönünü çeviriyor ya da cep telefonunun ekranından gözünün kaldırmıyor. Ziyaretleşmeler eskisinin belki yüzde onu bile değil. Musafaha ve selavatlaşmalar yüzde bir-ikilere düşmekte. Cenazeler iyilikleriyle anılması gerekirken konuşmalara kötü yönleri de katılır oldu. Taziye geleneği aşağı yukarı sürdürülüyor. Özellikle zengin cenaze sahipleri taziye yemeklerini günlerce yıldızlı otellerde güzel sesli hocalar eşliğinde sürdürüyorlar, maksat duaya iştirakin fazla olması ise ne güzel. Bu safralarda israftan kaçınılıp, sofrada fakirlerinde bulunmasını sağlamak daha da güzeldir.
Ziyaret bitimlerinde, geleneklerin korunmasında KAL SAĞLICAKLA, Muhteşem Türkiye hedeflerinin sağlanması için de milletimize VAR SAĞLICAKLA diyor. Saygılar sunuyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM