Himmet Kasal
Himmet  Kasal
H.kasal@kocatepegazetesi.com
BİN NASİHAT – BİR MUSİBET!
  • 0
  • 152
  • 27 Mart 2020 Cuma
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

2020 yıllına başlar, başlamaz Türkiyemizde ve dünyada depremler, çığ felaketi, uçak kazaları, Suriye’de şehit olan kardeşlerimiz, göç dalgaları; son olarak da Korona salgın hastalığı. Bu olayları aklı selimle değerlendirmek gerekir. Sosyal medya’nın ya çok abartılı ya da çok ilgisiz gibi göstermesi de ayrıca bir handikap.
Yüce Allah, evrenin düzeni ve işleyişini bir takım yasalara bağlamıştır. Allah’ın yarattığı varlıklarda güzellik, uyum ve denge vardır. Onların yaratılışı amaç ve hikmetsiz değildir. FİZİKSEL yasalar; yer çekimi, dünya’nın güneş etrafında dönmesi, depremler, kar, yağmur, dolu, çığ, gece ve gündüzün oluşumu, suyun kaldırma gücü v.b. gibidir.
Yağmur ne güzeldir ve rahmettir; ama siz yeşili korumaz dere yatağına ev yaparsanız fiziksel sayı çiğneyip yağmur rahmetini sel musibetine çevirmiş olursunuz.
Biyolojik yasalar canlıların doğması, üremesi gelişmesi ve korunması ile ilgilidir. Hicr Suresi 22. Ayette mealen “Biz rüzgarları aşılayıcı olarak gönderdik ve gökten su indirdik de onunla su ihtiyacınızı karşıladık” buyrulmaktadır. Yine “Yeryüzüne bakmazlar mı? Orada her güzel çiftten nice bitkiler yetiştirdik”, Şuara Suresi 7. Ayet “İnsanoğlu ve kainat bu biyolojik yasalara tabidir.
Toplumsal yasalar hayat ve insan ilişkilerini düzenler; sosyal bilimlerin alanıdır. Üç örnekle bunu açmaya çalışalım:
“Gelir dağılımı adil olan topluluklarda yoksulluk azalır”
“Adaletin olmadığı toplumlarda bunalım ve kargaşa olur”
“Kuraklık sonucu insanlar açlık-susuzlukla karşılaşabilir. Bunu yenmek için yiyecek ve suyun olduğu yeni yerlere göç ederler.” İşte bütün olaylar bu sünnetullah dediğimiz yasalar çerçevesinde oluşur. Çok çeşitli yaşam biçimlerinin her birinin bir düzene bağlı olduğu dinamik bir bütünlük vardır. MUSİBET olarak görülen bu doğa olayları da adeta büyük bir organizma olanın evrenin bütünlüğü içinde değerlendirilmelidir.
Bilimsel çalışmalara bakış açımız daima Kuran merkezli olmalıdır. Böyle yaparsak Din-Bilim ayrılığı olmaz. Bütün hadislerde işlerimizi sağlam yaparsak; doğa olayları felaket olmaz, imtihan ve ibret olur. Sabırla sınavı geçenlere kapıları açık cennet müjdeleniyor.
DÜNYA’NIN ŞİMDİKİ
DEHŞETİ KORANA VİRÜSÜ
Artmakta olan ölümler “YIKILMAZ” zannedilen düzenlerin ne kadar sarsılacağını gözler önüne serdi. Çin’in dünyaya hükmettiğini düşündüğüfabrikaları çalışmaz hale gelirken, Vatikan’da korunaklı sarayında bekleyen “PAPA” İran’ın “Ayetullah”-haşa-olma iddasındaki yöneticileri tir-tir titredi. Avrupa’nın kibirli yöneticileri tokalaşmaktan korkar oldu. ABD’de sığınak ve depo dolduranlar marketleri tamtakır etti. Koranavirüs hastalığı sadece insanları değil, devletleri ve ekonomileri sarstı.
İDLİP-SURİYE-KORANAVİRÜS konularında ALLAH, yöneticilerimize, doğru kararlar verme yeterliliğini, doğru kararlardan dünya bir araya gelse vazgeçmeme basiretini, hatada ısrarcı olmama ferasetini, milli olma şerefini, adalet üzere olma kudretini, kalplerden sökülen merhameti yeniden baş tacı yapma haysiyetini nasib etsin.
* Bayrak 1312. Sayıdan faydanılmıştır.
———————————————————————-
2020’nin meşhur salgını virüs Korona
Temizlenip iman edilince çıkar mıydı Kur’ana.
Fırsatçı olup fahiş karla satıp maske ve kolonya’dan
Razı olmaz buna alemleri ve seni yaradan.
Gururla yürüme; kendinin sanma meydan
Sivrisinekle gururun söner olursun yerle yeksan.
Mevlâ uyulsun diye açıklamış yaradılış gayesini,
Uymayanların bir anda düşürüveriyor payesini.
İman et, mücadele et sonuçta zafer senindir,
Koruyup kollayacağın inancınla pak bedenindir.
Ölüm meleğinden kaçış yok, varsan da Hindistan,
Kabe’yi sahiplenemeyen yer olsa da Arabistan.
Büyüyüp gelişmek için olmalı sağlam imanlı
Böyle olduğunda başarılı olmuştur Osmanlı.
Görüşlerini anlatmaya çalıştı kul Himmet,
O da arzuluyor, umuyor hak etmeyi Cennet.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM