Aziz Aslan
Aziz  Aslan
azizaslan@kocatepegazetesi.com
BÜROKRASİ
  • 0
  • 235
  • 08 Ağustos 2020 Cumartesi
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Bir bürokrat, görevli olarak şehirden kasabaya giderken yolda sulak ama bataklık bir yerde mola vermiş. Nasıl olmuşsa ayağı kayıp bataklığa düşmüş:
– “İmdat, boğuluyorum. Kurtarın beni!” diye bağırmaya başlamış.
O sırada yakınlardan geçen bir köylü, sesini duyup yaklaşmış.
Bürokrat: “Bataklığa düştüm. Kurtar beni!” diye bağırmış.
Köylü: “Geçmiş olsun” demiş. Ama kurtarmak için hiç gayret göstermemiş. Hani neredeyse dönüp gidecek.
Bürokrat paniklemiş ister istemez: “Lütfen, bir dal uzat. Kurtar beni!” diye yalvarmış..
Köylü: “Olmaz sen şu anda hazine toprakları üzerindesin. Hazine malından bir şey almak suçtur”
Bürokrat: “Sen, dalga mı geçiyorsun. Ölüyorum. Kurtar beni!” diye bağırmış ağzına dolan çamurlarla.
Köylü hiç istifini bozmadan cevap vermiş: “Ben Hazine’den mal alıp suçlu duruma düşemem. Fakat, seni böyle bırakacak değilim. Gidip muhtara haber vereceğim. O kaymakama, kaymakam da valiyi arar mutlaka. Mal müdürüne talimat verilir. Şayet, hazine arazisi değilse. İtfaiyeye talimat verir ve seni kurtarırlar…”
Bürokrat: “Yahu.. Bunlar oluncaya kadar ben ölürüm.”
Köylü gülmüş: “Ben ölmezsin demiyorum ki… Bizim devletle bir işimiz olsa siz de bu yolları önermiyor musunuz? Biz de oradan oraya gide gele ölüyoruz adeta. Sen de ölsen,mevzuata uygun ölmüş olursun!.
Değerli dostlar; Hepimiz ülkemizdeki bürokrasiden dert yanar dururuz. Evrak yoğunluğu, gerekli gereksiz prosedür ve bugün git yarın gellerden şikayet ederiz.
Her ne kadar teknolojinin gelişmesi ile bu problemlerin azaldığını düşünsek de, rekabetin artması, globalleşme ve serbest piyasaya bağlı olarak daha çok ve detaylı bilgiye ihtiyaç duyulmasını dikkate aldığımızda bürokratik işlemlerin yükü ciddi manada ağırdır.
Kamu kurumlarımızın birbirleriyle yeterince koordineli çalışamamış olması, özel firmaların da kurumsal niteliğe kavuşamaması durumu zorlaştırmaktadır.
Yine siyasilerin liyakatsiz ve tembel bürokratları “bizden” anlayışı ile atamaları da işi çıkmaza sokmaktadır.
Hak-hukuk gözeten, dürüst ve çalışan bürokratlara teşekkür ederken, devletten aldığı maaşın yarısını bile hak etmeyen birçok bürokrat vardır.
Kamu menfaatini düşünmeden, vatandaşın işini kolaylaştırmak yerine zorlaştıranlara demem odur ki; Büyük vebaldesiniz! O koltuklar kimseye kalıcı değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM