“Kabotaj Kanunu denizciliğimizin  gelişmesinde önemli rol oynadı”

“Kabotaj Kanunu denizciliğimizin gelişmesinde önemli rol oynadı”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, Kabotaj Kanununun denizciliğimizin gelişip büyümesinde önemli rol oynadığını ifade etti

 

AK Parti Afyon-karahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, üç tarafı denizlerle çevrili ve iki önemli boğaza sahip olan ülkemizde denizciliğin geliştirilmesini amaç-layan 1923 Birinci İzmir İktisat Kongresi çalışmaları sırasında hazırlanan, 19 Nisan 1926 tarihinde TBMM’de kabul edilerek, 1 Tem-muz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanununun, Türk Milletinin denizlerdeki egemenliğinin sağlanması anlamında büyük önem arz ettiğini söyledi.
“Kabotaj Kanunu denizlerimize sahip çıkma bilincini insanımıza aşılamış, denizciliğimizin gelişip büyümesinde önemli rol oynamıştır.” Diyen Milletvekili Özkaya, “Limanlarımızda her türlü yük ve yolcu taşıma hakkını Türk Bayraklı gemilere ve Türk vatandaşlarına tanıyan bu kanun önemli bir kazanım olarak tarihe geçmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yapmış olduğu bu çalışmalarla fiili ilerleme sağlarken “Denizciliği, Türk’ün büyük ulusal ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız.” sözleriyle de milletimize hedef göstermiştir. AK Parti hükümetleri, her alanda olduğu gibi denizcilik alanında de milli menfaatler doğrultusundaki bu hedeflerde büyük ilerleme kaydetmiştir. Denizcilik sektöründe yerli ve milli imkanları geliştirerek ülkemizin uluslararası denizcilik pazarından aldığı payın daha da artmasına yönelik gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştır. Milli gemi projesi kapsamında milli olarak tasarlanan ve inşa edilen gurur kaynağı gemilerimizden TCG-Heybeliada 2011 yılında, TCG-Büyükada 2013 yılında, TCG-Burgazada 2018 yılında ve TCG-Kınalıada 2019 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine alınmıştır. Bu anlamlı günün vesilesiyle, bende tüm hemşerilerimizin Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, Türk denizciliğinin gelişiminde emeği geçenlere ve tüm denizcilerimize şükranlarımı sunuyor, hayatını denizlerde kaybeden deniz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi