Destinasyonlar bilgilendirildi

Destinasyonlar bilgilendirildi

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Programı bilgilendirme toplantısı 11 ilin katılımıyla Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Programı’na başvuracak destinasyonları bilgilendirme amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Afyonkarahisar’ın ev sahipliğinde düzenlenen bilgilendirme programı, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Düzce, Eskişehir, Isparta, Karabük, Kütahya, Uşak ve Zonguldak illerinin katılımı Hattat Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Ayrıca toplantıya; Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ), Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), Afyonkarahisar Belediyesi, İlçe Kaymakamlıkları, İlçe Belediyeleri, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA), Turizm Dernekleri ve STK’ların temsilcileri katıldı.
“ORTAK BAŞVURU YAPILACAK”
Toplantı hakkında bilgiler veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, “Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Programı’nın (EDEN) amacı, Avrupa turist destinasyonlarının ortak ve farklı özelliklerine ve değerlerine dikkat çekmek, turizmin sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilirliğini sağlayarak ekonomik gelişmeyi teşvik etmektir. Bu kapsamda Avrupa Komisyonu; her yıl yeni bir tema belirleyerek program açmakta, başvurusu uygun bulunan ülkelerin seçtiği ulusal destinasyonlara “Avrupalı Seçkin Turist Destinasyonu Ödülü” verilmekte ve Avrupa çapında tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Seçilen destinasyonlar, EDEN ağına dâhil olmakta ve tanıtım ve kapasite geliştirme toplantılarına davet edilmektedir. Bu çalışmalar, destinasyon temsilcilerinin sürdürülebilir turizm konusunda farkındalıklarının gelişmesine ve diğer ülkelerdeki deneyim ve uygulamalar konusunda bilgilerinin artmasına katkı sağlamaktadır. Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi’nin seçmeleri “(EDEN)-2019 Sağlık” ve (health and well-being tourism) Esenlik Turizmi teması ile yürütülecektir. Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde ortak başvuru yapılacaktır.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi