EĞİTİM Mİ,  KARAKTER Mİ?

EĞİTİM Mİ, KARAKTER Mİ?

Padişah, baş vezire sormuş:
– ‘Eğitim mi önemli, karakter mi?’
Vezir hemen cevap vermiş:
– ‘Karakter önemlidir sultanım!’
Padişah, memleketin her yanına tellallar göndermiş:
– ‘Duyduk duymadık demeyin… En iyi hayvan eğiticisine 100 kese altın ödül verilecek!’
Yapılan elemelerden sonra bir kişi, ‘ülkenin en iyi hayvan eğiticisi’ olarak padişah’ın huzuruna çıkmış. Padişah sormuş:
– ‘Bir kedi’ye tepsiyle servis yapmayı ne kadar zamanda öğretirsin?’
– ‘Altı ayda öğretirim padişahım!’
Aradan altı ay geçmiş. Eğitici huzura alınmış. Padişah sormuş:
– ‘Öğrettin mi?’
– ‘Öğrettim padişahım!’
Saray erkanı toplanmış. Hünerli kedi elinde tepsiyle servis yapmaya başlamış. Tam baş vezirin önüne geldiği zaman padişah sormuş:
– ‘Ey vezir! Söyle bakalım, eğitim mi önemlidir, karakter mi?’
Vezir, padişahın sorusuna cevap vermeden önce, kaftanının altında hazır tuttuğu bir fare’yi yere bırakmış. Kedi, fareyi görünce tepsiyi attığı gibi farenin peşinden koşmaya başlamış. Altı aylık eğitim de boşa gitmiş. Vezir, padişahın sorusuna cevap vermiş:
– ‘Karakter önemlidir padişahım. Önünde bir fare gördüğünde her şeyi unutan bu kedi gibi, eline bir fırsat geçtiğinde çıkarının peşinde koşan, dinini bile satan, eğitimli fakat karakteri bozuk insanlardan da Rabbim milleti ve ümmeti korusun!’
Değerli dostlarım; eğitimli olduğunu ve her şeyi çok bildiğini düşünen, millete tepeden bakanlar, karakter zafiyeti içinde olduklarından fare peşinden koşan kedi gibi menfaat peşinde koşarlar. Koşarken de vermiş oldukları namus sözünü unutuverirler. Yani namuslarını satıverirler. Bunlarda vefa hiç yoktur, tam yolun sonuna doğru adam satarlar. Yaşı da ilerlemiş olan bu kurnaz tiplerin ömrü yol arkadaşını satmakla geçmiştir. Sonra da kurnazca ihanetlerini başarı olarak anlatıp ortadan kaybolurlar.
Eğer bir adam karaktersizse onu ne kadar eğitirseniz eğitin iflah etmez. Gün gelir karakterinin gereğini yapar.
Rüşvete bulaşanların bir çoğunun zenginler arasından çıktığı gibi. Çünkü, hak hukuk gözetmeyen birisine eğitim ve öğretim çare olmaz. Allah korkusu verilebilmişse durum farklı tabi ki. Eğitim illa olacak ama önce karakter ve asalet diyoruz.
Allah vefalı ve karakterli dostları hem bu dünyada hem de ahirette bize yol arkadaşı yapsın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi