“Gastronomi Evi kentin mihenk taşı olacak”

“Gastronomi Evi kentin mihenk taşı olacak”

Gastronomi alanında çalışmalarına devam eden Afyonkarahisar Belediyesi restorasyonunu tamamladığı Gastronomi Evi’nin tefrişatı için kolları sıvadı
Gastronomi alanında 2019 UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil olan Afyonkarahisar’da çalışmalar devam ediyor. Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar, restorasyon çalışmaları tamamlanan Gastronomi Evi’nde tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. Burmalı Mahallesi’nde Benlioğlu Konağı olarak bilinen Gastronomi Evi’ni basın mensuplarına tanıtan Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar, tefrişatına büyük önem verdiklerini söyledi. Gastronomi alanında devam eden çalışmaları da anlatan Akar, tüm bu çalışmalar ışığında Gastronomi Evi’nin tanıtımda amiral gemi görevini üstleneceğini söyledi.
“VALİMİZ VE BELEDİYE BAŞKANIMIZ BÜYÜK DESTEK VERİYOR”
Gastronomi alanında marka şehir olan Afyonkarahisar’da yapılan çalışmalara Vali Mustafa Tutulmaz ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in büyük destek verdiğine dikkat çeken İhsan Akar, “Bu güne kadar yaptığımız çalışmalarda Valimiz Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Ticaret Odamız, Ticaret Borsamız, Üniversitemiz ve bütün STK’ların özellikle basınımızın çok büyük desteği oluyor. Basınımızın çalışmalarımızın her adımında bulunması bizim için çok önemli. Gastronomi sadece il merkezi için değil, ilçelerimizle birlikte yeni bir hedef, yeni bir projedir. Gerek ilimizde, gerekse ilçelerimizde Afyon’un mutfağını sunan birçok işletme açılacağına bizler yürekten inanıyoruz.” dedi.
“BURASI ÖNEMLİ BİR ODAK NOKTASI OLACAK”
Gastronomi Evi’nde profesyonel mantıkla yürütecek bir sistem oluşturacaklarını ifade eden Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar, “Burası ilimiz yemek kültürünü yansıtacak hijyeni ve temizliği sağlayacak bir mihenk taşı, önemli bir odak noktası olacak” dedi. Bu yıl içinde evi faaliyete almayı planladıklarını söyleyen İhsan Akar, burada Türk mutfağı ikramının yapılmayacağını, Afyon mutfağını beğeniye sunacaklarına dikkat çekti. Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar,”Çalışmalarımız ışığında reçetelendirmesini yaptığımız şu an için 99 yöresel ürünümüz var. Birçok yöresel lezzetimiz için de araştırmalarımız devam ediyor. İlçelerimizdeki yöresel lezzetlerimizin ortaya çıkarılması konusunda çalışmalar içerisindeyiz. Bu çalışmamızı kitap haline getirip, dijital ortamda yayınlamak istiyoruz.” diye konuştu.
“DÜNYADA 36 ŞEHİRDEN BİRİ OLDUK”
Dünyada Gastronomi Marka Şehir unvanını alan 36 şehirden olduğumuzu aktaran Akar, “Geride kalan 113 günlük süre içerisinde çok güzel adımlar attık. Valimiz, Belediye Başkanımız, Ticaret Odamız, Ticaret Borsamız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız, Üniversitemiz, basınımız bize büyük destek veriyor. Bu çalışmayı tüm guruplarla birlikte gerçekleştiriyoruz. Gastronomi Evi, çalışmalarımızın amiral gemisi olacak. Tefrişatına çok önem veriyoruz. Burada Afyon’un tarihini imgeleyen odalar oluşturmayı planlıyoruz. Afyon’un tarihi sürecinden geçen kavimlerle ilgili Lidya Odası, Hitit Odası, Frig Odası, Selçuklu Odası, Osmanlı Odası, Cumhuriyet Odası gibi sembolik odalar oluşturacağız. İki odamızı Afyon mutfağının vazgeçilmezi olan yer sofrasına göre dizayn edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi