İSLÂMIN İLK ŞEHİTLERİ

İSLÂMIN İLK ŞEHİTLERİ

Allah yolunda ilk şehit olmak şerefi Yâser ailesine nasip olmuştur. Din yolunda erkeklerden ilk şehîd Yâser, kadınlardan da ilk şehîd Yâser’in eşi Sümeyye oldu.
İslâm’ın ilk kadın şehit unvanını alan Sümeyye Hatun aslen Türk’tür. Yasir ailesinden Ammar’ın annesi olan Sümeyye Hatun Basra yakınlarında Kesker isimli bir kasabaya bağlı Zandaverd köyündendir.
El-Belazuri’ye göre, Sümeyye’nin aile arasındaki asıl adı “Baminc” veya “Yamih” idi Ancak Kevva el- Yeşkuri, çok küçük yaştaki Yamih’i her nasılsa yanına almış ve hepimizin bildiği “Sümeyye” adını vermiştir. Kevva daha sonra siroz’a benzer bir hastalığa tutuldu. Bundan kurtulmak ve şifa bulmak amacıyla Taif’e geldi. Hiç vakit kaybetmeden zamanın ünlü hekimlerinden Haris b. Kelde’ye göründü. Kelde’nin tedavisi ve tavsiyesi ile bu hastalıktan kurtulan ve şifa bulan Kevva, buna karşılık yanında getirdiği küçük Sümeyye’yi ona hediye etti. Böylece Sümeyye Taif’e gelmiş oldu.(Z.Kitapçı, Saadet Asrında Türkler. s:73)
Prof. Hamidullah’a göre Sümeyye’nin aile adı Yamih kelimesi Türkçe Pamih (Pamuk) kelimesinden türemiştir. Arapça’da “P” harfi olmadığından Pamih kelimesi Yamih şekline sokulmuştur.
Sümeyye Hatun hakkı Hamidullah şöyle demektedir:
“Sümeyye aslen Türk’tür. Farslarla Türkler arasında çıkan harplerin birisinde, onun ailesi İranlıların eline düşmüştür. Bundan sonra Arapların eline geçmiş ve böylece birçok yer değiştirerek Taif’e kadar gelmiştir.” (Z.Kitapçı, a.g.e. s:73)
Sümeyye Hatun Hz. Peygamberin davetine uyarak Müslüman olan ilk sahabelerdendir. Sümeyye Hatun yine kendisi gibi Ebu Huzeyfe’nin kölesi olan Yasir ile evlenmiş ve bu evliliklerinden Ammar adlı bir erkek çocukları olmuştur. (Z.Kitapçı, a.g.e.s:75)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi