HAYALLER ÖMER  YA GERÇEKLER?

HAYALLER ÖMER YA GERÇEKLER?

Her siyasetçinin en temel söylemi en büyük hayalidir Ömer gibi olmak. Onun yönetimindeki adaletinden örnekler verirler, onun zalimin karşısındaki Yavuz, mazlumun karşısındaki Yunus misali haline atıfta bulunurlar ve talip oldukları makamlara geldikleri takdirde kendilerinin de o yolda mücadele edeceklerine dem vururlar karınca misali.
Derler işte şu kuyunun başındaki kuzuyu kurt kapsa hesabını bizden sorun ya da adaletli, merhametli olmazsak bu boynu vurun gibi şovenist söylemlerle meydanlarda boy salarlar, basında poz satarlar.
Gün gelir gelebilmek için her türlü vaadleri verdikleri makamlara geldiklerinde ise maalesef verdikleri sözleri unuturlar ve Ömer olma hayalleri yerini başka silüetlere bırakır.
Ne kuyunun başındaki kuzuyu kapan kurttan dolayı sorumlu olurlar,- bırakın sorumlu olmayı kurtla birlikte kuzuyu araya alırlar-ne de özel işlerini yaparken devlet mumunu kullanmayan Ömer gibi adalete, hakka, kul hakkına riayet ederler.
Günler ayları aylar yılları kovalar ve yeni seçim dönemi geldiğinde makama talip olanlar yeniden Ömer olma hayaliyle (!) meydanlara çıkarlar çünkü hayatta ve siyasette Ömer olmanın verdiği bir ağırlık, bir farklılık vardır.
***
Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti’nin kuruluşunun 18. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda: ‘’Bize Ömer’ler lazım. Bu Ömer’leri bulduğumuzda şu anki konumumuzdan daha ileri bir konuma geleceğiz, hiç endişeniz olmasın.’’ diye bir bir açıklama yapmıştı yaklaşan İl, İlçe ve belde kongreleri öncesinde.
Daha önceki birçok yazımızda Ak Parti’nin kurulduğu günden bu yana halkla gönül bağı kurarak çok önemli zaferler elde ettiğini vurgulamıştık.
Gerçekten de 18 Ağustos 2001 yılında kurulan ve 3 Kasım 2002 seçimleriyle Türk siyasetine giren Ak Parti bu zamana kadar ki tüm yerel ve genel seçimlerde destansı zaferler elde etmişti ta ki en son yapılan yerel seçimlerde karşılaşılan sonuçlar ortaya çıkana kadar.
Kuvvetle muhtemeldir ki Sayın Cumhurbaşkanı bu olumsuz sonuçlarla ilgili ciddi bir araştırma yaptırdı ve bu konudaki adımlarını da atmaya başladı. Dolayısıyla yaklaşan kongreler öncesinde dünya tarihine adaleti, yönetimi, cesareti ve yüreğiyle damga vuran Hz. Ömer’i örnek göstererek onun gibi bireylerin bulunmasının önemine işaret etti.
Sayın Cumhurbaşkanı bu konuda son derece haklıdır zira sadece Ak Parti’nin değil Türk siyasetinin Ömerlere ihtiyacı vardır.
Sayın Cumhurbaşkanı bu haklı söyleminde bulunurken zannımca dikkat edilmesi gereken bir takım veriler ve sorulması gereken bir takım sorular vardır diye düşünüyorum. Bunlar nelerdir diyecek olursak, bence en önemli soru şu olmalıdır. Ömerlere ihtiyaç vardır çok doğru, peki bu Ömerler nasıl bulunmalı kimlere sorulmalıdır?
İşte bu sorulara verilecek cevaplar işin nirengi noktasını oluşturmaktadır. Yine kendi düşünceme göre Ömerler aranırken ilk fizibilite araştırmasının yapılacağı klikler asla ve asla mevcut teşkilatlar, eski-yeni tüm m.vekilleri, bakanlar, manipülasyona yatkın, paranın ve gücün karşısında her türlü manipülasyonu yapabilecek anket şirketleri olmamalıdır.
İlk Fizibilite araştırmasının yapılması gereken klikleri Ak Parti’nin kuruluşundan bu yana bu partinin çatısı altında hiçbir menfaat beklemeden mücadele eden insanlar olmalıdır. Bu insanlara nasıl ulaşılacak derseniz orası da kolaydır çünkü Ak Parti’nin kuruluşundan beri çok güçlü bir kayıt hafızası mevcuddur. O hafızada her ilin kurucuları, bu zamana kadar görev alanları, mahalle teşkilatlarından tüm kademelere kadar olan üyelerinden kamuoyu yoklaması Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanı eski-yeni tüm m.vekillerine, bakanlara, teşkilatlara ve anketörlere bölge bölge fikirlerini sorduğunda oradan gelen veriler ile halktan gelen veriler uyuşuyorsa sıkıntı yoktur.
Ya uyuşmuyorsa, o zaman ne olur?
O zaman verilecek karar çok önem teşkil edecektir. Ya kuruluşundan bu yana işin cefasını çeken Ak Parti sevdalılarının görüşleri dikkate alınacak ya da eski-yeni m.vekillerinin, teşkilatlarının kısacası merkezdeki güç sahiplerinin görüşleri dikkate alınarak yeni atamalar gerçekleştirilecektir.
Son tahlilde bu konu ile ilgili fikrim, bu davaya yeni Ömerlerin bulunabilmesi için sorulması gereken asıl klikler kuruluştan bu yana bu işin cefasını çeken Ak Parti sevdalılarıdır.
Yoksa Ömerler bulacağız derken, Turist Ömerlerin, Dubaili Ömerlerin, İş adamı Ömerlerin bulunması olasılığı daha yüksek olacaktır.
Selam ve saygılarımla…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi