“Kahvehanelerde oyun oynatılmamasını ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ”

“Kahvehanelerde oyun oynatılmamasını ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ”

Kahveciler ve Çay Ocakları Odası Başkanı Atilla Kocabaş, kahvehanelerde oyun oynatılmaması nedeniyle müşteri gelmediğini bu nedenle kepenk kapatma noktasına gelindiğini belirtti. Kocabaş, “Tüm işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerde okey, tavla, oyun kâğıdı, bilardo v.b. oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz” dedi

 

Kahveciler ve Çay Ocakları Odası Başkanı Atilla Kocabaş İmaret Camii karşısında yer alan Kıraathane 93’de basın toplantısı düzenledi.
“ESNAF GÜNLÜK MASRAFINI KARŞILAYAMIYOR”
Atilla Kocabaş, dünyada yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle, virüsün halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak maksadıyla hükümetin aldığı tedbirler doğrultusunda 16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, internet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğunu belirtti. Kocabaş, “Normalleşme adımları doğrultusunda da 1 Haziran 2020 tarihinde kahvehane, kıraathane, kafe, çay bahçesi işyerlerimiz oyun oynatılmaması kaydıyla tekrar faaliyetlerine başlamış olup internet kafe ve playstation salonları ise 1 Temmuz 2020 tarihinde faaliyete geçti. İnsan sağlığı konusunda Hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımızı da açıkça belirtmek isteriz. Kahvehanelerimiz yaklaşık 500 yıllık bir kültürden gelmektedir. Vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kâğıdı vb. oyun oynamak için işyerlerimize gelmektedir. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır.” dedi.
“EKONOMİK İYİLEŞTİRİCİ TALEPLER VAR”
Zorlu süreçte işyerlerinin kiraları, vergiler, SGK primleri, elektrik, su, personel, doğalgaz giderleri devam ettiğini söyleyen Kocabaş, “Mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır. Anayasamızın 173. maddesine göre devlet esnaf ve sanatkârları koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür. Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin yevmiyesini dahi ödeyemez ve neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir. Bu nedenlerden dolayı devletimizden taleplerimiz vardır. Covid-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız kahvehane işletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir. Bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılmalıdır. Esnafımızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir. Birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz faturalarının yılsonuna kadar ertelenmelidir. Esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yılsonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz.” diye konuştu.
“SORUNLARA EN KISA SÜREDE
ÇÖZÜM BEKLENİYOR”
Kahvehanelerde hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edildiğini vurgulayan Kocabaş şöyle konuştu: “Hijyen koşulları ve sosyal mesafe kuralları konusunda esnafımızca tüm önlemler alınmıştır ve alınmaya da devam edilmektedir. Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde devletimizde öngörülecek olan tüm tedbirleri de eksiksiz olarak alacağımızı da ayrıca belirtmek isteriz.
Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kâğıdı, bilardo v.b. oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz. Gerekli tedbirler alınmak suretiyle kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi, yukarıda bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, ilgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz.”
>> Burcu AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi