“Çay Barajı ile 18 bin 550 dekar zirai arazi sulanacak”

“Çay Barajı ile 18 bin 550 dekar zirai arazi sulanacak”

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, beraberindeki bürokratlarla birlikte Çay Barajında incelemelerde bulundu. Aydın, 15,98 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olan Çay Barajının tamamlanması ile 18 bin 550 dekar zirai arazinin sulanması, Çay ve Bolvadin ilçeleri ile Bolvadin’e bağlı Dişli ve Özburun beldelerinin içme suyu ihtiyaçları temin edileceğini söyledi

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Genel Müdür Yardımcıları Şadiye Yalçın, Oğuz Kasap, Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan, Jeoteknik Hizmetler ve YAS Dairesi Başkanı Dr. Ayhan Koçbay, DSİ Isparta 18. Bölge Müdürü Mahmut Berber ve beraberlerindeki teknik heyet ile birlikte Afyonkarahisar Çay Barajında incelemelerde bulundu.
“BÖLGENİN EN YÜKSEĞİ”
İlk olarak Çay Barajı inşaat çalışmalarının koordine edildiği şantiyeyi ziyaret eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, düzenlenen koordinasyon toplantısında çalışmalarda gelinen seviye hakkında bilgi aldı. Toplantının ardından baraj inşaatında incelemede bulanan Genel Müdür Aydın, “Bugün (dün) ekibimiz ile birlikte Çay Barajı inşaatımızda incelemede bulunduk. Çay Barajımızın 2018 yılında gövde dolgusu tamamlanmış olup an itibari ile de önyüz beton imalatları da tamamlanmıştır. Bilindiği üzere Çay Barajı 105 metre yüksekliği ile bölgenin en yüksek barajıdır. 15,98 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olan Çay Barajının tamamlanması ile 18 bin 550 dekar zirai arazinin sulanması, Çay ve Bolvadin ilçeleri ile Bolvadin’e bağlı Dişli ve Özburun beldelerinin içme suyu ihtiyaçları temin edilecektir.” dedi.
“ARITMA TESİSİNDE ÇALIŞMALAR YÜZDE 72 SEVİYESİNE ULAŞTI”
Aydın, Çay Barajı inşaatı ile birlikte eş zamanlı çalışmaları devam etmekte olan Çay Barajı Sulaması ile Çay Barajı İsale Hattı işinin tamamlandığının altını çizerek, Çay Barajı Arıtma Tesisi inşaatında ise yüzde 72 seviyesinde çalışmaların devam ettiğini belirtti.
“MİLLİ EKONOMİYE 25 MİLYON LİRA KATKI SAĞLANACAK”
Genel Müdür Aydın, son olarak Çay Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte bölge insanının ekonomik olarak rahatlamasına ve 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye 25 Milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini ifade ederek, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi