Hisarcıklıoğlu,  Bu iş Afyon’a yakışır, TOBB’dan Sağlık Endüstri Bölgesi’ne tam destek

Hisarcıklıoğlu,  Bu iş Afyon’a yakışır, TOBB’dan Sağlık Endüstri Bölgesi’ne tam destek

ATSO’nun “Büyüyen ve Gelişen Afyonkarahisar Ödül Töreni’ni katılan TOBB Genel Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’de bir ilk olacak olan ‘Sağlık Endüstri Bölgesi’ işine en yakışan il Afyonkarahisar’dır. Hüsnü Bey, bizim de Sağlık Endüstri Bölgesi’nde yönetici şirkette ortak olmamızı istiyor. Bu proje ülkemiz için çok önemli. Özellikle Avrupa’daki emekli sigortalıların, ülkemizde rahatlıkla vakitlerini geçirebilecekleri, rehabilite olacakları bölge olarak bir tek Afyon var. Bunun altyapısını Afyon hazırlamış durumda. Biz de bu konuda inşallah elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz” dedi
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Büyüyen ve Gelişen Afyonkarahisar Ödül Töreni, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Akrones Otel’de, Büyüyen ve Gelişen Afyonkarahisar Ödül Töreni düzenlendi. Törene Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Av. Ali Özkaya ve Av. İbrahim Yurdunuseven, Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi S. Selim Kandemir, TOBB Genel İdare Kurulu Üyeleri Ertuğrul Özegen ve Mustafa Şadan Eren, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fahrettin Zobalı, Afyonkarahisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mühsürler, il protokol üyeleri, Afyonkarahisar’ın ilçelerindeki Oda ve Borsalar’ın Meclis ve Yönetim Kurulu Başkanları, çevre illerden Oda ve Borsalar’ın Meclis ve Yönetim Kurulu Başkanları, ATSO Yönetim Kurulu, Meclis, Disiplin Kurulu ve Meslek Komiteleri Üyeleri ile çok sayıda iş insanı ve sanayici katıldı.
SERTESER: İLİMİZ BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRÜYOR
Büyüyen ve Gelişen Afyonkarahisar Ödül Töreni’nin açılış konuşmasını ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser gerçekleştirdi. Serteser, “Ödül törenimizin ismini rastgele seçmedik. Son 10 yılda ilimiz, gelişti, büyüdü; gelişmesini ve büyümesini de halen sürdürüyor; sizin de her zaman olduğu gibi desteklerinizle bu kalkınma hamlemizin devam edeceğine inanıyorum. Afyonkarahisar’ın 2019 yılındaki toplam ihracatı 2018 yılına göre yüzde 6,35 artarak 363 milyon 664 bin dolar oldu. Türkiye’nin ihracatındaki artış ise bir önceki yıla göre yüzde 2.04 olarak açıklandı. İlimizin ihracatında, Türkiye ortalamasının üzerinde artış yaşandı. Afyon, bu rakamla Türkiye’de ihracatta 30’uncu il oldu. Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu, bize 500 ihracatçı firma hedefi vermişti. 2019 yılında ihracatçı firma sayımız da arttı. 2018 yılında 347 olan ihracatçı firma sayımız, geçen yıl 394’e yükseldi. İhracatta iyi bir konumdayız, daha iyiyi yakalamak için çalışıyoruz, çalışacağız. İthalatta da cari açığın kapanmasına katkı sağlayan bir iliz. İlimizde, 2019 yılında 78 milyon dolarlık ithalat yaptık. Buna göre her 1 dolarlık ithalata karşılık, 4,7 dolarlık ihracat gerçekleştirmiş oluyoruz. Yine son 10 yılda, yatırımcılarımızın özverisi ile termal turizm alanında önemli bir atılım gerçekleştirdik. Şu anda yaklaşık 27 bin yatak kapasitemiz ile termalin başkenti durumuna geldik. Yatak kapasitemizin daha da artması için çalışmalar yapıyoruz.” dedi.
“TOBB’UN SAĞLIK ENDÜSTRİ BÖLGESİ İÇİNDE OLMASINI TALEP EDİYORUZ”
Termal turizmin, sağlık turizmi ve sağlık endüstrisi ile birleşmesi gerektiğini vurgulayan Serteser, “Termal turizm, sağlık turizmi ve sağlık endüstrisi ile birleşirse çok daha anlamlı olur. Biz de malumunuz olduğu üzere Sayın Bakanımız, Valimiz, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, Rektörlerimiz, İl Genel Meclisi Başkanımız ile ilimizde Sağlık Endüstri Bölgesi ilan edilmesi için yoğun emek sarf ediyoruz. Sizi de bu çerçevede iki kez ziyaret ettik. Afyonkarahisar’ın kalkınmasını hızlandıracak, sağlık turizmi alanında ilimizin yurtdışına açılmasında da öncü rol üstlenecek Sağlık Endüstri Bölgesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’in dünya ekonomisi ile entegrasyon vizyonu ile örtüşmektedir. Bu nedenle, sizin öncülüğünüzde Türk Özel Sektörü’nün çatı kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’in de Sağlık Endüstri Bölgesi’nin Yönetici Şirketi içinde olmasını talep ve bilhassa arz ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Serteser’in bu sözleri, salondan büyük alkış aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi