DOMATES BİBER PATLICAN… – Kocatepe Gazetesi

DOMATES BİBER PATLICAN… – Kocatepe Gazetesi

Haydar SERDAROĞLU 28 Eylül 2018 Cuma 13:34:59
 

Sokaktan gelen o sesle yıkıldı dünyam
Domates biber patlıcan
Bir anda dünyam karardı,
Bu sesle sokaklar yankılandı
Domates biber patlıcan.
Evet, sevgili dostlarım bu günkü yazıma Rahmetli Barış Manço’nun bir dönem dillerimizden düşürmediğimiz o1980’li yılların meşhur şarkısıyla başlamak istedim. Domates, biber, patlıcan şimdi ne alaka diyebilirsiniz. Çarşı Pazar yangın yerine dönmüş, DOLAR ve EURO’daki dalgalanmayı fırsata dönüştürenlere mi kızmalı, yoksa üretimi azaltıp her şeyimizi dışarıdan ithal ederek kendi çiftçimizi, köylümüzü bulundukları köyleri terk ederek şehre göçmelerine sebep olan zemini hazırlayanlara mı? Bu gün gelinen noktada köylerde yalnız yaşlı nüfusun kaldığı onlarında ekip biçmek, hayvancılık yapamayacak kadar yaşlı olmaları. Oysa eskiden köylerde yaşayan vatandaşlarımız, Dede, Baba, Oğul, Torun hep birlikte tarımını da, hayvancılığı da yaparak köylerde yaşarlardı. Çünkü yetiştirdikleri ürünler, besledikleri hayvanlar geçimlerini sağlamaya rahatlıkla yetiyordu. Yani üretim vardı, üretim. Tabi üretim derken de çiftçinin sorunlarını giderecek adımların atılarak çiftçinin üretime geri dönüşü sağlanmalıdır. Uzmanların Türkiye Tarımının 5 temel sorununu şöyle sıralıyorlar.
1) Girdi maliyetlerinin (elektrik, mazot, gübre, ilaç) dünya fiyatlarının üzerinde seyretmesi ve piyasa manipülasyonları sektöre büyük zararı.
ÇÖZÜM: Tarımsal üretim için kullanılan mazotta Ö.T.V kaldırılmalı, tarımsal üretimde yenilenebilir enerjinin kullanımı teşvik edilmeli, elektrik bedeli hasat sonu ödenmeli.
2) Yeni teknolojiler, üretim sistemleri, pazarlama sistemleri, teşvikler ve mevzuat konusunda üreticilerin bilinçlendirilmesine, genç nüfusun tarımsal üretime özendirilmesine ve teşvik edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
ÇÖZÜM: İlgili özel sektör kuruluşları, üniversiteler ve yayın kuruluşları ile beraber yaygın bir çiftçi eğitimi hedeflenerek, arazide uygulamalı ve kontrollü eğitim verilmeli. Tarım danışmanlığı teşvik edilmeli, Gençleri tarım ekonomisine çekmek için, maddi destek hibe ve teşvik sağlanmalıdır.
3)Tarımsal arazilerin çok parçalı ve dağınık yapısı üretim maliyetlerini artırmakta, modern tekniklerin uygulanmasını ve ulaşım ağının inşasını zorlaştırmakta, çiftçinin kazancını düşürmekte ve tarımsal rekabet ile tüketici fiyatlarını olumsuz etkilemektedir.
ÇÖZÜM: Arazi toplulaştırması ve sınırsız köy projeleri çalışmaları hızlandırılmalıdır.
4)Toprak ve iklim şartlarına uygun tür ve çeşit seçiminde, uygun tedbirlerin (gübreleme, sulama vb) kullanılmaması nedeniyle verim ve kalite düşüktür. Arıtma tesisi bulunmayan sanayi kuruluşları, toprağı ve yer altı sularını kirletmekte ve bu durum tarımsal üretimde verim ve kalite kaybına sebep olmaktadır.
ÇÖZÜM: Artan nüfus ve beslenme zorunluluğu dikkate alınarak yeni tarımsal üretim teknolojileri geliştirilmeli. B u amaçla TÜBİTAK tarafından tarımsal AR-GE başlığı altında özel bir destek programı geliştirilmeli. Tesisleşme ile Atık yönetimi birlikte düşünülerek teşvik verilmeli.
5) Sulanabilen arazi miktarının azlığı nedeniyle ülkemiz, özellikle yağlı tohumlu bitkilerde ithalata mahkûmdur. Suyun etkin kullanılmaması nedeniyle, hem gereksiz su sarfiyatı olmakta hem de üretim artırılamamaktadır.
ÇÖZÜM: Sulanabilen arazi miktarı artırılmalı. Başta damlama sulama sistemi olmak üzere, yeni sistemler uygulanarak suyun etkin kullanımı sağlanmalı, bu tür projelere verilen destekler artırılmalı. Gübrelemenin etkin yapılması ve iş gücü maliyetinin azaltılması amacıyla basınçlı sulama sistemi ile birlikte kullanımı yaygınlaştırılmalıdır, diyor Tarım meclisinde bulanan uzmanlar. Tabi bu 5 maddenin bazıları hayata geçirilmiş olabilir, fakat yetersiz olduğu görülmektedir. Yetkililerimizin acilen önlemler alarak piyasada fütursuzca gelen zamlara dur demesi gerekiyor. Halkımızın alım gücünü ciddi anlamda etkilemektedir. Şimdi burada Domates şu para, biber bu para, patlıcan şöyleyken böyle oldu demenin manası yok insanlarımız birebir yaşıyorlar ve yetkililerimizden bir an önce çözüm bulunmasını istiyorlar.
Sevgiyle Kalın…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi