Bir millet iki devlet olarak yolumuza devam edeceğiz

Bir millet iki devlet olarak yolumuza devam edeceğiz

AK Parti Milletvekili Av. Ali Özkaya, Azerbaycan’ın ulusal yayın yapan kanalı ARB 24’te yayınlanan programda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Özkaya, “Bir millet iki devlet olarak yolumuza devam edeceğiz” dedi
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Afyonkarahisar Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkan Vekili Av. Ali Özkaya, Azerbaycan’da yayın yapan ulusal ARB 24 kanalında bir programa konuk olarak Azerbaycanlı gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
“TEZKERE SÜRESİ GEREKTİĞİNDE UZATILIR”
Milletvekili Ali Özkaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermenistan’ın, Azerbaycan’a saldırmasından sonra, Azerbaycan’ın meşru hakları çerçevesinde işgal altındaki topraklarını kurtarma sürecinde her türlü desteği vereceklerini ve Türkiye’nin, Azerbaycan’ın yanında olacağı beyanını hatırlattı. Özkaya, “10 Kasım itibariyle ateşkesin sağlanması neticesinde Rusya ile Türkiye’nin burada bulunması ve ateşkesin kalıcı bir barış haline gelmesine dönük talepler gündeme geldi. Bu talepler doğrultusunda da Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereceğinde bir kısım askeri birlik ve sivillerin Azerbaycan’ın belirleyeceği noktalarda bulunması için Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından tezkere meclise gönderildi. Anayasamızın Meclise verdiği yetkiye göre bizde bu konuyu mecliste uzunca müzakere ettik ve 1 yıl süre ile tezkereyi onayladık. Bu süre meclis tarafından yine ihtiyaca göre uzatılabilir. Bu karar AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti’nin onayı ile alındı. HDP bu karara destek vermedi. Tezkerenin sınırlarını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan belirleyecektir. Karar Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğü girdi.” dedi.
“TÜRKİYE DESTEĞİNİ DEVAM ETTİRECEK”
Kararın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) büyük bir heyecan ve coşkuyla alındığını ifade eden Özkaya, “Azerbaycan’ın bu mutlu gününde, bu muzaffer gününde Azerbaycan ile birlikte olmaktan çok büyük bir mutluluk duyduk. İnşallah her zaman söylediğimiz gibi iki devlet bir millet olarak yolumuza devam edeceğiz. Karabağın tamamı Azerbaycan’ın olduğu, orada huzurun barışın ve insanların rahatça evlerine gittiği bir merkez olana kadar Türkiye’nin desteği devam edecek.” diye konuştu.
“TÜRKİYE AZERBAYCAN İSTEDİĞİ SÜRECE KALACAK”
TBMM’den bir yıl süreli çıkan tezkereye yönelik soruları cevaplandıran Özkaya, “Bir yıllık tezkere süresi mevcut yasaların müsaade ettiği en üst sınırdır. Anayasamız, Cumhurbaşkanı talebiyle meclis yetki verir diyor. Ancak bu sürenin uzatılması ile ilgili herhangi bir sınır yok. Bugün dünyanın birçok noktasında Türk Silahlı Kuvvetleri görev yapıyor. Kabil, Aden Körfezi, Libya ve Katar gibi birçok noktada birliklerimiz var. Buradaki birliklerimiz gibi Azerbaycan’da istediği müddetçe Türkiye orada olacaktır. Bu süre bir kısıt değildir.” şeklinde konuştu.
“YETKİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DA”
AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, askerlerin konumlandırılması konusunda şunları söyledi: “Asremin konumlandırılması ile ilgili durum tamamiyle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili bakanlıklarımızın yetkisindedir. Meclis olarak bizler Cumhurbaşkanımıza gönderme yetkisi veriyoruz. Orada askerlerimizin nereye konuşlanacağı, ne yapacağı, hangi sistemleri, hangi ekipmanları götüreceği, kaç tane asker ve sivil gideceğine karar verme yetkisi Sayın Cumhurbaşkanımızdadır.” Kocatepe Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi