“Gazlıgöl yeniden turizm alanı olabilir”

“Gazlıgöl yeniden turizm alanı olabilir”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Gedik Ahmet Paşa İl Halk Kütüphanesi’nin yanındaki okulla birleştirilerek altının
otopark yapılmasına yönelik çalışma yürüttüklerini belirterek, “Gazlıgöl ile ilgili olarak inşallah yeniden turizm merkezi olması yönünde çalışmalar yapılıyor. Belki alanı daraltılabilir” dedi.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, İl Genel Meclisi Üyelerine kurumun faaliyet ve çalışmaları ile ilgili brifing verdi. Tanır, sunumuna tanıtım filmlerinin izlenmesiyle başladı.
“AFYON’DA 721 TESCİLLİ SİT ALANI VAR”
Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Müdürlüğünün 139 personelle faaliyet yürüttüğünü dile getiren Tanır, Ahmet Karahisari Kültür Sanat Merkezi’nde müdürlük hizmet binasının yer aldığını kaydetti. Kurtuluş Caddesinde yer alan mevcut müzede 49 bin 239 arkeolojik eserin sergilendiğini söyleyen Tanır, “Toplam 721 adet ilimizde tescilli sit alanımız mevcuttur. Özel müzelerimiz var. Zafer Müzesi Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü uhdesinde çalışmalarını yürütmektedir. Bolvadin de Kent Müzesi Belediye uhdesinde çalışmalarına devam etmektedir.” dedi.
“GAZLIGÖL İÇİN UĞRAŞ VERİLİYOR”
Afyonkarahisar’da dört turizm merkezi olduğunu dile getiren Tanır, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız plan yapamayıp sorun yaşadığı alanları termal turizm merkezi olmaktan çıkardı. Bunlar Heybeli ve Gazlıgöl idi. Sayın Bakan Yardımcımızla yaptığımız görüşmede Gazlıgöl ile ilgili olarak inşallah turizm merkezi olarak geri alınması yönünde çalışmalar yapılıyor. Belki alanı daraltılabilir. Bu bölgelerde 8 bin 473 yatak kapasitesi bulunuyor. Ömer Gecek Turizm Merkezi 3 bin 100 hektardır. Hüdai Termal 9 bin 200 hektardır. İlimizde 27 adet işletme belgeli tesis vardır. Beş yıldızlı otel sayısı 10, üç yıldızlı otel sayısı 2, bir yıldızlı tek ve apartlarımız vardır. İlimizde toplam 27 bin 216 yatak mevcuttur. Bunlar Belediye ve turizm işletme belgeli tesislerdedir. Yatırım tesisleri olarak yapıldığında da 31 bin 390’a ulaşması hedefleniyor. İlimizde 203 adet tesis bulunmaktadır. ” şeklinde konuştu. Burcu AYDIN’ın Haberi
YENİ HALK KÜTÜPHANESİ İLE OTOPARK SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ HEDEFLENİYOR
Gedik Ahmet Paşa Kütüphanesine yönelik Afyonkarahisar Belediyesi’nin planından söz eden Tanır, “Gedik Ahmet Paşa Kütüphanemizi okulla birleştirip altını otopark yaparak yeni bir Halk Kütüphanesi yapma çalışmamız var. Kültür Turizm Bakan Yardımcımız Nadir Alparslan geçen hafta Afyonkarahisar’daydı. Kendileriyle beraber yerinde inceleme yaptık. Sonrasında Daire Başkanlarımız geldi. Şehrin otopark sorununu çözme adına adımlarımız var. Kütüphanemizde toplam 92 bin 376 kitap vardır. Okuyucu sayısı 114 bin 995’dir.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi