“Ekonomik paket yetersiz ek paket acil ihtiyaç”

“Ekonomik paket yetersiz ek paket acil ihtiyaç”

SP Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, coronavirüs belasından bir an önce kurtulmak için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini, yetersiz bulduğunu belirttiği ekonomik pakete acilen ek pakete ihtiyaç duyulduğunu açıkladı

 

Saadet Partisi (SP) Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, gündemi yazılı basın açıklaması ile değerlendirdi.
“HERKES ÜZERİNE
DÜŞENİ YAPMALI”
Türkiye ve tüm dünyayı etkisi altına alan, coronavirüs belasından bir an önce kurtulma ümidini dile getiren Arslan, “Maalesef ülkemizde bu virüse yakalanan insanımız, binler ile ifade edilmeye başlandı. Virüs dolayısıyla hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. Onlara da Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah bu rakamlar daha fazla artmadan, bu beladan kurtuluruz. Rakamların artmaması için, hepimiz üzerimize düşen görevleri yapmalıyız. Sağlık Bakanlığının belirlediği tedbirlere riayet edersek, bu süreci daha kolay atlatabiliriz. Tedbir almak önemli, ancak bu tedbirleri abartmanın, başka hastalıkları ortaya çıkaracağını da unutmayalım. Bu virüs korkusunun, tüm hayatımızın bir kâbusu olmasına da izin vermeyelim.” diye konuştu.
“EVDE KALMAK ZORUNLU”
“Bizler inançlı insanlarız. Eğer Allah’ın takdirinde böyle bir hastalığa yakalanmamız varsa, bu bir şekilde bizi bulacaktır.” diyen Arslan, “Tedirgin olmaya, panik yapmaya hiç gerek yok. Bu demek değildir ki tedbir almayalım. Elbette gereken tedbirleri alacağız. Önce devemizi sağlam kazığa bağlayıp sonra ibadet edeceğiz. Bu tedbirlerin başında, mecbur kalmadıkça evden çıkmamak geliyor. Evde kalmak çok kolay değil tabii ki. Ancak bir süreliğine buna katlanacağız. Aslında evde kalmak, sosyal yaşamdan biraz el çekmek, düşünmek, kitap okumak, kendimizi muhasebeye çekmek açısından iyi bir imkân olarak görülebilir. Yaptığımız hatalarımızı, yapmamız gerektiği halde yapmadıklarımızı gözden geçirerek, bundan sonraki hayatımızdaki hareketlerimizi ona göre düzenlemeye karar vermek için iyi bir fırsat olabilir. Uzaktaki dost ve akrabalarımızla, günlük hayatın akışı içerisinde ayıramadığımız zamanı bizlere sunabilir. Onları arayıp hal ve hatırlarını sormak için bir fırsattır.” şeklinde konuştu.
“EKONOMİK PAKET YETERSİZ YENİSİ AÇIKLANMALI”
Bozuk olan ekonominin üstüne, coronavirüsün işleri daha da zorlaştırdığını belirten Arslan, “Kapanan işyerleri ve burada çalışan insanlarımız gerçekten zor durumda. Çalışırken bile zor geçinen insanımızın, çalışmadan, kazanmadan nasıl geçinecek? Bu soruyu iktidarın düşünmesi gerekir. Esnaf kira, personel, SGK primi, elektrik, doğalgaz ve kredi ödemelerini nasıl karşılayacak? Çalışan işinden ayrıldığı için bir geliri yok. Ev kirası, elektrik, su, doğalgaz ve mutfak masraflarını nereden ödeyecek? İktidarın bu sorunu çözmek için bir ekonomik paket açıklaması bekleniyordu. Bir paket açıklandı. Ancak açıklanan paket, dar gelirli vatandaşımız için bir hayal kırıklığı oldu. Çünkü açıklanan paket, kendisi için değil, zengini daha zengin yapmak için açıklanmıştı. ‘Neşen yerinde’ diye hitap edilen vatandaşımız değil zenginler olmuştur. Açıklanan pakete acilen ek paket ilave edilmeli ve aşağıdaki maddeler ilave edilmelidir.” ifadelerini kullandı.
“FATURALAR ERTELENİP
TAKSİTLENDİRİLMELİ”
Coronavirüs tedbirleri doğrultusunda acilen açıklanmasını talep ettiği ek pakette; elektrik, doğalgaz, su faturalarının ve kredilerinin en az iki ay süreyle ertelenmesi ve gerekirse iki ayın sonunda süre uzatımı veya taksitlendirilebilme imkânı talep eden Arslan şu ifadelere yer verdi: “SSK prim ödemeleri 2 ay ertelenmelidir. Haciz ve icra işlemleri 2 ay ertelenmelidir. Halkımızın sokağa çıkmadığı dönemlerde, herkesle daha rahat haberleşebilmesi ve kapalı alan sendromuna yakalanmaması için iletişim vergilerinin 2 aylık süre ile sıfırlanması salgınla mücadelede önemli bir psikolojik ve ekonomik katkı sağlayacaktır. En azından konuşarak rahatlık sağlayacaktır. İnsanın birinci ihtiyacı beslenme olduğundan dolayı, tarımsal alanda üretimin aksamasına meydan vermemek amacıyla, çiftçilerin ve esnafın kredi borç ödemelerinin ertelenmesi. Kredi vadelerinin makul düzeye yükseltilmesi ve faizlerinin yüzde 0 oranlı faizli krediler halinde yeniden yapılandırılmalıdır. Çiftçilerin ve esnafın icra aşamasına gelen işlemlerinin durdurulmalıdır. Tarım ve Kredi Kooperatifleri’nin temerrüt işlemlerine uygulanan yüksek faiz uygulamalarının durdurulması, çiftçileri rahatlatacak bir uygulamaya dönüştürülmelidir. Çiftçilerin topraklarını ekme konusunda tohum, yakıt, gübre ve ilaç desteğinin yine yüzde sıfır faizli olarak yapılmalıdır. Böylece son zamanlarda ekilmeyen arazilerin ekiminin sağlanması ve zirai ekimin teşvik edilmelidir. Çünkü böyle kriz zamanlarında özellikle tarımsal üretimin, gıda endüstrisinin tam kapasite olarak çalışması zorunludur. Krizin daha hafif hasarla atlatılması için bu gereklidir.”
“EMEK KREDİSİ DESTEĞİ SAĞLANMALI”
Gayrimenkul satışlarında peşinat miktarının yüzde 20’den yüzde 10’a düşürülmesinin yarar sağlamayacağını belirten Arslan, “Özellikle insanların evlerine kapandığı bu tür kriz dönemlerinde gıda, sağlık gibi hayati temel ihtiyaçların karşılanmasına öncelik verilmesi önemlidir. Ayrıca, işçi çıkarmaları en aza indirmek için, KOBİ’lerde işçi çıkarmadan faaliyetlerine devam edenler ile ilave işçi çalıştıranlara ‘emek kredisi’ adı altında destek sağlanmasında yarar vardır. Ümit ediyoruz ki iktidar bu uyarılarımızı dikkate alarak yeni bir paket açıklar.”
“AFYON GÖÇ VEREN BİR İL”
TÜİK’in verilerine göre, 2019 yılında Afyonkarahisar’ın 23 bin 818 kişi göç aldığı ve 27 bin 6 kişi göç verdiğini kaydeden Arslan, “Buna göre Afyonkarahisar’ın net göçü 3 bin 188 kişidir. Yani göç veren bir il olmuşuz. Daha önce mutlu şehirlerarasında ilimizin 2. sırada olduğunu söyleyende aynı kurumdu. Nasıl oluyor da mutlu olan insanlar göç ediyor? İnsan yaşadığı şehirde mutlu ise neden göç etsin? Mutlu şehirler sıralamasında ilimizin 2. sırada olması dolayısıyla açıklamada bulunan yöneticiler bu duruma ne diyecekler? Hiç kimse kendini kandırmasın. İlimizde de işsizlik var, ekonomik sıkıntılar var. Bizi muhalefet için konuşuyor diyorlarsa, iş başvurularına baksınlar. Yüntaş ve İl Özel İdaresi eleman alınacağını duyurdu ve başvurular yapılıyor. Bakalım kaç kişi başvuruda bulunacak? Belki diğer illere göre nispeten işsizlik daha az. Ancak sorunları yok saymak, görmemezlikten gelmek çözüm değil. İstihdam oluşturacak projelere ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı. >> Burcu AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi