BU EKMEĞİ NE YAPMALI?

BU EKMEĞİ NE YAPMALI?

Ekmek, kendimizi bildiğimizden beri öğünlerimizin ana besin maddesi. Türk toplumunda sofraya ekmeksiz oturulmaz ve ayrı bir saygı gösterilir. Peki son zamanlarda ekmeği sofralarımızdan kaldırmaya çalışanlara ne demeli? Daha çok zayıflama diyetlerine konu olan ekmek düşmanlığı, bazı kişiler tarafından sağlıklı diyetlerden de kaldırılmaya çalışılıyor. Beslenmesi ile ilgili konuştuğum birçok danışanımda ekmeğin zararlı olduğu algısı var. Ekmek gerçekten zehir mi, gerçekten kilo mu aldırıyor? Israrla ekmek tüketmemizi önerenler de yok mu? Merak ediyoruz biz bu ekmeği ne yapsak?
Ekmek çeşitlerini çoğumuz biliyoruzdur. Beyaz ekmek, çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği, kepekli ekmek vs. Farkları ise yapıldıkları unun çeşidinden kaynaklı. Buğday B12 ve C vitamini dışındaki tüm besin öğelerini içeren besleyici bir besindir. Ancak buğday öğütülürken özü ve kepek kısmı ayrılarak elde edilen beyaz un ve bundan yapılan ekmek besleyici ögelerin çoğunu yitirir. Pasta gibi ekmek dediğimiz bu ekmek kolay tüketilir, çok hızlı sindirilir, kan şekerini hızlı yükseltir. Besleyici değerini yitirmiş bu besin sadece kalori kaynağı gibidir. Böylece de şişmanlatıcı sayılabilir.
Diğer ekmek çeşitlerinde de durum aynı mı?
Çavdar taneleri köy değirmenlerinde öğütülerek un elde edilir. Kepeği ayrılmadığından B vitaminleri ve mineraller bakımından zengindir. Kepek ekmeği de beyaz una kepek eklenerek yapılır. Tam buğday ekmeği ise buğdayın tam halde öğütülmesidir. Yani posa, vitamin ve mineral içeriği yüksek bir besindir. Bu ekmekler kabızlıktan yakınanlar için faydalıdır. Yine kolesterol yüksekliği durumlarında ve şeker hastalığında beyaz ekmek yerine kullanılması yararlı olur. Faydaları bu şekilde olan besleyici ekmekler kilo aldırır mı derseniz, derim ki her besinde olduğu gibi besleyici dediğimiz besinlerinde aşırı tüketilmesi şişmanlatabilir. Ama posa içeriği açısından tokluk verdiklerinden zaten daha az tüketilirler.
Diyetten ekmeğin çıkarılması yemeklerin daha çok tüketilmesine neden olur. Ekmek yemeyip makarna, pilav, börekleri yemeye yönelirseniz bu besinlere yağ katıldığı için aynı miktarda tüketseniz bile, daha fazla enerji alacaksınız demektir.Üç öğün yemekle birlikte bir dilim ekmek yemenin şişmanlıkla ilgisi yoktur. Bir dilim dediysem hemen aç kalacağım diye paniğe kapılmayın. İşin uzmanları diyetisyenlerden yardım alırsanız vücut yapınıza uygun öğün planıyla aç kalmadan sağlıklı beslenmeyi mümkün kılabilirsiniz, zayıflayabilirsiniz.
Unutmayalım! Sağlıklı bir diyette sadece bir besin maddesi diyetten çıkarılarak veya sadece bir besin maddesi tüketilerek zayıflamak diye bir şey yoktur. Bunun sağlıkla ilgisi hiç yoktur. Doğru besinden doğru miktarda tüketilmelidir.
Sağlıcakla kalın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi