Çay Barajı’nda ilkbaharda su tutulacak

Çay Barajı’nda ilkbaharda su tutulacak

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 13 milyon metreküp su hacmine sahip olan Çay Barajı’nda ilkbahardan itibaren su tutulmaya başlanacağını söyledi

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile Vali Mustafa Tutulmaz’a Çay Barajı incelemesinde AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Çay Kaymakam Vekili Mehmet Miraç Topaloğlu, Çay Belediye Başkanı Hüseyin Atlı, DSİ 18. Bölge Müdürü Mahmut Berber ve DSİ yetkilileri eşlik ettiler. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli incelemeler öncesinde baraj şantiyesinde bir toplantı yaparak, barajın son durumu ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Daha sonra inşaat alanına geçen Bakan Pakdemirli ve Vali Tutulmaz, baraj inşaatında incelemelerde bulunarak, çalışmalar hakkında detaylı bilgiler aldı.
“BÖLGENİN EN BÜYÜK HACİMLİ BARAJLARINDAN BİRİ”
İnceleme sonrası açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Çay Barajı, 13 milyon metreküp su hacmi olan ve bölgenin en büyük hacimli barajlarından biri. Barajın açılışı için gerekli brifingleri aldık, müteahhitle de görüştük. İlkbaharın ilk günleriyle beraber barajda su tutulmaya başlanacak. Çay ve Bolvadin ilçeleri, memba kalitesinde içme suyuna kavuşacak, tarlalarımız, bozkırlarımız daha yeşil bir hale gelecek, Mart ayı gibi bu işi bitirmiş olacağız. Şu ana kadar inşaatın neredeyse yüzde 95’i bitmiş durumda.” dedi.
18.500 DEKAR ZİRAİ ARAZİ SULANACAK
Çay Barajı ile 18.500 dekar zirai arazi sulanacak ve 7,94 milyon m³ içme suyu temin edilerek, Çay ve Bolvadin ilçeleri ile Bolvadin’e bağlı Dişli ve Özburun Beldelerinin 2045 yılına kadar içme ve kullanma suyu temin edilecek. Baraj tamamlandığında Afyonkarahisar’ın 105 metre ile en yüksek barajı olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi