“Dünya 5’ten, Türkiye 1’den büyüktür”

“Dünya 5’ten, Türkiye 1’den büyüktür”

DP Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, ABD Senatosu’nun Ermeni Soykırımı kararını kınadıklarını belirterek, “Hem ülkemize hem de dünyaya hatırlatıyoruz; Dünya 5’ten, Türkiye 1’den büyüktür” dedi

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, ABD Senatosu’nun Ermeni Soykırımı kararı hakkında açıklama yaptı.
ABD Senatörü Rob Menendez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ABD Senatosu’nun “Ermeni soykırımı” tasarısını resmen kabul ettiğini duyurması üzerine bir açıklama yapan Genel Başkan Uysal, “Alınan bu kararın Türk-Amerikan ilişkilerinde bir kırılmaya sebep olacağı ortadadır.” dedi.
“DIŞ POLİTİKADA EKSEN KAYMASI YAŞANIYOR”
Uysal, şunları kaydetti:
“ABD Senatosu’nda 1915 Tehciri hakkında alınan karar hukuksuz ve tarihi gerçeklerle bağdaşmayan, kabulü ve mazur görülmesi mümkün olmayan siyasi bir karardır. Alınan bu kararın Türk-Amerikan ilişkilerinde bir kırılmaya sebep olacağı ortadadır. Türk ekonomisini “operasyonlara açık” hale getiren basiretsizlikler silsilesi, muhakkak ki bu kararın maliyetini de ülkemize, milletimize fatura edecektir. Bunun asıl sebebi kendi kaderleri ile ülkemizin kaderini bir hale getirmek isteyen bir bencil ve çıkarcı anlayıştır. Dış politikada ilkelerden ikili ilişkilere bir “eksen kayması” yaşayan iktidarın bu kararlardan ders çıkarması, ülkemiz için “demoklesin kılıcı” haline gelen bu gibi kararlardan etkilenmeyecek bir siyasi ve ekonomik vaziyet alması gerekmektedir.”
“DEMOKRAT PARTİ OLARAK KARARI KINIYORUZ”
“Bizler Demokrat Parti olarak alınan bu kararı kınıyoruz.” diyen Uysal, “Hem ülkemize hem de dünyaya hatırlatıyoruz; Dünya 5’ten, Türkiye “1”den büyüktür. Türkiye ile kurulacak ilişkilerde bilinmesi ve değerlendirilmesi gereken de budur! Türk Milleti büyük bir millettir. Bu devlet ise 17 yıllık politikalarla değil, binlerce yıllık kadim bir anlayışla değerlendirilmelidir.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi