Sezer Küçükkurt
Sezer  Küçükkurt
sezerkucukkurt@kocatepegazetesi.com
GURUR VE ÖZGÜVENLE
  • 0
  • 240
  • 13 Temmuz 2020 Pazartesi
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Ülkenin ve milletin gündemi; Ayasofya…
Sandıklılı Yılmaz Akçil’in Başkanlığı’ndaki Danıştay 10. Daire’nin verdiği karar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararnamesi ile Ayasofya Camii 567 yıllık bir hakkın gereği olarak yeniden ibadete açıldı.
İster dış devlet olsun, ister içimizdeki güruhlar olsun, inanç haklarımıza, egemenlik kazanımlarımıza zarar vermek isteyenler bir kez daha dersini aldılar.
Lafı çok uzatmaya gerek yok. Yıllardır Türk-İslam dünyasının önemli bir mefkuresi haline gelen Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması nihayet gerçekleşmiş, gizli prangaların kırıldığı tarihi olay Türk-İslam Alemi’ne büyük bir gurur, mutluluk ve özgüven vermiştir.
Ezanın aslı gibi okunması kararını alan merhum Adnan Menderes’e, Ayasofya’nın Hünkâr Mahfili’nde namaz kılınmasının önünü açan merhum Süleyman Demirel’e ve bugün bu gururlu, mutlu günü yaşatan Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’a minnet duygularımızı, rahmetli olanlara da rahmet duygularımızı bildirmek isteriz. Önderlerin yanı sıra Ayasofya’nın ibadete açılmasında emeğe geçen pek çok emektarı da unutmamak gerekir. Biz isimlerini burada tek tek yazamasak da, tarih elbet onları yazacaktır.
***
Afyonkarahisar’da AK Partili gençler Pazar günü sabah namazında Ayasofya Cami’nin ibadete açılması dolayısıyla Paşa Camii cemaatiyle birlikte şükür namazı kıldı. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek de gençleri yalnız bırakmadı.
Keşke Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasının sevincine toplumun diğer kesimleri, diğer siyasi partilerin temsilcileri de ortak olsalardı.
Milletin mutluluk ve özgüven yüklendiği bu olayın gururunu paylaşmanın fırsatını kaçırmışa benziyorlar çünkü…
***
Bizim milletimiz zekidir, esprilidir. “Ayasofya kararının büyük dönüşleri olacak, zararlı çıkacağız” diyenlere “Kafamızı bozmasınlar. Sümela Manastırı orada durupdurur, çeviririz onu da Kur’an Kursu’na” diyen dostumuzun esprisini de buraya eklemek isteriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM