“Fiziki şartlar ve  imkanlara sahip değiliz”

“Fiziki şartlar ve imkanlara sahip değiliz”

2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği Yönetim Kurulu, Türkiye Futbol Federasyonu’nu ve kamuoyunu bilgilendirme amaçlı yayınladığı bildiride kulüplerin çoğunun Pandemi’de kendileri ve futbolcularını koruyacak fiziki şart ve imkanlara sahip olmadığını bildirdi

 

2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği Yönetim Kurulu hem Türkiye Futbol Federasyonu hem de kamuoyunu bilgilendirme amaçlı bildiri yayınladı. Bildiri de kulüplerin çoğunun kalan son 6 maça çıkmak istemediğini üzerine basa basa vurguladı. Ayrıca bildiride maddelere yer veren Kulüpler Birliği, Play-Off ve diğer seçenekleri TFF’nin inisiyatifine bıraktı.
2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği Yönetim Kurulu, “2. ve 3. Lig kulüplerinin 89 temsilcisi olarak 17 Mart 2020’de Türkiye’de 18 vaka varken başlayan Pandemi sürecinde gerek Birliğimiz gerekse kulüplerinin örnek alınacak bir duruş göstererek devletinin ve Türkiye Futbol Federas-yonu’nun yanında hiçbir talepte bulunmadan sürece destek vermiştir. 100 günlük Pandemi sürecinde hem hiçbir maddi talepte bulunmayan kulüplerimiz hem de spor kamuoyuna bir demokrasi dersi vererek üç kez 89 kulübü kapsayan bir eğilim yoklaması yaparak TFF’nen karar mekanizmasına destek olmuştur. Kulüpler ile yapılan oylamalarda sürekli artan imkansızlıklar sebebiyle son altı haftanın oynanmama yönünde kulüplerimiz ciddi bir irade koymuştur. Tüm senaryolar TFF’nin önüne kulüplerimizin talebi olarak aynı Süper Lig ve TFF 1. Lig gibi konmuştur. Kulüplerimizin yüzde 90’ı oynamamayı tercih ederken Play-Off ile diğer seçenekleri TFF’nin takdirine bırakmıştır. Burada son ana kadar oynanmama kararının çıkmasını beklerken, bazı sebepler ile 18 Temmuz 2020 itibarı ile maçların oynanması yönünde açıklama yapılması yüzde 90 oranında irade ortaya koyan kulüplerimizi yok saymıştır.” ifadesine yer verdi.
2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği Yönetim Kurulu; kamuoyu ve TFF’ye için de şu maddeleri sıraladı.
“Öncelikle kulüplerimizin neredeyse tamamı Pandemi’den kendileri ve futbolcularını koruyacak fiziki şart ve imkanlara sahip değildir.
Müsabakaların tamamının temmuz ağustos sıcağında saat 16.00’da oynanacak olması ciddi risk teşkil edecektir.
Statların çoğunda ışıklandırma olmaması ve sentetik sahalarda gündüz maçları insan sağlığını tehdit edecek boyutta risk oluşturmaktadır.
1 Temmuz’da başlayacak transfer dönemine istinaden oluşacak transfer piyasası haksız rekabet yaratacaktır.
2. Ligden 1. Lige çıkacak takımlar, hazırlık, yabancı transferi, passolig ve gerekli fiziki şartlar için yeterli zaman kalmamaktadır.
Kısa bir hazırlık dönemi ile takımlarının Temmuz sıcağında haftada bir maçı yıpranarak da olsa oynayabilirler ancak gerek seyahat şartlarının zorluğu gerekse birçok sahanın sentetik olması haftada bir deplasmanlı maç oynarken ciddi sakatlıklara yol açacaktır.
Maçlardan iki gün evvel test yapılması, tek kişilik odalarda konaklama, sosyal mesafe ile çift otobüs seyahatleri 2. ve 3. Ligde hayalden öteye geçemez.
TFF’nin hazırladığı müsabaka protokolü gereği 89 kulübün haftada 90 bin test yapma zorunluluğu ve bu testlerin maliyeti
Altı haftada oynanacak Lig ve üstüne Play-Off maçları 2020-21 sezonu programının ancak Ekim başı başlamasına izin verecektir ki bunun geç bir sezon başlangıç tarihi olduğu görüşündeyiz. Bu takviminde sporcu sağlığı vs yönüyle kısaltılma şansı hiç yoktur.
2. ve 3. Lig kulüpler birliği olarak tekrar ediyoruz; artan Covid-19 riski ve içinde bulunduğumuz yetersiz fiziki ve maddi şartlardan dolayı kalan sürede maçların öncelikle insan sağlığı açısından büyük risk teşkil ettiğini Bu sebeple Sağlık Bakanlığını ve Bilim Kurulunu göreve davet ederken TFF’nin haklı ve mantıklı talebimizi bir kez daha gözden geçirrnesini önemle rica ediyoruz.
Bu noktada kararın değiştirilmesi için kulüplerin demokratik çoğunluğunun net talebi yönünde oynanmadan sonlandırılması talebimizi insan sağlığı ve kulüplerin pandemi dolayısıyla yaşadığı maddi kayıplar göz önünde bulundurularak ivedilikle talep ediyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi