Haydi Afyon! Kan vermeye

Haydi Afyon! Kan vermeye

Afyonkarahisar’daki kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları iş birliğinde Ekim ayında başlatılacak olan “Kan Ver Afyon” isimli kan bağışı kampanyasının tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Proje ile Afyonkarahisarlıların kan bağışı alışkanlığının üst seviyeye çıkarılarak şehrin imajına olumlu bir katkı hedefleniyor
“Sevgi Yılında Sevgiyle Kan Ver” sloganıyla başlatılacak olan “Kan Ver Afyon” projesinin tanıtımı dün sabah Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Salonunda düzenlenen basın toplantısıyla gerçekleştirildi.
“KAMPANYA BİR AY SÜRECEK”
Toplantının açılış konuşmasını Dr. Kubilay Akman yaptı. Dr. Akman, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Türk Kızılayı Afyonkarahisar Kan Bağış Merkezi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürlüğü, kamu kurumları, özel sektör kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, AEV, Türkiye Afyonkarahisarlılar Platformunca “Afyonkarahisar Sevgi Yılı” projesi dâhilinde sevgi, saygı, hoşgörü, dayanışma ve yardımlaşma duyguları çerçevesinde “Kan Ver Afyon” kampanyası düzenleneceğini açıkladı. 1-31 Ekim 2020 tarihleri arasında Ekim ayı içerisinde kampanya çerçevesinde vatandaşların Kızılay’a kan vermeye teşvik edileceğini bildiren Akman, “Kan verme konusunda bu kampanya ile farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır. Türk Kızılayı pandeminin yol açtığı sosyal sorunların çözümüne ve sağlık çalışanlarına destek olurken diğer yandan da hastaların tedavisi için çalışmaya devam etmektedir.” dedi.
“KAN BAĞIŞIYLA PLAZMA TOPLANIYOR”
Dr. Kubilay Akman, koronavirüs salgınından ağır durumdaki hastaların bağışıklık sisteminin Kızılay tarafından aferez yöntemiyle temin edilen içerisinde virüse karşı plazma barındıran immün plazmalarla desteklendiğini söyledi. Türk Kızılayı’nın kritik durumda olan hastalarda kullanılması amacıyla Covid-19’u yenen kişilerden bağış yoluyla plazma toplandığını belirten Dr. Akman, “Hastanelere ulaştırılan plazmalar ağır durumda ki vakaların tedavisine katkı sağlıyor. Tam kan bağış şartlarını taşıyan kişilere Covid-19’u atlatmaları sonrası Türk Kızılayı yetkilierince ulaşılıyor. Gerekli diğer şartların sağlanması durumunda bağışçılardan plazma bağışı kabul edilebiliyor. Hastalardan gelen talepler doğrultusunda plazma ürünleri transferi gerçekleştiriliyor. Uygun olan bağışçıdan aferez yöntemiyle kanında bulunan ve hastanın ihtiyacı olan kan bileşenleri 45 dakika içerisinde alınmaktadır.” diye konuştu.
“KAN STOKLARI AZALDI VİRÜS KANLA BULAŞMIYOR”
Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle kan stoklarındaki azalmaya dikkat çeken Dr. Akman, “Salgın nedeniyle kan sotklarımızda azalma sözkonusudur. Bu nedenle kanın sürekli ihtiyaç olduğunu da tekrar belirtmek isteriz. Her gün trafik kazası geçiren, onkolojik rahatsızlıkları bulunan ve ameliyat edilen birçok insan için her gün kan alınıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması gerekmektedir. Pandeminin oluşturduğu ortam nedeniyle vatandaşlarımız kan bağışında tedirginlik yaşıyorlar. Günlük olarak almamız gereken kan sayısı şu anda maalesef düşmüş durmadadır. 15 dakika süren kan bağışında vatandaşlarımızın sağlığını olumsuz etkileyecek herhangi bir şey yoktur. Kızılay Kan Merkezleri hastane değildir. Sağlıklı insanların geldikleri, 2 saatte bir dezenfekte uygulamasıyla temizlenen hijyenik ortamlardır. Dolayısıyla Covid-19 kan yoluyla bulaşmamaktadır. Böyle bir tedirginliğe mahal yoktur. Buna istinaden tüm vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz. Plazma bağışlarıyla da insanlık kazanacaktır.” şeklinde konuştu.
“PROJEYE KATKI VERMEK KUTSAL BİR GÖREV”
Türkiye Afyonkarahisarlılar Platformu Başkanı Mehmet Ali Danışman, “Kan Ver Afyon” projesini önemsediklerini söyleyerek şöyle konuştu: “Afyonkarahisar’ın gelişimi, güzelleşmesi, tarihsel ve turizm anlamında gerektiği, hak ettiği yeri kazanabilmesi için Türkiye’de ki tüm Afyonlu sivil toplum örgütleri, kuruluşlar, işadamları ve Afyon içerisindekiler de dâhil bir araya gelerek bu platformu oluşturduk. Bu platformun ilk projesi 25-26 Ağustos tarihlerinde Zafer Yürüyüşü olacaktı. Bilindiği gibi salgın nedeniyle bu yürüüyş maalesef yapılamadı. Fakat bunun yanında acil ihtiyaç olan Kızılay Kan Merkezimizin de Dr. Kubilay Akman’ın da anlattığı gibi gerekli ihtiyaçlarına en azından karınca kararınca Afyonlular olarak katkı verebilmek için ‘Kan Ver Afyon’ projesini başlattık. Bu konuda desteğe ihtiyacımız vardır. Verilecek tüm destekler toplumsal anlam kazanacaktır. Bu proje sadece haber değeri taşımamaktadır. Afyon için bir kazanım olacaktır. Bu projenin gerçekten paydaşlarına, sivil toplum örgütlerinden, Valiliğimize, Belediyemize kadar tüm kurumlara yaptıkları katkılar nedeniyle teşekkür ediyorum. Gerçekten inanılmaz katkılar verildi. Bu katkılara İstanbul’da ki işadamları derneğimiz, Marmara Federasyonumuz da dâhildir. Ben bunun kutsal bir görev olduğuna inanıyorum.” Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi