“İddialar doğruysa destek veririz, sorularımız hala daha cevaplanmadı”

“İddialar doğruysa destek veririz, sorularımız hala daha cevaplanmadı”

Türk Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Nizamettin Şenol, Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mustafa Arslan’ın İhsaniye ve Sultandağı İlçelerinde yaşandığını iddia ettiği olayların doğru olması halinde kendilerine destek vereceklerini ifade ederek, Arslan’ın cevaplaması için yönelttiği sorulara hala daha cevap gelmediği söyledi.
İhsaniye ve Sultandağı’nda yaşanan kılık kıyafet uygulamalarına ilişkin olaylar sonrasında Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Arslanaçıklamada bulunmuştu. Olayların doğru olması halinde kendilerine destek vereceğini ifade eden Türk Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Nizamettin Şenol, olayların çözülmesi için ayrıca Vali ve Cumhuriyet Savcıları’ndan soruşturma talebinde bulunduğunu da sözlerine ekledi.
“ÜLKEMİZ BU VİRÜS SALGININI DA ATLATACAKTIR”
Dünyada yaşanan koronavirüs nedeniyle Türkiye’de de virüsün yayılmaması için 16 Mart itibariyle okulların iki hafta, üniversitelerin üç hafta süreyle tatil edildiğini vurgulayan Nizamettin Şenol, “Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin de 16 Mart itibariyle geçici süre faaliyetleri durdurulmuş ve bir dizi önlemler de alınmaktadır. İnşallah ülkemiz bu virüs salgınını da atlatacaktır.”dedi.
“SORULARIMIZA HALA CEVAP GELMEDİ”
Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mustafa Arslan’ın İhsaniye İlçesi’nde yaşandığını iddia ettiği olayların doğru olması halinde kendilerine destek vereceklerini belirten Başkan Şenol, sordukları sorulara hala daha cevap geldiğini belirterek, “6 Mart 2020 tarihinde Afyonkarahisar Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı basın açıklaması yapmıştı. Basın açıklamasında; ‘bir kılık-kıyafet dayatmasıyla; İhsaniye ilçemizde Kaymakam marifetiyle 28 Şubat’ı hatırlatan hukuksuz uygulamalarla karşı karşıyayız. Bugün hala okullara gidip eğitim çalışanlarının kıyafeti ile ilgili rapor tutuyoruz, diyerek fişleme imasında bulunan, eğitim çalışanlarını baskı altına almaya çalışan Jandarma Karakolu var. Daha vahim olanı ise Başçavuşun ilçe kaymakamının kendisinden kıyafetle ilgili rapor istediğini söylemesidir. Bu 28 Şubat darbesinin Batı Çalışma Gurubu’nun rolünü üstlenmektir. Bu ülkemiz için bir garabettir, utançtır.’ demiştir. 12 Mart 2020 tarihinde katıldığım televizyon programında Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanının iddiaları doğru ise kendilerine destek vereceğimizi belirtmiş ve şu soruları da yöneltmiştim: ‘İhsaniye ilçe kaymakamının 28 Şubatı hatırlatan hukuksuz uygulamaları nelerdir? Açıkça ifade edilmelidir ki biz de tepkimizi ortaya koyalım. Jandarma karakolu hangi okullara gitmiş, hangi eğitim çalışanlarına karşı kılık kıyafetiyle ilgi rapor tutuyoruz diyerek fişleme imasında bulunmuş ve baskı altına almaya çalışmıştır. Bu okullar ve eğitim çalışanları tek tek belirtilmelidir.Başçavuş; hangi okullardaki eğitim çalışanlarına ilçe kaymakamının kendisinden kıyafetle ilgili rapor istediğini söylemiştir. Bu konular açıkça ifade edilmelidir’ demiştim ama hala bu sorularımızacevap gelmedi.” şeklinde konuştu.
“VALİ VE CUMHURİYET SAVCILARI’NDAN SORUŞTURMA İÇİN TALEPTE BULUNMUŞTUM”
İddia edilen olayların çözümü için Vali ve Cumhuriyet Savcıları’ndan soruşturma talebinde bulunduğunu hatırlatan Şenol, “Eğitim Bir-Sen 1Nolu Şube Başkanının açıklamalarına karşı İhsaniye İlçe Kaymakamlığı da 9 Mart 2020 tarihinde yaptığı basın açıklamasında,‘28 Şubat uygulamaları olarak ifade edilen, gerçekle hiçbir alakası bulunmayan ve kurumlarımızda itibar kaybı yaratılmasını amaçlayan bu iddiaların arka planında hangi saiklerin yattığını çok iyi biliyoruz. Eğitim Bir-Sen İlçe Temsilcisi olan Okul Müdürü hakkında çeşitli iddialar neticesinde açılmış bulunan soruşturma dosyasının kapatılarak işlemden kaldırılması, bakanlık müfettişlerince incelenmemesi gibi sendikanın il temsilciliğinden gelen taleplerin Kaymakamlığımızca reddedilmesi sonucu bilinçli bir şekilde hedef haline getirilmekte olduğumuza tanıklık ediyoruz. Bu doğrultuda adı geçen sendikanın il temsilciliğince ortaya atılan iddialar tamamen kendi üyelerini korumaya kollamaya yönelik bir çabanın ürünüdür. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik hükümlerine aykırı davranan öğretmenlerin tespit edilmesine ilişkin olarak Kaymakamlığımız tarafından hiçbir kurum ve kuruluşa yazılı ya da sözlü herhangi bir talimat verilmemiştir. Diğer yandan şimdiye kadar Kaymakamlık Makamınca bahse konu Yönetmelik hükümlerine aykırılıktan hiçbir öğretmene karşı idari işlem uygulanmamış olmasına rağmen kılık kıyafetle uğraşıyor tarzındaki iddialarından dolayı sendikanın bu tavrını da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.’ diyerek yaşanan olayları ifade etmişlerdir. Yine katıldığım televizyon programında Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanına Eğitim Bir-Sen ilçe temsilciniz hakkında çeşitli iddialar sonucu açılan soruşturma dosyasının kapatılmasını ve işlemden kaldırılmasını Kaymakamlık’tan talep ettiniz mi?” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi