Gündemler ve Vatandaşın Nabzı – Kocatepe Gazetesi

Gündemler ve Vatandaşın Nabzı – Kocatepe Gazetesi

Muzaffer Taşdelen 26 Kasım 2012 Pazartesi 02:00:00
  Bunca yaşın sahibiyiz, ülkemizde bugüne kadar böyle gündem bombardımanı yaşamadık. Şimdiye kadar hangi konu gündeme gelirse gelsin, kamuoyu konu üzerinde enine boyuna tartışır, kamu vicdanında tartılır, sonuçta verilen karar, sonuç belirlenirdi.
Son yıllarda öyle sık ve sürekli gündemler oluşturuluyor ki, insanlar gündemdeki konu hakkında tam bir bilgi ve kanaat sahibi olmadan hoop gündem değişiveriyor. Gündemin hızla ve sürekli değiştirilmesi toplumun gündem maddelerini irdelemesi, konuyla ilgili bilgi sahibi olması, kanaat oluşturması güçleşiyor. Gündem konularına bigane kalan toplum yurt sorunlarından uzak kalıyor. Ülkesindeki konular, olaylar hakkında bilgi sahibi olamıyor.
Çok kısa bir süre önce kamuya arz edilen gündem maddelerine şöyle bir göz atacak olursak, Büyükşehir Belediye Yasası, Başkanlık Sistemi, Valilerin seçimle göreve gelmesi, Patriot konularının gündeme geldiğini görürüz. Ülkemiz için fevkalâde önem arzeden bu gündem maddeleri, incelenip üzerinde tartışılıp bir yargıya varılmadan bir başka madde, konu gündeme getiriliyor. Örneğin Büyükşehir Belediye Yasası hakkında MHP’nin ısrarlı muhalefeti nedeniyle bilgi sahibi oluyoruz. Bu yasa beynimizde tam olgunlaşmadan Bahçeli’nin Cumhurbaşkanına yasayı veto et çağrısı ve bu yasa “önce eyalet, sonra Kürdistan” sloganıyla toplumun kafasında bir istifham uyandırıyor. İnsanlar tam bu beyanları kafasında yorumlayarak fikir edinmeye çalışırken “Valilerin seçimle göreve gelmesi” gündeme oturuyor. Daha bir önceki konu hakkında bir yargıya varamamışken, bu defa valilerin seçilme konusu kafamıza takılıyor. Türkiye’ye Türklere, önüne gelene küfür eden bir büyükşehir belediye başkanının hakkından gelemezken bu düşüncedeki bir kimsenin seçilerek o ile vali olduğunu bir düşünün. Tabii devlet erki bu valinin tasarrufunda olacak. Tüm devlet memurlarına, askere, polise bu valinin hükmettiği emir verdiği, yani o ilde devlet olduğu gerçeği göz önüne getirilirse, üstelik o ilde her gün sokak ayaklanmaları olduğu gerçeğinden hareket edilirse sizce sonuç ne olur acaba?
Gündeme getirilen her konu mutlak toplumun bilgisine sunulmalı, toplumun nabzı tutulmadan yargıya varılmamalıdır.
Belediye mi yoksa…
Şayet bir gün su saatiniz bozulursa belediyeye gidersiniz. Durumu izah edersiniz. Onlar da size yeni bir saat alıp takmanızı önerirler.
Tabii kendinize yaptığınız bu hizmetin bir bedeli vardır. Sayacınızı kendiniz değiştirebileceğiniz halde sizden “Sayaç değiştirme ücreti” olarak 13 lira para yatırmanız istenir. Kendi kendinize yaptığınız bu hizmete karşılık belediyeye paşa paşa 13 lirayı yatırırsınız.
Sayacınızı kendiniz değiştirdiğiniz halde zorla belediyeye 13 lira yatırmak normal mi acaba?
Bu tür tahsilattan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın bilgisi var mı, bu tür uygulama devam edecek mi, bu yolla zorla tahsil edilen bu para acaba geri iade edilecek mi?
Yapılan bu acayip uygulamanın adını siz koyun…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi