BÜYÜK ZAFERİN 94’NCÜ YILINDA – Kocatepe Gazetesi

BÜYÜK ZAFERİN 94’NCÜ YILINDA – Kocatepe Gazetesi

Burcu Aydın 2 Eylül 2016 Cuma 14:11:36
 

22 Ağustos 1922 tarihinde başlayıp 30 Ağustos 1922 tarihinde zaferle taçlanan büyük zaferin 94’ncü yıldönümünü kutladık.
Büyük zaferi kıvançla ama her geçen yıl biraz daha buruk kutluyoruz. Vatan uğruna can ve kan veren vatan evlatlarının acısı kaplıyor birçok yüreği. Amma her ikisi de gerçek anlamda idrakte toplumsal bir soruna dönüştü.  
Hem zaferi hem de acıyı kanıksamak ayrı bir sorun haline geldi. Zafer bizim nasıl olsa diyerek zayıflamış olan milli reflekslerin kuvvet bulması için illa 15 Temmuz gecesini mi yaşamak gerekiyor? Ya da şehidin yasını tutmak için illa birinci derece de yakını mı olmak gerekli?
Şehit haberi ve cenazesi geldiğinde niye yasını yas gibi tutamıyoruz? Haberini duyduğumuzda hissettiğimiz hüzün, üzüntü, keder neden anlık oluyor? Eğer o yiten can kendimizden olsa aynı soğukkanlılıkla hayata kaldığımız yerden devam edebilecek miyiz?
Bir can yok artık. Çoğunlukla 20’li ve 30’lu yaşların başında olan bedenleri ve beyinleri ile ülkelerine faydalı olacak olan, hayalleri, umutları olan canlar yok olurken, bu hoyratlık ötesini ne ile açıklayabiliriz?
Büyük zaferin 94’ncü yıldönümünde hepimizin şapkamızı önümüze koyarak acılarımızı, reflekslerimizi yeniden gözden geçirmemiz elzem.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi