Hedef; yerli ilaç üretimi

Hedef; yerli ilaç üretimi

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) yerli ilaç geliştirilmesinde tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik altyapı çalışmaları sürüyor

 

Bu kapsamda AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Aslan, Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürü Mustafa Gökhan Us ve Afyonkarahisar Kocatepe Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Mehmet Yiğit Şimşek ile birlikte teknik tespit incelemelerinde bulundu.
AFSÜ’nün tıbbi ve aromatik bitki alanında paydaşlarıyla yürüttüğü çalışmalar kapsamında, ihtiyaç duyulan bitki türleri ve bunların yetiştirileceği ekolojik açıdan uygun üretim sahalarının tespitine yönelik incelemeler devam ediyor. Bu bağlamda üniversite yöneticileri, Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü uzmanlarıyla incelemeler yaptı.
“ŞEHİR VE BÖLGE EKONOMİSİNE
ÖNEMLİ KATKI SAĞLANACAK”
Rektör Prof. Dr. Nurullah Okumuş, çeşitli bitkilerin endüstriyel üretimiyle şehir ve bölge ekonomisine önemli bir katma değer sağlanabileceğini söyledi. Söz konusu çalışmalarla yerli ilaç geliştirilmesinde kullanılacak bitkisel hammaddelerin de elde edilmesinin hedeflendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Okumuş, teknik tespit gezisinde tıbbi ve aromatik bitki türlerinin yetiştirilmesi için ekolojik ve sosyo ekonomik açıdan uygun alanların değerlendirildiğini belirtti.
“GELİŞMELERİ KAMUOYU
İLE PAYLAŞACAĞIZ”
Prof. Dr. Okumuş şöyle konuştu: “Öncelikli olarak, Dünya genelinde halk sağlığında yaygın bir şekilde kullanılan ıhlamur ile ilgili bir plantasyon gerçekleştirilmesini değerlendiriyoruz. Bunun yanında badem, kestane ve alıç üretimi de gündemimizde. Bu ağaç türlerinin altında kekik, adaçayı gibi otsu bitkilerin üretimine de yer vermek istiyoruz. Şüphesiz bu bitki türlerinin sürdürülebilirliği, ekolojik adaptasyonun yanında bölgemiz çiftçilerine katma değeri yüksek alternatif ürün olarak sunulmalarını da gerektiriyor. Bu konuda paydaşlarımızın da desteğiyle attığımız adımları peyderpey kamuoyu ile paylaşacağız.” >> Kocatepe Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi